Okiem eksperta

Sprawdzenie dachu jak się za to zabrać?

Stała konserwacja i dbanie o dach wymaga jego cyklicznych kontroli. Jak w bezpieczny sposób sprawdzić, co dzieje się na górze domu?

REKLAMA

Jak dostać się na dach?

Pierwszy na myśl przychodzi właz dachowy. Należy jednak pamiętać, że po dostaniu się z niego na dach, warto wykonywać oględziny z odpowiednim zabezpieczeniem – przecież nie chcesz w wyniku np. poślizgnięcia spaść z góry i stracić życie.

Jeśli poszukujesz jakiejś bezpieczniejszej alternatywy, możesz skorzystać z podnośnika koszowego. Oględziny wykonasz wtedy z obudowanego kosza, z którego wnętrza będziesz się też mógł sterować. Nie martw się, jeśli nie będziesz się w tym czuł pewnie, wtedy manewry wykona za Ciebie operator zwyżki.

Jestem na dachu i…?

Co powinno być sprawdzane na pokryciu dachowym? Powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na punkty, w których najczęściej zbierają się zanieczyszczenia. Należą do nich:

  • Śniegołapy.
  • Systemy okablowania.
  • Wystające obróbki blacharskie.
  • Okolice okien dachowych i włazów.

Jeśli jest tam dużo gałęzi, liści i innych śmieci, to powinieneś rozważyć wyczyszczenie tej powierzchni. Nagromadzone zanieczyszczenia zaczną z czasem gnić, a tak powstała mieszanka dokona korozji Twojego pokrycia dachowego.

Na dachu powinieneś zwrócić jeszcze uwagę na wszelkie ubytki. Nawet najmniejsza dziura może doprowadzić do bardzo dużego przecieku. Jeśli taką zauważysz, jak najszybciej wykonaj jej zabezpieczenie i załatanie.

Na zakończenie, jeśli wiatr Ci sprzyja, sprawdź, czy mocowania blachy nie zostały poluzowane. Jeśli przestrzeń pomiędzy krokwiami a Twoim pokryciem dachu jest zbyt duża, to nie wróży nic dobrego.

Sprawdzanie dachu – jak często powinno się je wykonać?

Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest prosta. Wpływ na to ma wiele czynników. Na przykład to, czy mieszkasz w miejskiej zabudowie, czy w pobliżu lasów. Bezpiecznie jest sprawdzać dach raz w roku – szczególnie po okresie jesiennym, a jeszcze przed nastaniem lodowatej zimy.

Jeśli chcesz mieć pewność, że nad Twoją głową wszystko jest ok, to takich oględzin w roku możesz wykonać nawet kilka. Dach do sprawdzenia? Na pewno dasz radę!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sprawdzenie dachu jak się za to zabrać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.