Okiem eksperta

Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny

Z rynnami mamy do czynienia przeważnie tylko w chwili budowy naszego domu. Później zbyt często do nich nie zaglądamy. Niestety potrafią się w nich kryć rzeczy z horroru.

REKLAMA

Jakie niespodzianki kryją w sobie rynny?
Wnętrza rynien znajdują się często poza zasięgiem naszego wzroku. Wynika to z faktu, że są zamocowane wysoko nad głową, a bystrym okiem widzimy jedynie ich spód. W związku z tym trafiają do nich niechciane elementy, które tworzą nieciekawe i zagadkowe niespodzianki. Mając na uwadze wysokość na jakiej montujemy rynny, warto być świadomym tego, że są one najlepszym miejscem do osadzania się liści, płatków przekwitających drzew czy drobnych gałązek niesionych przez wiatr. Dodatkowo jeśli rynna nie ma właściwego spadku to zalega w niej woda zamiast odpływać do rury spustowej. Miejsce to staje się wtedy istnym wodopojem i kąpieliskiem dla ptaków. A jeśli już mamy ptaki, to w rynnie lądują ich odchody, pióra, resztki jedzenia (np. kości, orzechy i kasztany) czy przenoszone przez nie gałązki.  Całe te „dodatki”, znajdujące się w naszej rynnie, zaczynają przechodzić biodegradację. Tworzy się tam równocześnie nowy ekosystem (!) i kompost. Ale czy to już wszystko co może się tam znaleźć? No nie - nie do końca. Czasem w rynnie lądują również pozostałości budowlane (np. kawałki styropianu, ścinki blachy, trociny,  posypka z papy, gwoździe), kawałki odpadającego tynku czy odpady produkowane przez nas samych (np. niedopałki, puszki, butelki, szmaty czy fruwające reklamówki unoszone przez wiatr).  Jaki to wszystko ma wpływ na rynny? Jakie są tego skutki?

1. Niszczejące rynny
Na tak zebrane dodatki, o których pisaliśmy wcześniej, często pada deszcz. Sprzyja on utrzymaniu wilgoci w rynnach, które w wypadku tych metalowych - ulęgają korozji. A w przypadku rynien plastikowych, wskutek znajdującego się w nich kompostu, następuje kruszenie się gumy uszczelki, która łączy poszczególne elementy. Pisząc krótko, nasze rynny ulegają zniszczeniu i nadają się do wymiany, a tu zaczyna pojawiać się problem.
Wymiana rynien nie jest prostą sprawą. Jest to związane z trudnym dostępem do wysoko umiejscowionej pierwotnej konstrukcji. Dodatkowo, aby się do niej dostać (w zależności od dachu) trzeba czasami usunąć 3-4 rzędy dachówek i pas oblachowania lub papy – a to generuje koszty.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


 
2. Przelewanie się wody przez rynnę
Zgromadzone odpady w naszej rynnie powinny być usuwane na bieżąco wraz z najbliższym deszczem. Jeśli wszystko jest prawidłowo zamontowane (spadek w dobrą stronę) to udają się one wraz z wodą do rury spustowej. Większe elementy tj. butelki, puszki, szmaty jednak się klinują. Powstaje zator, który nie przepuszcza wody dalej i ciągle zbiera kolejne śmieci. W ostatecznym rozrachunku woda zamiast wypływać przez rurę spustową w normalny sposób, wychlapuje się bokami i występuje z brzegów. Tym samym zachlapując naszą elewację, okna oraz tarasy brudną mazią.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


 
3. Nieprzyjemny zapach
Pomijając całe nieprzyjemności związane z niszczeniem rynien i naszych elewacji poprzez zalegające śmieci w rynnie, warto również pamiętać o niosącym się z nich zapachu. Tworzący się kompost nie pachnie przyjemnie, choć to rzecz względna. Swoim zapachem przypomina bagna, mokradła i ścieki. Nie jest to zadowalająca perspektywa do spędzania czasu wolnego na swoim ulubionych tarasie czy balkonie. Tym bardziej, że taki zapach będzie się nasilał wraz z pięknym słońcem lub przed burzą.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!4. Ogród w rynnie
Kompost jest świetnym nawozem, wykorzystywanym w ogrodnictwie. Nie polecamy go jednak stosować w Waszych rynnach. Duża wilgoć oraz mikro i makro organizmy dostarczają najlepszych materiałów odżywczych dla roślin. Wystarczy, że na dno naszej rynny trafi przyniesione przez wiatr czy ptaka nasionko.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Dzięki kompostowi ma ono ogromną szansę na wykiełkowanie i stworzenie pięknej rośliny. Kwiaty, krzewy i drzewa są fajnie, ale radzimy je raczej sadzić w doniczkach lub ogrodzie. Dlaczego? Mając takiego zielonego przyjaciela w rynnie warto mieć świadomość, że jego system korzeniowy może coraz bardziej się rozrastać i tym samym wchodzić w gzyms lub dach. Tak rozrośniętą roślinę jest bardzo trudno usunąć, bo jej korzenie mogą znajdować się wewnątrz muru, a co gorsze w elementach konstrukcji dachu, niszcząc kolejne części naszego domu. W związku z tym, jeśli zauważycie zielone listki wystające ponad Waszą rynnę, szybko dzwońcie po ekipę wysokościową i przesadźcie roślinę do doniczki na balkon.

Projekt ogrodu na dachu. Kliknij!


5. Obciążenie rynny
Śmieci i odpady mogą stać się uciążliwe również ze względu na ich wagę. Każdy kolejny litr wody, podczas opadów, to kolejne kilogramy do i tak obciążonej już rynny. Skutki tego mogą być katastrofalne. Poczynając od zniszczenie całej struktury technicznej naszego systemy rynien, aż po zagrożenie dla życia ludzkiego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Jak można uchronić się przed tak przykrymi skutkami kompostu tworzącego się w naszych rynnach? Świadcząc usługi wysokościowe często spotykamy się z takimi pytaniami. Jako eksperci na wysokościach zawsze polecamy, aby przynajmniej raz do roku sprawdzić stan swoich rynien. A dla osób mieszkających blisko różnych drzew zalecamy, aby robili taką kontrolę minimum 2 razy do roku – zwłaszcza w przypadku bliskości modrzewi.

Zdjęcie główne: © 2016 EHCEkspert na wysokości / Deccoria: EHC Pogotowie Wysokościowe

Zielone dachy. Zobacz, więcej zdjęć. Kliknij!


PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Jakie pokrycia dachowe są najlepsze?

Dachówka czy balacha - co wybrać?

          Mieszkanie pod skośnym dachem              Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

EHCpogotowieWysokosciowe

Zrób to sam! :) Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.