Rodzaje zabezpieczeń
Istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń przeciwśniegowych. Najpopularniejsze są:
- Śniegołapy - są inaczej nazywane ,,rozpruwaczami”. Najczęściej są wykonane z metalu. Przez swój kształt służą do rozbijania zsuwających się warstw śnieżnych na mniejsze fragmenty. Powoduje to, że w trakcie spadania są mniej niebezpieczne dla konstrukcji budynku czy dla ludzi znajdujących się w okolicy. Takie zabezpieczenia powinny być zamontowane, gdy połać dachowa ma długość większą niż 3 m. Umieszczanie śniegołapów nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić dla bezpieczeństwa.
- Płotki przeciwśniegowe - mają formę, która wygląda jak drabinka. Ich zadaniem jest zatrzymywanie śniegu na połaci dachu. Są wytwarzane z różnych rodzajów materiałów, takich jak aluminium lub stal ocynkowana. Dla większej estetyki wyglądu budynku warto dopasować kolor płotków to barwy dachówki. Należy pamiętać, że w przypadku niezdjęcia ich po zimie, trzeba oczyszczać płotki z gromadzących się na nich liści w innych porach roku, szczególnie na jesień.
Jak zamontować zabezpieczenia?
Śniegołapy są montowane bezpośrednio do łat pod dachówką lub blachodachówki. Powinny zostać ułożone w dwóch rzędach naprzemiennie ( z odstępem 1 m między rzędami). Odległość między pojedynczymi śniegołapami zależy od nachylenia dachu, im bardziej stromy, tym gęściej powinny zostać zamontowane. Do ich umieszczenia używa się odpowiednio dobranych nitów (w przypadku dachów z blachy) lub wkrętów (na dachówce).
Drabinki przeciwśniegowe mocuje się jak śniegołapy lub za pomocą specjalnych zacisków w przypadku pokrycia blachą na rąbek. Odległość, jaka powinna zostać zachowana przy montażu to 3,5 m między rzędami. W miejscach, gdzie występują bardzo obfite opady śniegu, warto zamontować 3 takie rzędy.
Prace na wysokości
Mając już potrzebne informacje i materiały, pozostaje jeszcze kwestia dostania się na dach. Prace wykonywane z drabiny powyżej wysokości 1 m są zabronione, więc w tej sytuacji bezpiecznym rozwiązaniem jest wynajęcie podnośnika koszowego. Pozwala na szybką pracę i zapewnia większą wygodę. Zmiana miejsce rozstawienia zwyżki jest łatwa, a dodatkowo w koszu podnośnika można zabrać ze sobą potrzebne elementy. Dzięki temu można uniknąć konieczności ciągłego wracania po materiały.
Śniegołapy i płotki przeciwśniegowe są naprawdę przydatne i warto rozważyć ich montaż na dachu swojego domu. Jeśli jednak brak Ci pewności czy dasz radę zamocować je samemu, możesz pomyśleć o wynajęciu specjalistów. Ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych!
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski