Okiem eksperta

Pokój dziecka, cały świat młodego człowieka

Nie ma drugiego takiego pomieszczenia w domu, które pełni jednocześnie tak wiele funkcji i tak często się zmienia, jak pokój dziecka. W ciągu kilkunastu lat potrafi przejść znaczne metamorfozy i wiele drobnych zmian, podczas gdy pozostałe pomieszczenia mogą pozostać takie same.

REKLAMA

Przyjrzyjmy się pokojom dziecięcym i zmianom, jakie w nich zachodzą wraz z rozwojem właściciela. Jest to fascynująca podróż po aranżacjach, w której wszystkie elementy wystroju wnętrza mają znaczenie.

O pokoju noworodka nie będziemy się rozpisywać, gdyż zazwyczaj jest nim łóżeczko w sypialni rodziców, a bohater naszej historii nie widzi niczego, co jest w większej odległości niż 25 cm. Natomiast niemowlę ma już dużo więcej do powiedzenia na temat swojej przestrzeni. Tak, w tym okresie młody człowiek zaczyna spędzać czas w „swoim pokoju”.

Najważniejsza jest funkcja pomieszczenia. Ważne, aby meble użytkowe były ustawione w taki sposób, by korzystanie z nich nie sprawiało rodzicom żadnych problemów. Preferuje się ustawianie sprzętów w ciągu pod ścianą. Zaczynając od łóżeczka, następnie przewijak, a na końcu regał z wszelkimi niezbędnymi przyborami pielęgnacyjnymi: zapasem pieluch itp. Naprzeciwko przewijaka, na przeciwległej ścianie szafka lub komoda z ubrankami. To jest zestaw podstawowy.

Zobacz więcej zdjęć

Warto dodać wygodny fotel przy ścianie naprzeciw łóżeczka, niejednej nocy zastąpi rodzicowi jego własne łóżko. Odnośnie kolorów, niesyty chłopcy nie widzą niebieskiego, a dziewczynki różowego. Najlepszym kolorem dla niemowlaka są ciepłe odcienie barw, zbliżone tonacją do skóry. Jeśli chcemy sprawić maluchowi przyjemność, nad łóżeczkiem warto powiesić linearną grafikę o mocnych kontrastach. Proste geometryczne kształty z pewnością zwrócą jego uwagę.

Zobacz więcej zdjęć

Kolejnym etapem, w sposobie funkcjonowania pokoju dziecka, jest moment, w którym nasz bohater zaczyna sam się bawić. Zwiedza cały pokój z pozycji wszędobylskiego czworonoga i w taki też sposób my powinniśmy spojrzeć na jego pomieszczenie. Zabawki, którymi może się bawić bez nadzoru, powinny się znajdować w otwartych regałach, nie wyżej niż sięga jego wzrok.

Zobacz więcej zdjęć

Kolorowe pudełka na podłodze, do których ma swobodny dostęp, również stanowią podstawę do przygody. Jest to okres, w którym pokój może wyglądać jak po huraganie, ale kilkoma prostymi pudełkami i regałem jesteśmy w stanie wprowadzić w nim ład i porządek. Teraz jest również czas na zabawę kolorem. Możemy udekorować pokój w sposób, jaki nam odpowiada. Pamiętajmy jednak, że zbyt ostre barwy mogą być męczące nie tylko dla nas, ale i dla malucha.

Zobacz więcej zdjęć

Od momentu gdy dziecko zaczyna chodzić, do momentu, w którym pójdzie po raz pierwszy do przedszkola, pokój to przede wszystkim miejsce zabawy i odpoczynku.

Zobacz więcej zdjęć

Ponownie wracamy do układu funkcjonalnego. Meble powinny stać pod ścianami w formie ciągów, a cała podłoga pozostawiona do dowolnej aranżacji zabawkami. W tym czasie powinniśmy też pomyśleć o delikatnym świetle w okolicach łóżeczka. Jest to element zarówno dekoracyjny jak i funkcjonalny.

Zobacz więcej zdjęć

Od przedszkola do końca szkoły podstawowej pokój dziecka to mieszanka bardzo wielu funkcji. Nauka, zabawa, odpoczynek, miejsce spotkań ze znajomymi, miejsce rozwoju zainteresowań i pasji. To, co dorośli rozbijają na przynajmniej kilka pomieszczeń, tutaj odbywa się w jednej przestrzeni i zazwyczaj nie jest ona bardzo duża.

Zobacz więcej zdjęć

Warto zwrócić uwagę na ergonomię i spójność wszystkich mebli i dodatków w pokoju. Pojawia się większe łóżko, biurko do nauki, szafy i regały. Warto przemyśleć wprowadzenie antresoli z łóżkiem lub wersję z łóżkiem chowanym pod podniesioną podłogę. Biurko powinno znaleźć się pod ścianą z dostępem do światła dziennego z boku.

Zobacz więcej zdjęć

*W zależności, którą ręką dziecko pisz,e z przeciwnej strony powinno padać światło, ponadto lampka na biurko w naszej szerokości geograficznej jest elementem niezbędnym. Warto przeznaczyć część przestrzeni na rozwój talentów i zainteresowań młodego człowieka.

Zobacz więcej zdjęć

W niewielu pokojach dziecięcych zmieścimy np. fortepian, ale jeżeli muzyka jest pasją naszego bohatera, powinniśmy znaleźć przynajmniej miejsce na niewielki syntezator. To jest również moment, w którym dziecko powinno brać czynny udział w doborze kolorystyki wnętrza swojego pokoju. Nawet jeżeli rodzic uważa, że dany kolor byłby lepszy, należy poważnie rozważyć preferencje potomka.

Zobacz więcej zdjęć

Koniec szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum to czas, w którym pomieszczenie dziecka staje się jego całym światem. Może to zabrzmieć przesadnie, ale przestrzeń nastolatka to odrębna strefa w domu. Pełni funkcje te same co poprzednio, a dodatkowo pozwala na odzwierciedlenie zainteresowań i pasji naszego bohatera.

Zobacz więcej zdjęć

To jest moment, w którym za aranżację, kolorystykę i dodatki odpowiada już tylko dziecko, a rodzicom pozostaje przyglądanie się z boku.

Zobacz więcej zdjęć

Ze względu na wyjątkowość tego okresu życia pokoje nastolatków są często niezwykle inspirujące i ciekawe.

Ekspert serwisu Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Zobacz więcej zdjęć

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pokój dziecka, cały świat młodego człowieka"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.