Okiem eksperta

SZPAKI W OGRODZIE – POŻYTECZNE, CZY WRĘCZ PRZECIWNIE?

Te niewielkie ptaki kojarzysz z podjadaniem czereśni lub wiśni. Czy słusznie? Mogą one stać się Twoimi małymi pomocnikami! W swojej diecie mają nie tylko owoce, ale także większość owadów. Przeczytaj, dlaczego warto zwabić je do swojego ogrodu!

REKLAMA

Mali, niedoceniani pomocnicy

W momencie, w którym w Twoim sadzie pojawiają się owoce, często chciałbyś się pozbyć bytujących w nim szpaków. Te małe ptaki zjadają Twoje plony! Ale czy na pewno generują one tylko szkody?

Dużą zaletą tych ptaków jest to, że żywią się głównie owadami, larwami oraz mięczakami (takimi jak ślimaki), a także zjadają z chęcią gąsienice, których inne ptaki nie lubią. Ze względu na to, są dużą pomocą w uprawie przydomowego ogrodu warzywnego, który często jest dewastowany przez zwierzęta, którymi żywią się szpaki!

Jak zwabić je do swojego ogrodu

Przede wszystkim należy zamontować na drzewach budki oraz wyposażyć ogród w poidełko. Rozmiar domku oraz kształt otworu powinien być dostosowany specjalnie dla ptaków, które mają w nim zamieszkać. Dodatkowo, pamiętaj o tym, aby zawiesić je na odpowiedniej wysokości. Powinny być poza zasięgiem drapieżników, takich jak koty czy kuny.

Twój ogród powinien być dla szpaków bezpiecznym schronieniem, dlatego zadbaj o dużą ilość drzew i krzewów, w których będą mogły skryć się przed niebezpieczeństwem. Do tak przygotowanego miejsca, szpaki w odpowiednim czasie na pewno się wprowadzą!

Ochrona drzew owocowych

Wszystko już przygotowane dla naszych małych gości. Teraz tylko należy zastanowić się, jak ochronisz przed szpakami swoje drzewa owocowe. Te małe ptaszki lubią zjadać owoce. Nie tylko te mniejsze, jak czereśnie i wiśnie, ale także jabłka i gruszki! Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj montaż siatek ochronnych na drzewach i krzewach.

Dzięki temu wszystkie Twoje plony pozostaną poza zasięgiem szpaków, a Ty będziesz mógł cieszyć się ich smakiem, słuchając śpiewu ptaków!

Co w chłodniejsze pory roku?

Zastanawiasz się na pewno, co w zimie? Czy będziesz musiał doglądać i dokarmiać swoje ptaki? Czy przeżyją w takich warunkach? Nie martw się! Szpaki nie zimują w Polsce. Gdy u nas zaczyna robić się chłodno lecą na południe Europy, do Azji lub Afryki.

Jeżeli jednak chcesz przysłużyć się przyrodzie, to możesz na którymś z drzew zamontować karmnik dla ptaków, które zimę spędzają z nami. Może i one na wiosnę odwdzięczą Ci się jakąś pomocą?

Montaż domków, karmników oraz siatek ochronnych na drzewa i krzewy

Może, ale nie musi okazać się on dużym wyzwaniem. Wystarczy, że przygotujesz wszystkie potrzebne materiały, musisz też zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli Ci wykonać prace na wysokości. Do wyboru masz drabinę lub podnośnik koszowy. Zwyżka w tym wypadku jest bezpieczniejszą opcją - przynajmniej nie chwiejesz się na niej, jak na drabinie. Ma duży kosz, dlatego z jej pomocą szybko, sprawnie i bezpiecznie zamontujesz domki lub karmniki dla ptaków, a także pokryjesz drzewa owocowe siatką ochronną.

Wszystko już wiesz? No to do dzieła! Zaproś do swojego ogrodu kilku małych pomocników!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "SZPAKI W OGRODZIE – POŻYTECZNE, CZY WRĘCZ PRZECIWNIE?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.