Porady domowe

Renowacja drewnianej podłogi

Drewniana podłoga wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Odpowiednio zadbana zachowuje świeży wygląd. Jednak po dłuższej eksploatacji powierzchnia wykonana z drewna może wymagać odnowienia. Żadne środki nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed rysami, zagnieceniami czy wycieraniem się lakieru. Podpowiadamy, jak wykonać samodzielnie renowację drewnianej podłogi.

Renowacja drewnianej podłogi
fot. materiały partnera

Podłoga to taka powierzchnia, która musi codziennie sprostać wielu wyzwaniom, przez co narażona jest na uszkodzenia. Odbijają się na nich zabawki dzieci, pazury czworonogów, nogi przesuwanych krzeseł i innych mebli, buty na obcasie czy rozlane napoje. To tylko niewiele czynników, które wpływają na jej wygląd. Dlatego też z czasem jej renowacja jest konieczna.

Z fachowcem czy bez?

Nie zawsze do renowacji drewnianej podłogi trzeba zatrudniać fachowca. Oczywiście ze specjalistą przebiegnie to szybciej i przede wszystkim profesjonalnie. Ale możesz spróbować kilku domowych sposobów, które pozwolą w skuteczny sposób odnowić nawierzchnię. Tak możesz pozbyć się niewielkich ubytków lub zabrudzeń powstałych na deskach. Jest to przede wszystkim tańsze rozwiązanie. Wiele sposobów nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności, a jedynie odrobinę chęci.

fot. materiały prasowe

Na początek dokładne czyszczenie

Przy odnawianiu podłogi zawsze ważnym krokiem jest jej odpowiednie przygotowanie. Oczyszczenie desek z zabrudzeń i starych warstw lakieru jest kluczowe przed podjęciem kolejnych prac. Warto używać do tego specjalnych środków czyszczących do drewnianych powierzchni. Zawarte w nich substancje nie tylko pozbywają się brudu, ale także skutecznie odtłuszczają. Zwykle nie trzeba ich szorować na mokro, wystarczy rozprowadzenie na kolejnych fragmentach podłogi szmatką lub gąbką i wytarcie do sucha. Jest to także rozwiązanie doraźne, które pozwoli na szybkie przywrócenie wyglądu starej podłodze.

Odpowiednie przygotowanie pozwoli na skuteczną ocenę stanu podłogi. Jak ją dokładnie oczyścisz, będziesz widzieć, jakie kroki wykonać dalej, np. czy konieczne będzie wypełnianie ubytków, czy nie.

fot. materiały partnera

Odnowienie bez cyklinowania

Przygotuj narzędzia

Do odnowienia drewnianej podłogi bez cyklinowania trzeba przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak szlifierka lub papier ścierny, pędzel do malowania oraz przyrządy do posprzątania po zakończonych pracach.

Szlifowanie

Na początku papierem gruboziarnistym powinno się zetrzeć wierzchnią warstwę lakieru. Następnie w miarę postępu prac zmieniaj papier na taki o drobniejszym ziarnie. W ten sposób skutecznie usuniesz rysy i inne ubytki powstałe na powierzchni podłogi. Jeśli używasz szlifierki, zastosuj odpowiednie urządzenie. Przy używaniu szlifierki taśmowej, która pracuje efektywniej i dokładniej niż bębnowa skutecznie wyrównasz powierzchnie podłogi. Dodatkowo usuniesz też drobne rysy. Sama głębokość szlifowania zależy od rodzaju i stanu drewna. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, wystarczy 1 mm. 

Odpylanie

Kolejnym krokiem jest odpylenie nawierzchni. Zrób to na sucho.

Wypełnij ubytki

Jeśli skończysz sprzątanie, dokładnie przyjrzyj się swojej pracy tam, gdzie papier ścierny lub szlifierka nie wygładziła zarysowań, nałóż masę szpachlową i wypełnij ubytki. Pamiętaj, aby dopasować ją kolorystycznie. Możesz też zebrać pył, który powstał podczas pracy i dodać do specjalnej masy epoksydowej lub szpachlowej, wymieszać i powstałą mieszanką wypełnić ubytki. W ten sposób uzupełnisz je tym samym materiałem.

Lakierowanie

Ostatnim etapem jest dokładne umycie podłogi i nałożenie świeżego lakieru lub bezbarwnego oleju. Jeśli chcesz podkreślić rysunki usłojenia idealna będzie lakierobejca. Nie tylko ożywisz podłogę, ale także zabezpieczysz warstwą ochronną. Powierzchnie lakierowane można też potraktować specjalną polerką do nawierzchni.

Olej naprawczy

W przypadku podłogi olejowanej zadbaj o olej naprawczy, który jest idealny do nawierzchni posiadającej niewielkie ubytki i małe zadrapania. Wystarczy, że równomiernie rozprowadzisz go na panelach i usuniesz nadmiar produktu. To bardzo prosty patent na niewielkie uszkodzenia na panelach.

Uważaj na gwoździe

Jeśli przystępujesz do renowacji bardzo starej podłogi, uważaj na gwoździe. Często są one wbite w deski i mają wystające główki co może uszkodzić szlifierkę. Należy je wcześniej usunąć lub dobić do desek. Następnie te miejsca wygładź ręcznie papierem ściernym.

Biała podłoga

Jeśli znudził ci się stary kolor drewna, możesz zastosować ługowanie, które zmieni jego kolor na biały. Natomiast ten patent najlepiej sprawdza się na jasnych gatunkach drewna jak np. sosna czy brzoza. W marketach budowlanych znajdziesz specjalne preparaty, którymi samodzielnie wybielisz podłogę. Nanosi się je szerokim pędzlem nylonowym lub syntetycznym wałkiem. Musisz to wykonywać zgodnie z kierunkiem drewnianych włókien. Pamiętaj natomiast, że jest to substancja o silnych właściwościach żrących. Musisz się więc odpowiednio przygotować – kupić okulary oraz strój ochronny. Zabieg ten zwykle wykańcza się olejem.

fot. materiały partnera

Malowanie podłogi

Renowacji podłogi możesz dokonać również poprzez zastosowanie specjalnej odpornej na ścieranie farby kryjącej. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim duży wybór kolorów. W tym celu używa się zwykle preparatów flatowych, które malują na delikatny połysk. Podobnie, jak ługowanie należy ją nakładać pędzlem ruchami równoległymi do usłojenia.

Gotowy do samodzielnego odnawiania drewnianej podłogi?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.