Okiem eksperta

Właśnie rozpoczął się okres, w którym możesz usuwać ptasie gniazda

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska ptasie gniazda można usuwać jedynie w okresie od 16 października do końca lutego. Jak to zrobić? Czy to jedyne warunki, jakie muszą zostać spełnione?

REKLAMA

Usuwanie ptasich gniazd – kiedy jest dozwolone?

Jak można przeczytać w rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, ptasie gniazda mogą być usuwane w terminie od 16 października do końca lutego bez uzyskania zezwolenia. Należy jednak pamiętać, że musi to być podyktowane względami bezpieczeństwa lub sanitarnymi.

Warto w tym miejscu dodatkowo zaznaczyć, że pod żadnym pozorem nie można niszczyć ich jaj – jeśli znajdowałyby się one w gnieździe. Zabrania się również umyślnego płoszenia i znęcania nad ptakami. Grozi za to kara pozbawienia wolności lub grzywny.

Chcesz usunąć gniazdo – jak się za to zabrać?

Jeszcze zanim zabierzesz się za usuwanie lub przenoszenie gniazda, powinieneś zastanowić się, w jaki sposób się do niego dostaniesz. Jeśli znajduje się ono na dużej wysokości, warto wynająć podnośnik koszowy lub rozstawić rusztowanie. Zgodnie z polskimi przepisami prawa, wykonywanie prac na wysokości z wykorzystaniem drabiny jest zabronione.

Nie zapomnij także, by mieć ze sobą wszystkie środki ochrony indywidualnej – odchody, pióra ptaków i śmieci znajdujące się w miejscu ich bytowania, przenoszą wiele bakterii i pasożytów (np. kleszczy).

Gdy będziesz już odpowiednio przygotowany i dostaniesz się do gniazda, koniecznie sprawdź, czy w jego wnętrzu nie znajdują się jaja. W okresie od 16 października nie powinieneś ich tam znaleźć. W przypadku ich braku możesz spokojnie rozpocząć pracę.

Wykonać pracę samemu czy wynająć ekipę?

Jest to uzależnione od stopnia trudności takiego zadania. Jeśli staje przed tobą np. wyzwanie w postaci gniazda bociana na kominie, a ty nigdy nie pracowałeś na wysokości, to lepszym rozwiązaniem będzie doświadczona ekipa. Zaoszczędzi ona dużo czasu i problemów związanych brakiem większego doświadczenia (sterowanie podnośnikiem, odpowiednie zabezpieczenia podczas takich prac, brak dyskomfortu związanego z pracą na wysokości itd.).

Ptaki zagrażają twojemu bezpieczeństwu lub zdrowiu? To najlepszy czas, by pozbyć się ich gniazd, bez zbędnych formalności.EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Właśnie rozpoczął się okres, w którym możesz usuwać ptasie gniazda"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.