Okiem eksperta

Panele fotowoltaiczne zimą – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne są coraz częściej montowane w prywatnych domach. Latem jest to opłacalna inwestycja. Co jednak kiedy przychodzi zima? Przeczytaj!

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne a zima

Kiedy nadchodzi chłodniejsza część roku, natężenie promieniowania słonecznego jest mniejsze niż w sezonie wiosenno-letnim. W związku z tym ilość prądu będzie niższa. Mimo to instalacja fotowoltaiczna jest całoroczna.

Prawda czy mit?

  1. Instalacja pracuje najlepiej w wysokich temperaturach – mit.

Energia wytwarzana jest dzięki promieniom słonecznym. Dlatego niska temperatura nie ma wpływu na pracę paneli. Obecne technologie pozwalają na dobrą pracę instalacji fotowoltaicznej nawet przy -40 stopniach Celcjusza.

  1. Panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać nawet przy małej ilości śniegu – mit.

Instalacja powinna zostać zamontowana pod kątem 30 do 45°. Wtedy zebrany na jej powierzchni puch sam się zsuwa. Według niemieckich badań również wydajność fotowoltaiczna nie spada w znaczący sposób.

Jest również opcja na wykorzystanie prądu wyprodukowanego latem (kiedy efektywność paneli fotowoltaicznych jest najwyższa) w zimie. Bilansowanie energii jest dobrym, ekonomicznym rozwiązaniem.

Montaż paneli fotowoltaicznych w zimie

Zamontowanie paneli z sezonie zimowym może być utrudnione. Wpływ mają na to warunki atmosferyczne, np. opady śniegu lub silny wiatr. Poza tym nie ma przeciwwskazań do takich prac. Najważniejsze jest, by stosować się do zasad BHP.

Trzeba pamiętać, że taka instalacja często odbywa się na wysokości. Jedną z najbezpieczniejszych opcji takich montaży jest wykorzystanie podnośnika koszowego.

Jest to maszyna, dzięki której pracownicy mogą dostać się w odpowiednie miejsce. Znajdują się oni w obudowanym koszu i są przypięci do punktu asekuracyjnego. Dzięki temu ryzyko upadku z wysokości zostaje zminimalizowane.

Teraz już wiesz, czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne oraz jak je zamontować. Pamiętaj, by skorzystać z pomocy fachowców, którzy na każdym kroku Ci pomogą!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

konrad45

Moim zdaniem się opłaca, panele mam juz od jakiegoś czasu, założyła mi firma maxcom eco energy, oczywiście skorzystałem tez z dofinansowania. I myślę, że w dłuższej perspektywie, to będzie naprawdę trafna inwestycja.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Panele fotowoltaiczne zimą – czy to się opłaca?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.