Okiem eksperta

Śniegołapy i płotki przeciwśniegowe – czy warto je zamontować?

Zabezpieczenie przeciwśnieżne dachów zimą jest bardzo ważnym tematem. Nadmiar nagromadzonego śniegu może powodować uszkodzenia i być szczególnie niebezpieczny przy zsuwaniu się z budynku.  Można uniknąć tego zagrożenia, stosując specjalne konstrukcje. Jakie są rodzaje zabezpieczeń oraz jak je zamontować?

REKLAMA

Rodzaje zabezpieczeń

Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń przeciwśniegowych. Najpopularniejsze są:

  • Śniegołapy - są inaczej nazywane ,,rozpruwaczami”. Najczęściej są wykonane z metalu. Przez swój kształt służą do rozbijania zsuwających się warstw śnieżnych na mniejsze fragmenty. Powoduje to, że w trakcie spadania są mniej niebezpieczne dla konstrukcji budynku czy dla ludzi znajdujących się w okolicy. Takie zabezpieczenia powinny być zamontowane, gdy połać dachowa ma długość większą niż 3 m. Umieszczanie śniegołapów nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić dla bezpieczeństwa.

  • Płotki przeciwśniegowe - mają formę, która wygląda jak drabinka. Ich zadaniem jest zatrzymywanie śniegu na połaci dachu. Są wytwarzane z różnych rodzajów materiałów, takich jak aluminium lub stal ocynkowana. Dla większej estetyki wyglądu budynku warto dopasować kolor płotków to barwy dachówki. Należy pamiętać, że w przypadku niezdjęcia ich po zimie, trzeba oczyszczać płotki z gromadzących się na nich liści w innych porach roku, szczególnie na jesień.

Jak zamontować zabezpieczenia?

Śniegołapy są montowane bezpośrednio do łat pod dachówką lub blachodachówki. Powinny zostać ułożone w dwóch rzędach naprzemiennie ( z odstępem 1 m między rzędami). Odległość między pojedynczymi śniegołapami zależy od nachylenia dachu, im bardziej stromy, tym gęściej powinny zostać zamontowane. Do ich umieszczenia używa się odpowiednio dobranych nitów (w przypadku dachów z blachy) lub wkrętów (na dachówce).

Drabinki przeciwśniegowe mocuje się jak śniegołapy lub za pomocą specjalnych zacisków w przypadku pokrycia blachą na rąbek. Odległość, jaka powinna zostać zachowana przy montażu to 3,5 m między rzędami. W miejscach, gdzie występują bardzo obfite opady śniegu, warto zamontować 3 takie rzędy. 

Prace na wysokości

Mając już potrzebne informacje i materiały, pozostaje jeszcze kwestia dostania się na dach. Prace wykonywane z drabiny powyżej wysokości 1 m są zabronione, więc w tej sytuacji bezpiecznym rozwiązaniem jest wynajęcie podnośnika koszowego. Pozwala na szybką pracę i zapewnia większą wygodę. Zmiana miejsce rozstawienia zwyżki jest łatwa, a dodatkowo w koszu podnośnika można zabrać ze sobą potrzebne elementy. Dzięki temu można uniknąć konieczności ciągłego wracania po materiały.

Śniegołapy i płotki przeciwśniegowe są naprawdę przydatne i warto rozważyć ich montaż na dachu swojego domu. Jeśli jednak brak Ci pewności czy dasz radę  zamocować je samemu, możesz pomyśleć o wynajęciu specjalistów. Ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

turyl1

Ostatnio natknąłem się na firmę Onroof. Ich płotki wydają się solidnie wykonane i ładnie prezentują się na zdjęciach. Ktoś ma jakieś opinie? https://www.onroof.pl/k9,zestawy-barier-przeciwsniegowych.html

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Śniegołapy i płotki przeciwśniegowe – czy warto je zamontować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.