moniap
Chciałabym na ścianie za łóżkiem jakąś fototapete, np. kwiaty lub coś innego, a reszę ścian pomalować.
Myślałam też, że kolorem jakim będę się wzorować będzie narzuta, która jest na łóżku. Nie wiem w ogóle od czego zacząć i jakie kolory, i dodatki pasują do takiego wnętrza i tych mebli?
Jeśli zdecyduję się Pani na zastosowanie fototapety we wnętrzu, to ona musi stanowić podstawę do dalszej aranżacji ścian i dodatków. Ważnym wyznacznikiem dekoracji sypialni są już posiadane przez Panią meble. Poniżej kilka wskazówek, jak w dobrać fototapetę współgrającą z meblami:
- fototapeta monochromatyczna – najlepiej w odcieniach sepii lub z efektem starej czarno – białej fotografii z akcentem zieleni – liście na drzewie lub liście kwiatka. Odpowiednim motywem będzie piękny krajobraz prowansalskiej wsi lub włoska wąska, uliczka wzbogacona południową roślinnością.
- fototapeta ze zdjęciem makro – unikając rozpraszających wzorów, które mogą wprowadzić zbyt duży chaos w pomieszczeniu, stawiamy na zbliżenie na jeden detal np. środek kwiatka;
- fototapeta graficzna – zdjęcie przedstawione w formie graficznej czy też rysunkowej;
W dobrym tonie jest unikać mnogości kolorów czy zbyt bogatego krajobrazu na zdjęciu – jak panorama miasta czy gór. Do mebli znajdujących się w Pani sypialni nie będą także pasować fototapety przedstawiające nowoczesne i modernistyczne treści.
Jako alternatywa dla zdjęcia na ścianie, proponowałabym zastanowić nad zastosowaniem tapety o klasycznym wzorze, na której pojawić się mogą kwiaty, pasy czy wzór glamour. Rozwiązanie to będzie bardziej eleganckie, szczególnie przy posiadanych meblach o klasycznej formie. Co więcej, tapeta na pewno nie opatrzy się tak szybko, jak fototapeta.
Proponuję postawić na naturalne, pastelowe barwy, takie jak odcienie beżu, szarości, bieli, błękitu, mięty, lawendy. Jeśli preferuje Pani ciemniejsze barwy, to powinny być one wygaszone, np. ciemny brudny turkus, czekoladowy brąz, ciemne brązowe bordo.
Ciekawym pomysłem, nadającym wnętrzu świeżego wyglądu będzie również zmiana firan - proszę zastanowić się nad czymś dłuższym i bardziej zwiewnym. Zrezygnowałabym także w zupełności z lambrekinu, a w jego miejsce powiesiłabym długie płożące się zasłony z matowej tkaniny, np. z lnu, bawełny czy aksamitu. Firany i zasłony powinny współgrać kolorystycznie ze ścianami wnętrza. Pamiętajmy o tym, że to położona na ścianie tapeta lub fototapeta powinny stanowić kolorystyczną bazę i wyznacznik dla reszty pomieszczenia.
Tapeta o klasycznym wzorze oraz piękne długie zasłony zadadzą wnętrzu Pani sypialni szyku i elegancji.
Kolory, tapety i okno w sypialni:
benia83
Mam problem z dobraniem krzeseł do kuchni. Stól w kuchni obecnie jest wymieniony na biały, a krzesła planuję kupic w IKEA, tylko nie wiem jakie by najlepiej pasowały.
Czy warto dodać do mojej kuchni trochę dodatków w kolorze żółtym, jeśli tak to jakie? A czy powieszenie nad stołem kuchennym paru kubikow będzie dobrym rozwiązaniem?
Energetycznemu żółtemu w kuchni - mówię zdecydowane tak. Rozmiar krzeseł musi pasować do gabarytów stołu i przestrzeni kuchennej. Nie znam dokładnie wymiarów stołu, jedynie po zdjęciu wnioskuję, że nie jest to więcej niż 60 cm, więc krzesła nie powinny być szersze niż 40cm. Postawiłabym na krzesła bez podłokietników o prostej i smukłej formie. Warto pomyśleć o zastosowaniu taboretów lub niskich hokerów.
Przy wyborze siedzisk, nie rezygnujmy jednak z koloru! Jeśli byłby problem z dopasowaniem krzesła w odpowiednim rozmiarze czy też kolorze, może warto dobrać węższe i w neutralnym odcieniu, a zabawić się barwami na pokrowcach, okrywających siedzenie od oparcia po samą podłogę. Żółte krzesło, które zaproponowała Pani w swojej galerii, stylem i kolorem dobrze wpisałoby się w Pani wnętrze, proszę jednak uważnie przeanalizować ich gabaryty przed zakupem.
Prawie każdy nasycony odcień żółtego, od jaskrawej cytryny po wygaszony miodowy, będzie się idealnie wpisywał w kuchnię zaaranżowaną w bieli i szarości.
Powieszenie nad stołem żółtych kubików – czyli lamp w kształcie sześcianów - byłoby trafionym wyborem.
Aby nadać wnętrzu charakter, może zastanowić się Pani także nad naklejeniem na ścianie ciekawego wzoru graficznego w żółtej kolorystyce, np. przedstawiających kubki kuchenne.
W perspektywie czasu największym szaleństwem i bardzo ciekawym pomysłem będzie wymiana lodówki, na taką o klasycznym amerykańskim wyglądzie w żółtym kolorze.
sylwusia74
Mieszkam w starym podpiwniczonym domu, gdzie jest wykonana instalacja oc z rurami na wierzchu. Mam bardzo małą kuchnię 2m. dł. i 3,5 m. szer.i chciałabym zabudować przestrzeń pod oknem. Tylko co zrobić z kaloryferem, który tradycyjnie znajduje się pod oknem? Myślałam już nad zlikwidowaniem kaloryfera ale to wiązałoby sie z koniecznością zrobienia ogrzewania podłogowego, musiałabym skuwać strop dzielący kuchnię i piwnicę i zrobić wylewki betonowe od podstaw. Nadmienię że ogrzewanie podłogowe musiałoby być podłączone do instalacji co , więc ogólnie zrobiły by sie dosyć spore koszta. Myślałam również o otwarciu kuchni na salon, od którego dzili ją ściana działowa, czy wtedy wystarczyłby do ogrzania całej powierzchni kaloryfer z salonu? a wtedy można by było zlikwidować ten w kuchni? Czy otwarcie kuchni na salon to dobry pomysł? bije się z myślami gdyz ma tyle przeciwników co zwolenników. Czy w ogóle połączenie kuchni z salonem spowoduje zwiększenie przestrzeni użytkowej w kuchni? W ogóle lubie dużo miejsca wokół siebie gdy pracuję w kuchni, lubię mieć wokół siebie ład i porządek, wszystko na swoim miejscu, jedna w ciasnej, niewygodnej kuchni nie jest to możliwe i gotowanie jest dla mnie udręką....
Nie znam układu Pani wnętrz, więc trudno mi doradzić docelową aranżację po przebudowie kuchni. Uważam, jednak że otwarcie kuchni to jedno z najlepszym rozwiązań, aby powiększyć zarówno przestrzeń w kuchni jak i salonie. Dzięki otwartym przestrzeniom wnętrze wydaje się większe i z pewnością zyska na funkcjonalności.
Jeżeli chodzi o grzejnik - można zabudować go w linii mebli. Należy jednak pamiętać wtedy o otworze z kratką wentylacyjną w blacie powyżej, aby ciepło mogło się uwalniać. Przy zabudowie grzejnika należy zachować możliwość cyrkulacji powietrza. Dlatego drzwiczki szafki z zabudowanym grzejnikiem powinny być ażurowe. Szafka taka będzie miała też ograniczone funkcje - nie umieścimy już w niej szuflad czy zmywarki.
Jeśli zdecydowałaby się Pani na połączenie kuchni z salonem, uzyska Pani jedno większe pomieszczenie tj. pokój dzienny z aneksem kuchennym. Wówczas można by zlikwidować grzejnik pod oknem w kuchni, powiększając ten w salonie. Proszę mieć jednak na względzie zapotrzebowanie na ciepło w obu tych pomieszczeniach, a następnie dobrać odpowiedni parametr nowego docelowego grzejnika. Oczywiście po prześledzeniu parametrów technicznych Pani grzejnika w salonie, może się okazać, że ma on odpowiednią moc do ogrzania całej przestrzeni, wtedy nie będzie trzeba go wymieniać na nowy typ.
benia83
Czy do tak zaaranżowanego pokoju można dodać kwietnik w stylu retro i czy można prosić o konkretny przykład lampki loftowej która by najlepiej pasowała do tego wnętrza.
Zastosowany kwietnik powinien uzupełniać aranżację wnętrza. Dobrze będzie, jak nawiąże on swoją formą do posiadanej przez Panią bardzo ładnej ławy. Dlatego kwietnik powinien być wykonany z drewna. Może być to element nowy stylizowany lub prawdziwy zregenerowany retro skarb. Kolor kwietnika powinien być jednolity, a wykończenie matowe lub stylowo półpolerowane.
Lampy we wnętrzu powinny stanowić komplet, a więc zachować jedność formy, stylu lub kolorystyki. Proszę pomyśleć o wybraniu oświetlenia od razu do całości wnętrza. Spektakularna lampa stająca powinna być najmocniejszym elementem oświetleniowym, pozostałe punkty świtała, jak lampa sufitowa i mała stojąca lampka powinny być jej tłem i uzupełnieniem. Najlepiej sprawdzą się te w ciemnej kolorystyce: czarne lub grafitowe.
ania840609
Proszę o pomoc w aranżacji naszego salonu z aneksem. Jesteśmy czteroosobową rodziną. Mamy dwójeczkę maluchów. Kupiliśmy większe mieszkanko ( 62,8 M). Od zawsze marzyłam o własnej sypialni i salonie z aneksem, gdzie będę mogła oddać się pasji, jaką jest gotowanie oraz przy okazji zerkać na bawiące się dzieci. Otóż plan pierwotny zakładał troszkę inne rozmieszczenie. Po konsultacjach z mężem doszliśmy do wniosku, że chcemy troszkę zmodernizować plan. Mamy taką możliwość ponieważ mieszkanie jest w trakcie budowy. Nie ma jeszcze ścian działowych, dlatego swobodnie możemy ingerować w projekt. Tam gdzie planowano kuchnie - chcemy zrobić pokój dla młodszego dziecka (roczek w lipcu). Obok powiększyliśmy pokój dla naszej starszej pociechy (we wrześniu kończy 3 latka). Jeszcze po lewej chcemy mieć małą sypialnię z wyjściem na taras.
A tam gdzie był zamknięty salon powiększyliśmy i otworzyliśmy tą przestrzeń, chciałabym mieć aneks kuchenny. Prośba dotyczy tej właśnie przestrzeni. Salon będzie bardzo jasny, słońce z tej strony świeci od południa aż do wieczora. Urządzenie takiego salonu to dla mnie nie lada wyzwanie, dlatego bardzo ale to bardzo prosiłabym o poradę.W pomieszczeniu znajduje się podwójne okno balkonowe, jedno skrzydło jest uchylne. Co do kolorów to lubimy naturalne kolory, w tym biel, stalowy oraz beże. Byłoby super gdyby udałoby się umieścić w kuchni zmywarkę ale w taki sposób, aby nie uległa pogorszeniu funkcjonalność zabudowy na którą i tak jest niewiele miejsca. Wyposażenie chciałabym na średnim poziomie cenowym. Chciałabym tez stół, który w razie W można rozłożyć oraz wygodną sofę. Dziękuję za ewentualną pomoc.
W jednej z możliwych rozwiązań funkcjonalnych dla Państwa wnętrza, zabudowa kuchenna powinna znaleźć się na ścianie oddzielającej pokój od łazienki. Proponuję, aby zastosować układ kuchenny w kształcie litery „U” z tzw. półwyspą. Dzięki takiemu rozmieszczeniu zyskamy więcej przestrzeni roboczej w kuchni, a jednocześnie oddzielimy część kuchenną od salonu.
Zabudowa meblowa wychodząca w przestrzeń salonu może być po części blatem roboczym, a po części stołem jadalnianym. Sofę proponuję ustawić na ścianie prostopadłej do ściany z oknem balkonowym, natomiast strefę na TV na przeciwległej ścianie, obok wejścia do sypialni.
Innym rozwiązaniem, w którym zyskujemy sporą przestrzeń kuchenną, jest umieszczenie zabudowy meblowej w kuchni wzdłuż całej ściany wydzielającej Państwa mieszkanie – tj. na ścianie prostopadłej do ściany z oknem oraz następnie wzdłuż ściany odchylonej aż do łazienki. Przy takim układzie sofę proponuję ustawić na środku, na jej plecach postawić niskie szafki, które będą stanowić uzupełnienie kuchni lub komodę salonową. Szafkę RTV dobrze będzie zlokalizować na ścianie oddzielającej salon od sypialni, obok drzwi.
Na pierwszy rzut najważniejsze jest stworzenie najlepszego układu funkcjonalnego dla wnętrza, tak aby spełnił on oczekiwania i potrzeby całej rodziny. Kiedy już zdecydują się Państwo na ostateczny układ umeblowania, wówczas można przejść do dalszych wizji dotyczących aranżacji wnętrz. Funkcjonalność w tym wypadku musi być wyznacznikiem dla całości zadania.
Poniżej przesyłam kilka inspiracji dla dalszej aranżacji.
Uwaga! Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują Cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już Ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje Ci pomysłu?
Skorzystaj z porad naszego eksperta! Wystarczy, że wkleisz w komentarzu pod tym artykułem linka do galerii zdjęć na Deccorii, która przedstawia twoje mieszkanie i krótko opiszesz swój problem. Architekt odpowie na każde Twoje pytanie!