Urządzanie wnętrz

Okiem eksperta: Z czym łączyć kolor granatowy?

Granat to piękny i szlachetny kolor. Niestety często boimy się go używać we wnętrzach, bo pierwsze co przychodzi nam na myśl, kiedy go widzimy to: „o jej, jaki ciemny!”. Czy granat nadaje się tylko jako akcent do nadmorskich stylizacji? Co do niego pasuje?

Okiem eksperta: Z czym łączyć kolor granatowy?

Granat to bardzo wdzięczny kolor. Zgrany z odpowiednimi odcieniami innych barw, będzie pasował niemal wszędzie. Kolor granatowy nadaje wnętrzu posmak wyjątkowości, tajemniczości i jednocześnie odrobinę klasycznej elegancji. Odcień granatu pozwala nam się odprężyć i zrelaksować. Potrafi wytłumić i uspokoić emocje, dlatego świetnie wpisuje się do sypialni, pokoi dziennych, ale także dobry będzie do zastosowania w eleganckich biurach.

Od kilku sezonów w zgodzie z trendami, powoli, ale odważnie wprowadzamy ciemne kolory na ściany do naszych domów. Głęboki odcień granatu to bardzo ciekawe rozwiązanie, ale musimy pamiętać, że pochłania światło. Być może dlatego boimy się zastosować go na ścianach. Jeśli jednak odpowiednio go ogramy, stosując farbę o wykończeniu satynowym (z delikatnym połyskiem) lub z kwarcem, który da efekt mieniącego się piasku, na takiej granatowej płaszczyźnie, światło będzie pięknie grało.

Granatowy kolor wyśmienicie spisze się w rozmaitych stylizacjach: w połączeniu ze złotem w barakowych wnętrzach, w pełnym macie – dla minimalistów i miłośników stylu skandynawskiego, nasycony — do wnętrz eklektycznych i współczesnych. Najlepszym towarzystwem dla granatowych ścian jest biel. A biało-granatowa sypialnia to już niemalże „współczesna klasyka”. Wielu pewnie stwierdzi, że to nic odkrywczego, ale nie da się zaprzeczyć, że to połączenie współgra ze sobą idealnie. Dodatkowo takiego zestawu nie można popsuć. Biel pięknie rozświetla granat i podbija jego głębię.
Tworząc wnętrze, możemy przygotować sobie właśnie taką biało – granatową bazę, a wprowadzając odpowiednie dodatki w innym kolorze, uzyskamy zupełnie inny charakter pomieszczenia.

Jeśli boimy się, że nie damy sobie rady z doborem tej trzeciej barwy (lepiej unikać więcej niż trzech wyraźnych, zdecydowanych kolorów we wnętrzu), stwórzmy wnętrze tylko w dwóch, po całości w bieli i granacie. W takim wypadku najlepiej wybierać jasne meble i dodatki — granat niech zagra na ścianie i miękkich płaszczyznach jak obicie fotela, aksamitne zasłony czy pleciony pled.

Chcąc czegoś innego, do bieli i granatu dodajmy drewniane meble w pięknym ciepłym odcieniu, idącym w stronę ciemniejszych tonacji (nie powinny być to zbyt jasne kolory drewna, gdyż takie połączenie nie będzie tak eleganckie). Warto zwrócić uwagę na takie drewna jak wiśnia, orzech, meranti, teak, złoty dąb, nawet i mahoń.

Do takiej kompozycji, zgodnie z trendami, idealnie pasować będą dodatki w odcieniu złota lub miedzi – jak np. ramki, lampy, stoliki na metalowym stelażu. Delikatne metalowe elementy w odcieniu złota stanowią doskonałe połączenie z granatem. Połysk wprowadzi do naszego wnętrza odrobinę poczucia glamour.

Bardzo ciekawym i przyjemnym zestawienie z granatem utworzy pudrowy róż; dla mniej odważnych bardziej odpowiadać będzie klasyczny beż. Miłośnicy mody na pewno potwierdzą, że biała koszula i granatowe cygaretki w zestawieniu z beżowym trenczem to ponadczasowa klasyka. Urządzając wnętrza, warto czasem podpatrzeć, co dyktują nam nie tylko projektanci wnętrz, ale też styliści mody. W obu dziedzinach łączenie kolorów ma bardzo podobne prawa i panują w nim wielokrotnie te same zasady.

Granatowy kolor to podstawa lubianego stylu marynistycznego we wnętrzach. W tym przypadku dodatki „must have” to drewno i naturalne odcienie, jak beż i ciepłe biele i oczywiście akcent czerwieni.

Bardziej mroczne połączenia to kompilacja granatu z antracytem lub czernią, a wszędobylskie szarości to wybór idealny. Ciekawym zestawem będzie także butelkowa zieleń lub ciemny lawendowy fiolet, w chłodnym odcieniu. Dla fanów odcieniu w kolorze „blue” dobrą wiadomością będzie, to, że granatowy jako pochodna koloru niebieskiego będzie świetną bazą dla wnętrz z odrobiną błękitu czy turkusu. Do tego ciepła kolorystka drewna i mamy przepis na eleganckie wnętrze.

Jak widać powyżej, granatowa barwa jest dobra na wszystko, z nią możemy stworzyć niekonwencjonalne i wyśmienite wnętrze.


arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com

Zdjęcie główne: Aranżacja „Nasz mały domek”, Basia1977

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

 Jak dobrać fugi do koloru płytek?

Siłownia w domu - na co zwrócić uwagę?

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.