Okiem eksperta

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

Pokój dzienny, salon czy duży pokój - nazw na naszą główną przestrzeń mieszkalną mamy wiele, jednak zazwyczaj mieścimy w nim te same funkcje. Nie ważne, czy poza salonem posiadamy jeszcze tylko jedno czy kilkanaście innych pomieszczeń, to tu właśnie codziennie rozpoczyna, kumuluje i kończy się nasza aktywność. Pokój dzienny jest multifunkcjonalnym miejscem: przestrzenią do wypoczynku, relaksu, pracy, nauki, spożywania posiłków, przyjmowania gości, salą kinową. Jak go urządzić, aby dobrze nam się w nim funkcjonowało?
Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?
REKLAMA
Strefowanie
Najważniejszy przy aranżacji każdego wnętrza jest odpowiedni podział na strefy funkcjonalne. Jeśli w naszym salonie musimy połączyć kilka funkcji jednocześnie, dobrze będzie wydzielić odrębne przestrzenie tak, aby można było z nich korzystać jednocześnie.

Jeśli nie wyobrażasz sobie salonu bez telewizora, zaaranżujmy miejsce z sofami specjalnie dla tej funkcji. Wydzielmy elegancką strefę ze stołem, jako miejsce do przyjmowania gości oraz przytulne miejsce do relaksu z kominkiem.

 

Dla zapracowanych doradzam wygospodarować nawet najmniejszą przestrzeń z biurkiem lub sekretarzykiem do pracy, tak aby stół nie stał się składowiskiem kabli i papierów. Ważny jest także odpowiedni układ wewnętrznej komunikacji w salonie -  taki, który nie zakłóca funkcjonowania oddzielnych stref jednocześnie. Na przykład wieszając telewizor zaraz obok wyjścia na taras czy balkon; każdy, kto będzie chciał wyjścia na zewnętrz, będzie przeszkadzał nam w oglądaniu telewizji. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII »

Lokalizacja
Wykraczając poza pomieszczenie salonu, wejście do niego powinno być reprezentacyjnie i prowadzące prosto od wejścia do domu. Dobrze, aby był on połączony bezpośrednio lub w bliskim sąsiedztwie do kuchni, a także był centralnym punktem budynku. Dużym błędem jest lokalizowanie salonu na „końcu” mieszkania, tak aby dojście do niego prowadziło obok innych pomieszczeń, a w szczególności przez strefę sypialnianą. Dodatkowym atutem oraz optycznym powiększeniem będzie lokalizacja wejścia do pokoju dziennego - na wprost wyjścia do ogrodu, w ten sposób oszukamy oko i będzie się nam wydawało, że mamy wielką przestrzeń przed sobą.

Wielkość
Dla tych, którzy projektują dom od podstaw lub śmiało przestawiają ściany w mieszkaniu, pamiętajmy, aby pokój dzienny nie był mniejszy niż 16m2 – jest to takie ergonomiczne minimum do odpowiedniego funkcjonowania. Pomimo powszechnej mody na sufity podwieszane, nie obniżajmy niepotrzebnie wysokości pomieszczenia. Im mamy większy pokój, dla uzyskania oddechu powinien on być wyższy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


       KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII »

Naświetlenie
Jak sama nazwa wskazuje, pokój dzienny powinien mieć jak najwięcej naturalnego światła. Planując dom, salon bezwzględnie należy lokalizować od strony południowej lub zachodniej, dzięki temu będzie on bardzo dobrze nasłoneczniony. Im więcej okien, a zarazem więcej ilości światła dziennego, nasz pokój będzie się wydawał większy. Jeśli nasz salon nie jest pokaźnych rozmiarów, nie zasłaniajmy okien ciężkimi firanami i zasłonami, one tylko zawężą nam przestrzeń pokoju. Pamiętajmy jednak, że układ okien determinuje nam w dużym stopniu aranżację pokoju, to gdzie umieścimy telewizor, sofę czy stół. Zostawmy dłuższe fragmenty pełnych ścian bez okien, wtedy łatwiej będzie nam na ich tle umieścić wysokie meble, telewizor czy sofę.

Wyposażenie
Tak jak ważne jest, żeby fizycznie nie pomniejszać wielkości salonu, istotne jest odpowiednie jego wyposażenie. Pokój dzienny o wielkości 20m2 będzie się zupełnie inaczej prezentował z jedną sofą, małą wolnostojącą szafką i stołem 120x80cm, niż to samo pomieszczenie ze wciśniętą na siłę meblościanką, wielkim stołem i kompletem wypoczynkowym złożonym z sofy i rozłożystych foteli. Dopasujmy wielkość mebli do gabarytów naszego pokoju. Kilka ciekawych porad odnośnie aranżacji strefy wypoczynkowej znajdziecie w artykule: WOKÓŁ KANAPY

Termin „salon”, już od XIX kojarzy się z głównym, najważniejszym pokojem, z obszerną przestrzenią, miejscem reprezentacyjnym do przyjmowania gości. Aby dotrzymać znaczenia tego słowa, nie pomniejszajmy niepotrzebnie wielkości i wysokości pokoju, a także nie zagracajmy salonu zbędnymi meblami.



  

arch. Monika Wolska-Gan 
www.archiego.com

Uwaga! Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują Cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już Ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje Ci pomysłu?
 
Skorzystaj z porad naszego eksperta! Wystarczy, że wkleisz w komentarzu pod TYM ARTYKUŁEM linka do galerii zdjęć na Deccorii, która przedstawia twoje mieszkanie i krótko opiszesz swój problem. Architekt odpowie na każde twoje pytanie!

Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Alicja75

Ile razy widziałam wielka meblościankę w małym salonie, to nie zliczę, to już jakaś tradycja. A w tych meblościankach same niepotrzebne rzeczy, których nigdy się nie używa. Za to taki regał na książki chętnie przyjmę, chociaż salon mam baaaardzo mały, nawet 20m nie ma. Zmieściłam mini-narożnik od Puszmana, stolik zrobiony przez dziadka, proste meble odnowione samodzielnie i tyle, telewizora brak :D Piękne są te fotele z ostatniego zdjęcia, zapadam się w niego myślami :D

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.