Okiem eksperta

Okiem eksperta: Ubezpieczenie domku letniskowego

W związku z licznymi zapytaniami po ostatnio opublikowanym artykule tym razem krótko poruszę temat ubezpieczenia domu letniskowego.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Domek letniskowy można ubezpieczyć przy okazji zawierania ochrony ubezpieczeniowej domu bądź mieszkania.

Dom letniskowy to budynek do rekreacji, przeznaczony do okresowego wypoczynku. Ubezpieczając taki domek ubezpieczamy budynek wraz z wmurowanymi w ściany, sufity i podłogi instalacjami oraz pomieszczeniami przynależnymi. Najczęściej istnieje możliwość ubezpieczenia domków letniskowych wraz z elementami stałymi, rzeczami ruchomymi, które się w nim znajdują oraz budowlami znajdującymi się na posesji, na której znajduje się ubezpieczony dom letniskowy. Zwykle też w jednej polisie mamy ubezpieczone mieszkanie lub dom oraz domek letniskowy i  znajdujące się wokół niego podjazd, ogrodzenie, przydomową oczyszczalnię ścieków, posągi, wodotryski, studnie i inne obiekty architektury ogrodowej jak: piaskownice, huśtawki, trampoliny, pergole, altanki, oczka wodne, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne.

Warto wiedzieć, że w takim ubezpieczeniem nie można objąć domków położonych na terenie ogródków działkowych oraz przedmiotów do prowadzenia działalności gospodarczej i ruchomości specjalnych.

Skoro już wiemy co ubezpieczamy, to teraz warto dowiedzieć się za co towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci, a sytuacji, za które należy się odszkodowanie może być sporo.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacą odszkodowanie w razie pożaru lub innych zdarzeń losowych w tym silnego wiatru, gradu i zalania. Ochrona ubezpieczeniowa dodatkowo może obejmować szkody spowodowane na skutek osuwania się ziemi bądź powodzi, co z kolei może się zdarzyć po długotrwałych opadach.

Jednak o to, czy nasz dom letniskowy jest w takiej sytuacji chroniony należy dopytać agenta, bo często o wyżej opisany zakres ubezpieczenia należy zawnioskować rozszerzając wersję podstawową polisy. Reasumując zakres ubezpieczenia domu letniskowego określa osoba, która go ubezpiecza według swoich potrzeb i zagrożeń dotyczących domu letniskowego.

Agenta warto dopytywać o różne rzeczy, ponieważ mając ubezpieczony dom letniskowy w zakresie polisy może być również zwrot kosztów związanych z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie (łącznie z kosztami rozbiórki i demontażu części niezdatnych do użytku) oraz ich wywóz i składowanie.

Polisa może też obejmować pokrycie kosztów demontażu i ponownego montażu uszkodzonych części ubezpieczonego mienia, w sytuacji, gdy takie działania są niezbędne w celu naprawy tego, co zostało zniszczone. Ubezpieczający może wybrać czy rzeczoną wysokość odszkodowania, czyli sumę ubezpieczenia ustala w wartości nowej odtworzeniowej czy rzeczywistej.


Fot.123RF.com

Sumę ubezpieczenia dla domu letniskowego, budynków gospodarczych i budowli należy określić w oparciu o wysokość kosztów pozwalających na ich odbudowę w tej samej lokalizacji z zachowaniem m.in. dotychczasowych wymiarów, technologii, konstrukcji. Sumę ubezpieczenia dla elementów stałych, ruchomości domowych należy wskazać jako wartość odpowiadającą kosztom nabycia lub wytworzenia nowych przedmiotów tego samego, lub najbardziej zbliżonego rodzaju, powiększonych o koszt zwykłego ich transportu i montażu.

Ponadto można ubezpieczyć dom letniskowy i ruchomości, które się w nim znajdują od kradzieży z włamaniem lub rozboju. Oznacza to, że nie tylko zostaną zwrócone pieniądze za wartość skradzionych rzeczy, ale będzie też wypłacone odszkodowanie za koszty naprawy uszkodzeń dokonanych w wyniku włamania bądź rozboju.

Temat ubezpieczenia domu letniskowego nie sposób wyczerpać w tak krótkim artykule, dlatego zachęcam do konsultacji osoby zainteresowane tego typu ubezpieczeniem ze swoim agentem ubezpieczeniowym.

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Autor: Joanna DywanKancelaria ubezpieczeniowo - finansowa 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okiem eksperta: Ubezpieczenie domku letniskowego"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.