Okiem eksperta

Sprawdzenie dachu – praktyczne porady

Na twojej drodze staje nowe wyzwanie: sprawdzenie stanu dachu. W jaki sposób powinieneś je wykonać? Poznaj praktycznie wskazówki ekspertów!

REKLAMA

Co może skrywać się na dachu?

Na powierzchnie pokrycia domu patrzy się stosunkowo rzadko z góry. Jednak, jeśli już się tam zagląda, to powinno się zwrócić uwagę na:

  • Uszkodzenia w postaci dziur – nawet najmniejsze ubytki na dachu mogą doprowadzić do powstania przecieków w domu.
  • Zgromadzone zanieczyszczenia – ich zbyt duża ilość może doprowadzić do powstania ubytków na dachu (np. przeżarcie rdzą blachy przez zgniłe śmieci) lub zatkania odpływów wody.
  • Oderwane obróbki blacharskie – pod wpływem silnego i porywistego wiatru może oderwać się część obudów elementów dachu – np. z komina.
  • Powstająca roślinność – jeśli na pokryciu domu pojawiają się mchy, glony lub zalążki drzewa, to bardzo zły znak. Trzeba je jak najszybciej usunąć, ponieważ ich systemy korzeniowe uszkodzą np. elewacje.

Jak dostać się na dach?

Najbardziej mobilną wersją wykorzystywaną do sprawdzenia górnej powierzchni domów jest podnośnik koszowy. Wynika to z tego, że praca z nim przebiega w obudowanym koszu, w którym jesteś sterowany z ziemi przez operatora lub możesz to wykonać sam za pomocą panelu.

Na dach możesz dostać się również z pomocą włazów. Pamiętaj jednak, że spacerując po jego powierzchni, powinieneś mieć odpowiednie badania i zabezpieczenia.

Znalazłeś się na dachu – co właściwie masz tam sprawdzić?

Najpierw zabierz się za zlokalizowanie zanieczyszczeń. Jeśli będzie ich dużo, powinieneś wykonać czyszczenie dachu. Najczęściej zbierają się one w okolicach:

  • Kominów
  • Obróbek blacharskich
  • Okien
  • Wyłazów dachowych
  • Śniegołapów
  • W każdym innym miejscu, które może je zatrzymać

Następnie przyglądnij się obróbkom blacharskim. Powinny być solidnie zamocowane na swoim miejscu. Jakiekolwiek ich poluzowanie może skutkować zerwaniem podczas większego wiatru.

Nie zapomnij sprawdzić rynien. Jeśli są zatkane, to cała zgromadzona w nich woda podczas deszczu będzie prawdopodobnie spływać po Twojej elewacji. Nie wygląda to najlepiej, a zapach, który poczujesz, jest jeszcze gorszy…

Na zakończenie przyjrzyj się ewentualnym ubytkom, które mogą znajdować się na dachu. Pamiętaj, że nawet najmniejsza dziura może w przypadku ulewnych deszczów doprowadzić do dużego przecieku.

Czas na dach! Już wiesz jak się za to zabrać. :)

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Kasia888

Warto rozważyć zlecenie przeglądu dachu i jego stanu profesjonaliście. Nie tylko będzie wiedział, jak się po nim poruszać, ale co najważniejsze , na co zwrócić uwagę. Takich usług szukajcie tutaj http://franc-deker.pl/opinie-techniczne/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sprawdzenie dachu – praktyczne porady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.