Okiem eksperta

Okiem eksperta: Optymalizacja domowych kosztów za prąd cz.2

Ciągłe podwyżki cen żywności, paliwa, mediów nie napawają optymizmem co do przyszłości. Jest wiele czynników na które wpływu nie mamy, ale są takie gdzie zatrzymanie podwyżek jest możliwe, jedną z takich jest energia elektryczna. Jak to możliwe, skoro wszystkie ze składowych potrzebnych do wytworzenia prądu drożeją?

Okiem eksperta: Optymalizacja domowych kosztów za prąd cz.2
REKLAMA

Fot.123RF.com

Podłącz się do słońca !

Instalacje fotowoltaiczne, to bardzo modny obecnie trend. Nie jest to super nowoczesna technologia, która pojawiła się „wczoraj”, tego typu urządzenia często spotkamy w używanych od lat kalkulatorach. Zasada działania jest w dużym skrócie podobna. Urządzenie działa na energię elektryczną, która jest zamieniona z energii słonecznej i skutecznie zasila dane urządzenie.  Bardziej przyzwyczajeni byliśmy w ostatnich 10 latach do kolektorów słonecznych, które to służył do podgrzewania wody użytkowej.  Kolektory te montowane na dachach do złudzenia przypominają panele fotowoltaiczne, i tylko wprawne oko potrafi je rozróżnić.

Fotowoltaika to technologia dla każdego, kto chce i ma gdzie je zainstalować. Dlaczego warto? Instalacja nie zajmuje dużo miejsca, ma bardzo długą żywotność i jest opłacalna. Wyobraźmy sobie, że nasze rachunki spadają z kilkuset złotych do kilkunastu miesięcznie w domu, a w firmach te oszczędności będą jeszcze większe. Bo przecież dostęp do słońca mamy za darmo.

Instalacja składa się z paneli (ich moc ma znaczenie). Obecnie najpopularniejszymi są te o mocy 310-315 W. Inwertera, który to zamienia prąd stały w zmienny (to ten, który mamy w gniazdkach), system montażowy, który łączy panele z dachem lub gruntem, oraz kilkuset metrów kabli i przewodów potrzebnych do podłączenia. Taki zestaw urządzeń nazywamy instalacją fotowoltaiczną.

Produkuj i zużywaj

Jak zacząć produkować? Zakup powinien być poprzedzony audytem, z którego to dowiadujemy się jaką instalację potrzebujemy, czy zmieści się na nasz dach, lub na gruncie, czyli terenie przygotowanym pod taką inwestycję, jaki zysk będziemy mieli w związku z nią.

Najczęściej do takiego audytu profesjonaliście wystarczy faktura za energię i koszty dystrybucji. Na podstawie nowoczesnych map i satelity, osoba audytująca bez problemu widząc daną lokalizację widzi jak pada cień, jakie jest usytuowanie względem stron świata, oraz pomierzy dach lub teren. Najbardziej pożądany kierunek dla paneli to południowy zachód, gdyż „bieg” słońca jest najdłuższy.

Kiedy już wybierzemy najlepszą ofertę, ważne, abyśmy upewnili się, iż dana firma ma już doświadczeni i wykonane jakieś instalacje, a nie będzie się na „Nas” uczyć. Pracownicy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje poparte dokumentacją. Wiele do myślenia da nam montaż i staranność, z jaką ów ekipa zmontowała panele na naszym dachu lub gruncie.

Kolejną ważną rzeczą jest dokumentacja, którą podpisujemy a firma powinna w naszym imieniu złożyć ją w zakładzie energetycznym. Szybkość działania w tym przypadku najczęściej jest związana z doświadczeniem w załatwianiu takich spraw. Szybkość w załatwieniu tej dokumentacji jest równie  ważna pod kątem przyłączenie do sieci i szybszego startu danej instalacji. 

Bądź niezależny

Wiele osób pyta, czy to się będzie opłacać? Zawsze reaguję w ten sam sposób, jako która osoba ma taką instalację na własnym dachu od 6 lat i bez zastanowienia odpowiadam, że  TAK !!!  Moje rachunki spadły z kilkuset do kilkunastu złotych miesięcznie. Czy moja instalacja już mi się zwróciła? Oczywiście, że nie!  To nie instalacja gazowa w samochodzie, że po przejechaniu najczęściej kilkudziesięciu tysięcy kilometrów zwraca się koszt montażu.

Instalacja fotowoltaiczna ma moim zdaniem inny cel. Pozwala być nam NIEZALEŻNYMI i nie przejmować się kolejnymi podwyżkami  cen energii. Biorąc pod uwagę, iż panele oferowane na rynku mają po 25 lat gwarancji i są zupełni bez obsługowe, możemy być pewni, że zysk z tej instalacji jest gwarantowany.

Wiele osób decyduję się na zmianę sposobu ogrzewania, gdzie idealnym rozwiązaniem jest pompa ciepła połączona wraz z rekuperatorem. Gdyż ceny gazu też do najniższych nie należą, a prognozy cenowe są mało optymistyczne.

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Autor: Wojciech Poznański, Doradztwo energetyczne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

kasia93

fotowoltaika się opłaca, potwierdzam. U mnie akurat panele zakładała firma pvprojekt.

Damianek80

Ja mam panele od firmy Pulsar Energia i zaoszczędziłem już dużą sumę pieniędzy. W tym roku nie możemy narzekać na brak słońca, dlatego stałem się bardziej niezależny. Polecam te panele, też mam 25 lat gwarancji.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okiem eksperta: Optymalizacja domowych kosztów za prąd cz.2"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.