Jak przeprowadzić przegląd dachu?
Dobre przygotowanie strategii działania to podstawa. Poniżej znajdują się czynności, o których koniecznie trzeba pamiętać, by przegląd dachu wykonać kompleksowo.
Sprawdzenie uszkodzeń konstrukcyjnych
Pierwszą rzeczą podczas przeglądu dachu powinno być sprawdzenie jego ogólnej konstrukcji. Ważne jest, żeby zwrócić uwagę czy są jakieś brakujące lub połamane dachówki bądź gonty, widoczne rozdarcia lub dziury. Uszkodzenia te są zazwyczaj łatwo widoczne a wyeliminowanie i naprawa tych elementów wymaga natychmiastowej interwencji.
Przeszukanie dachu pod kątem przecieków
Kolejnym krokiem powinno być znalezienie ewentualnych przecieków. W tym celu rozejrzyj się po strychu w poszukiwaniu śladów zacieków na suficie oraz poszukaj ich na zewnątrz budynku. Zignorowane mogą doprowadzić do wielu szkód, zarówno w przypadku starych, jak i nowych budynków, dlatego tak ważne jest, aby zidentyfikować jakiekolwiek przecieki możliwie jak najwcześniej.
Jeżeli posiadasz płaski dach i wiesz, w jakich miejscach zazwyczaj zbiera się na nim woda, możesz na podstawie tego domyślić się, w której części poddasza lub elewacji mogą pojawić się takie zacieki.
Znalezienie miejsc porośniętych mchem lub grzybami
Sama obecność wszelakiej bioróżnorodności na dachach jest mało estetyczna, szczególnie jeżeli zależy nam na aspekcie wizualnym naszej posesji. Jednak element estetyczny, jest tu zdecydowanie mniej istotny niż powaga szkód, jakie może spowodować ich obecność. Wilgoć i pleśń są przecież tak uciążliwe do zwalczenia. Dlatego, jeśli zauważy się w jakimś miejscu większe nagromadzenie mchu lub grzybów należy je jak najszybciej usunąć.
Sprawdzenie drożności rynien
Zima mogła spowodować nagromadzenie się liści, gałęzi w rynnach. Pamiętaj, aby sprawdzić instalację odprowadzającą wodę z dachu. Zatkane rynny często prowadzą do uszkodzeń podsufitki i przecieków. Aby zapobiec wynikającym z braku swobodnego przepływu w rynnach, należy je regularnie udrażniać i oczyszczać.
Jak w bezpieczny sposób zrobić przegląd dachu?
Wykonanie przeglądu dachu może wydawać się, na pierwszy rzut oka, bardzo proste. Pamiętaj, że jest to przede wszystkim praca na wysokości, podczas której powinieneś zdiagnozować wszystkie elementy zadaszenia. Ważne jest, aby wykonać to kompleksowo i dokładnie w maksymalnie bezpieczny dla siebie sposób.
W tym celu najbardziej wydajnym jest użycie podnośnika koszowego, Z jednej strony zapewni on rzeczowe bezpieczeństwo z drugiej zaś, pozwoli zajrzeć w najbardziej ukryte miejsca.
Regularna obserwacja i konserwacja może w znaczący sposób wpłynąć na przedłużenie żywotności dachu. Okresowe przeglądy i monitorowanie wszelkich zmian pozwalają na identyfikację drobnych usterek, zanim staną się naprawdę kosztowne. Dlatego warto wykonać te prace kilka razy w roku.
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski