Okiem eksperta

Urządzanie kuchni - najczęściej popełniane błędy

Idealna kuchnia powinna być funkcjonalna, piękna i wygodna. Można wykonać ją w dowolnej estetyce, jeśli jednak nie będzie przemyślana, jej swobodne użytkowanie będzie utrudnione. Podpowiadamy, jakich błędów wystrzegać się, aby urządzić wzorowe kuchenne wnętrze.
REKLAMA

1. Meble niedopasowane poziomem do potrzeb użytkownika — źle dobrana wysokość blatu, zbyt wysokie szafki.
Standardowa wysokość, jaką przyjęto dla blatu kuchennego, to 85 cm. Jest to w zasadzie odpowiednia wysokość dla większości osób. Jednak przy urządzaniu kuchni pod wymiar, aby blat roboczy był wygodny, liczy się każdy centymetr. Jeśli domownicy są wysocy standardowe 85 cm, może okazać się za niskie i nieporęczne.

Podobnie ma się sprawa z wiszącymi szafkami nad blatem. Jeśli domownicy są niscy, zawieśmy szafki po prostu adekwatnie do zasięgu ich rąk, dopasowując je do swoich potrzeb, a nie tak, jak podaje nam katalog. Projektując meble kuchenne pod wymiar, ważne jest to, aby dostosować je nie tylko do gabarytów pomieszczenia, a także do potrzeb użytkowników.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

2. Zła ergonomia — złamana zasada trójkąta roboczego
Ergonomia w kuchni to podstawa. Planowanie całego ciągu kuchennego powinno się rozpocząć od uporządkowania i wydzielenia stref funkcjonalnych. Zgodnie z zasadami ergonomii w kuchni zawsze powinno się pamiętać o kolejności: PRZECHOWYWANIE > MYCIE I PRZYGOTOWANIE > GOTOWANIE I PIECZENIE.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Miejsce na przechowywanie produktów, jak szafki na zapasy, lodówka, zamrażalka powinny znajdować się jak najbliżej wejścia do kuchni, aby łatwo było wnieść i rozpakować zakupy. Kolejne miejsce to strefa przechowywania naczyń takich jak sztućce, talerze, kubki, filiżanki, szklanki, garnki, deski, czyli wszystkich elementów niezbędnych do wstępnego przygotowania posiłków. Strefa zmywania to jedna z najczęściej eksploatowanych przestrzeni w kuchni. Zlewozmywak to dzisiaj miejsce, w którym opłukuje się żywność, funkcję zmywania naczyń przejęła zmywarka. Kolejną przestrzenią zamykającą trójkąt funkcjonalny jest miejsce z płytą grzewczą i piekarnikiem, czyli stanowisko gotowania i pieczenia. Te dwie ostatnie strefy bezwzględnie powinna dzielić odpowiednia przestrzeń robocza blatu kuchennego. To tutaj następuje najważniejsza obróbka żywności. Dla wygodnej pracy potrzebny jest duży blat o długości 120 do 210 cm.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To właśnie przy lokalizacji tych dwóch ostatnich stref ze zlewozmywakiem i płytą grzewczą/gazową popełniamy najwięcej błędów. Najczęściej spotykane to:

- płyta grzewcza/gazowa w narożniku tuż przy ścianie lub wysokiej zabudowie – w przypadku tej pierwszej jest to po prostu niewygodne, a w przypadku płyty gazowej dodatkowo niebezpieczne;

- zlew i płyta gazowa obok siebie bez odstępu (pomiędzy sprzętami musimy bezwzględnie zachować minimalny chociaż 40-60 cm dystans w postaci blatu roboczego) lub zupełnie odwrotnie — płyta grzewcza i zlew są umieszczone w zbyt dalekiej odległości od siebie, co jest niepraktyczne i niewygodne;

- zlewozmywak zlokalizowany bezpośrednio przy ścianie bez swobodnego dostępu z obu stron;

- umieszczamy płytę gazową pod oknem — jest to bezwzględnie zabronione, podyktowane jest nie tyle funkcjonalnością, ile wymogami prawa budowlanego;

- zmywarka bez łatwego dostępu z boku — zbyt mało miejsca, aby swobodnie obok niej stanąć i rozpakować naczynia;

- zbyt mała odległość między kuchenką a zlewozmywakiem i między zlewozmywakiem a lodówką – pomiędzy tymi elementami potrzebujemy miejsca na odkładanie produktów lub gotowych potraw;

- dość uciążliwym błędem będzie pozostawienie obok sprzętów i do samej pracy zbyt małej przestrzeni roboczej na blacie.

Zarejestruj się!Dodaj galerię!

 

3. Złe oświetlenie ciągu kuchennego
Często stosujemy w kuchni tylko oświetlenie ogólne, zapominając o odpowiednim doświetleniu miejsca pracy. Dobre oświetlenie przestrzeni roboczej jest jedną z najważniejszych spraw przy urządzaniu kuchni. Jeśli punkty świetlne będą umieszczone tylko na suficie, kiedy będziemy stać przy blacie, znajdą się one za nami, strumień światła trafi nam w plecy i będziemy rzucać sobie cień na przestrzeń blatu. Ważne jest, aby umieścić oświetlenie bezpośrednio skierowane na blat roboczy – zabudowane w suficie podwieszanym lub zastosować podszafkowe listwy LED.

Innym błędem związanym z elektryką, jest źle dobrana, zazwyczaj zbyt mała liczba gniazd nad blatem. Odpowiednio rozplanowane gniazda i włączniki (z dala od ujęcia wody) będą stanowiły o codziennej wygodzie podczas korzystania z kuchni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

4. Niedopasowany kolor i gabaryt mebli do wielkości pomieszczenia
Najłatwiej popełnić błędy w małych pomieszczeniach, a w zasadzie takich kuchni jest najwięcej. Do małej kuchni nie należy wybierać ciemnych kolorów mebli, gdyż pomniejszy to optycznie pomieszczenie. Dla miłośników ciemnych barw lepiej postawić na ciemne tło np. grafitową lub nawet czarną ścianę, a meble wybrać białe. Nowoczesne jasne i lekkie bryły mebli nawet przy ciemnych ścianach dadzą oddech pomieszczeniu, ładnie je rozświetlając.
Przytłoczyć pomieszczenie możemy nie tylko kolorem mebli, a także ich gabarytem. Zbyt dużo różnej wielkości elementów, przy małych kuchniach sprawi wrażenie przeładowania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


5. Niewiele miejsca do przechowywania
Zbyt dużo otwartych szafek w małej kuchni stworzy efekt natłoku i bałaganu. Czasem wizualny efekt będący priorytetem przyćmiewa nam racjonalne zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile posiadamy sprzętów i akcesoriów kuchennych i okazuje się, że mamy piękne drewniane otwarte półki i jednocześnie za mało miejsca na wszystkie nasze przedmioty. Projektując kuchnię, musimy zaplanować miejsce dla wszystkich sprzętów i produktów kuchennych tak, by nie zajmowały nam cennego miejsca na blacie roboczym. Odpowiednia liczba szuflad, szafek i schowków pozwala zachować ład i porządek.

  
arch. Monika Wolska-Gan

www.archiego.com

Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska odpowie na każde Twoje pytanie!

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii (kategoria Wnętrza: Pomoc) przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? >>>

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości >>>

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora? >>>

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię? >>>

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>

Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>

Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>

Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>

Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>

Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy >>>

Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz >>>

Jak wybrać płytki na taras? >>>

Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły! >>>

Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?>>>

Płytki cementowe z wyrazistymi motywami na podłogi i ściany – wady i zalety>>>

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie!  

Galeria pełna inspirujących wnętrz!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (7)

Balzer

Zgodzę się z tym, że meble na wymiar to często najlepsza opcja. Jak szukacie sprawdzonej firmy która je dla was wykona to poleca Em-Meble z Radomska.

janmatejko

U siebie postawiłem na meble na wymiar od JOPP Design z Krakowa. Jeśli szukacie czegoś solidnego i zarazem ładnego to moim zdaniem warto!

REKLAMA
petunia311

Moim największym błędem był brak słupka z piekarnikiem, pomimo, że miałam sporo miejsca na takie rozwiązanie, a kuchennego blatu mi nie brakowało. Poprawiłam to rok później i na szczęście działa genialnie. Najważniejsze, ze miałam osobny piekarnik pod wymiar - już na początku specjalista z Kernau podpowiadał mi takie rozwiązanie, ale chwilę mi minęło nim dojrzałam do tej decyzji i zobaczyłam, że standardowy piekarnik nie spełnia swojej roli.

martaxyz

Chcielibyśmy z mężem uniknąć takich błędów podczas remontu kuchni, więc stwierdziliśmy, że rozsądnie będzie się wybrać 22 kwietnia na centralne targi budowlane w Nadarzynie, żeby porozmawiać z fachowcami i obejrzeć próbki materiałów. Kompletnie nie mamy pomysłu, jak miałoby to wyglądać, a póki kuchnia nie będzie gotowa nie wprowadzimy się do nowego mieszkania.

goerst

Nie popisała się pani architekt. Same intuicyjne rozwiązania, a gdzie się podziała wiedza architekta? Minimalną odległość od przyboru wody do najbliższego gniazda lub włącznika elektrycznego, a także od otwartego palnika gazowego wynoszącą 1 m pani architekt określa: "chociaż 40-60 cm", albo "z dala". A jak to było na wykładach? Zapomniało się, co? Chyba pani architekt nie wie dlaczego przynajmniej tyle. Istnienie normy PN-B-01029 i dyrektywy ISO z 1974 roku, które "uśmierciły" centymetr w budownictwie również pani architekt przeoczyła. Można by tak długo. Szkoda czasu. Najlepiej w ogóle nie korzystać z porad pani architekt, bo jeszcze wpędzi rodzinę w chorobę zakaźną albo pasożyty zawleczone do stołu jadalnego w kuchni na ubraniu (latem), włosach, skórze twarzy albo na zwykłej torebce. Bo zapomniała pani architekt wspomnieć, że stół jadalny w kuchni jest dopuszczony do użytkowania po przebraniu się po powrocie do domu w czyste ubranie i umyciu się. Zatem potrzebne są: zapomniany już zwyczaj odruchowego korzystania z garderoby jak i sama garderoba. Ech. Szkoda słów.

shecat78

Przydatny tekst, ponieważ jestem w fazie remontu i urządzania kuchni proszę o pomoc czy dobrze rozplanowałam kuchnię o dł 335cmx180 ?http://deccoria.pl/galeria,id,132821.html?utw=1

camila

Najczęstszy błąd ostatnimi czasy to słupek z piekarnikiem w małej kuchni kosztem blatu roboczego.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Urządzanie kuchni - najczęściej popełniane błędy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.