Okiem eksperta

Uważaj na sople! Mogą być zabójcze…

Im więcej śniegu na dachu, tym częściej powstają na jego obrzeżach sople. Nieraz zachwycają one swoim wyglądem, pięknie mieniąc się w świetle zimowego słońca. Czy mogą być jednak niebezpieczne? Jakie niosą ze sobą zagrożenia?

REKLAMA

Jak powstają sople?

Sople powstają w wyniku zetknięcia się wody, wyciekającej z dachów, z niską temperaturą. Warstwy śniegu, zalegające nad głowami, w dolnej partii często otrzymują zastrzyk ciepłego powietrza (np. wydzielającego się z ogrzewanych domów), co prowadzi do ich roztopienia.

W związku z tym, że śnieg jest stabilizatorem temperatury, to powstająca na jego spodzie woda, wypływa na krawędzi bloków śniegowych i przecieka przez rynny często zapchane śniegiem. Ta ściekająca woda, w zetknięciu z mroźną temperaturą, tworzy sople. Z biegiem czasu stają się one coraz dłuższe i bardziej niebezpieczne…

Jakie zagrożenia niosą ze sobą sople?

Największym z zagrożeń jest to, że mogą one pozbawić życia. Nikt nie chciałby się znaleźć w sytuacji, gdy podczas spaceru na jego głowę spadają szpiczaste i groźne warstwy lodu…

Innymi zagrożeniami są uszkodzenia, które mogą spowodować zrywające się bloki sopli i zamarzniętego śniegu. Urwane rynny, zniszczone instalacje i uszkodzone elementy konstrukcyjne dachu to dopiero początek. Warto tutaj spojrzeć również na perspektywę z dołu. Spadające sople mogą uszkodzić np. samochody i ogrodzenia.

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo osób użytkujących dane miejsce?

Zgodnie z art. 61 pkt 2 prawa budowlanego odpowiedzialność za utylizację sopli spoczywa na właścicielu lub zarządcy danej nieruchomości. Zgodnie z tym przepisem prawnym powinien on:

„(…) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska”.

Nieprzestrzeganie tego prawa skutkuje mandatem w wysokości powyżej 1000 zł. Może też przyczynić się do kary pozbawienia lub ograniczenia wolności na okres jednego roku.

W związku z tym często widać biało czerwone taśmy z napisem „straż miejska”, rozciągnięte wzdłuż budynku. Taki element powoduje, że właściciele lub zarządcy nieruchomości dzwonią w panice do firm, mogącym im pomóc uratować się od mandatu, poprzez utylizację sopli. Straż miejska daje zwykle od 2 do 5 godzin na usunięcie zagrożenia.

Jak zapobiec takiej sytuacji? Wystarczy systematycznie odśnieżać dach, gdy śnieg jest tylko lekkim puchem…

Sople wiszą nad twoją głową? Czym prędzej zgłoś to zarządcy tej nieruchomości lub zamów ekipę, która dla Ciebie się ich pozbędzie.


EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Uważaj na sople! Mogą być zabójcze…"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.