Urządzanie wnętrz

Wnętrze w stylu dark nordic - jak urządzić

Styl dark nordic to nic innego jak styl skandynawski w ciemnej odsłonie. Prezentuje się niezwykle elegancko i wytwornie we wnętrzach. Wprowadza przyjemny klimat i sprawia, że pomieszczenie staje się luksusowe, ale z lekkim pazurem. Stosuje się w nim ciekawe i odważne połączenia kolorystyczne. Podpowiadamy, jak urządzić wnętrze w stylu dark nordic.

Wnętrze w stylu dark nordic - jak urządzić
fot. materiały partnera

Ciemna odsłona

Lubiany przez wielu styl skandynawski ewoluuje, przez co powstają jego nowe odmiany. Przykładem jest  dark nordic, który jest idealny dla osób wolących odważniejsze aranżacje i szukających odskoczni od stonowanego i tradycyjnego stylu. Można go wprowadzić w całym mieszkaniu, wybranych pomieszczeniach lub postawić na zastosowanie kilku elementów w wystroju, tak aby przełamać standardowe rozwiązania. Łączy się doskonale z elementami stylu glamour oraz scandi. Tak urządzone wnętrza wyglądają tajemniczo i bardzo elegancko, przez co są niezwykle klimatyczne i nastrojowe. Dzieje się tak, ponieważ dark nordic zachęca do odejścia od jasnych i zwiewnych aranżacji. Zamiast tego proponuje zastosowanie eleganckiej czerni, zieleni, rubinu i granatu.

fot. materiały partnera

Mocne kolory

Dark nordic to nazwa, która odnosi się do palety barw tworzącej patetyczny, ale przy tym bardzo nastrojowy i przytulny klimat. Jasne barwy zostały wyparte przez eleganckie odcienie. W tym stylu dominują ciemne i wyraziste kolory, jak np. grafitowe i antracytowe szarości, granat, czerń, królewski błękit czy kobalt, szmaragdowa i butelkowa zieleń oraz bordowa czerwień, burgund i rubin. Barwy te stosuje się na ścianach, dodatkach, jak poduszki, zasłony, ale także meblach, jak krzesła czy sofy. Natomiast reszta pomieszczenia aranżowana jest już w jasnych barwach — wnętrze rozświetlają białe, popielate płaszczyzny.  Chodzi o zastosowanie mocnych barw, ale z umiarem, tak aby nie przytłoczyć wnętrza.

Kolory te idealnie łączą się z jasnymi odcieniami, które są typowe dla tradycyjnego stylu skandynawskiego, czyli beże, biele i szarości. Jego założenia pojawiają się także w postaci czystych linii, ograniczonego wyposażenia i ponadczasowych modeli mebli.

Odważne połączenia

Zgodnie z głównymi założeniami stylu skandynawskiego, tak i w stylu dark nordic ważne są naturalne materiały. Stawia się tutaj głównie na drewno i jego zastosowanie praktycznie w każdej przestrzeni. Ale z powodzeniem można je łączyć z innymi materiałami jak np. metalem. Może być lakierowany na czarno czy mieć kolor miedzi, czy spatynowanego mosiądzu. Piękne kompozycje tworzy z marmurem, szczególnie tym w ciemniejszych kolorach. To idealne połączenia szczególnie w salonach z aneksem kuchennym czy łazienkach.

fot. materiały partnera

Z dodatkiem glamour

W ciemnych pomieszczeniach sprawdzają się błyszczące dodatki, które wpisują się w styl glamour. Możesz wybrać tradycyjne złote lub miedziane dekoracje. Ciekawym połączeniem będzie również wprowadzenie metalicznych odmian innych mocnych kolorów np. zieleni, rubinu czy granatu. To właśnie te elementy pozwalają na wprowadzenie nastrojowego klimatu, np. w postaci ozdobnych świeczników. Wytworne dodatki zdecydowanie podbiją ciemne przestrzenie i nadadzą im eleganckiego charakteru.

fot. materiały partnera

Szlachetne dekoracje

Elegancki charakter zwykle tworzą wytworne dodatki. W dark nordic zwiewne tekstylia zostały zastąpione fakturalnymi dzianinami, welurem czy modną ostatnio buklą. W tym stylu możesz postawić też na zastosowanie szlachetnych materiałów, którymi będą bogatsze tkaniny, jak np. aksamit. Często układane są one warstwowo, aby sprawić wrażenie możliwości „ukrycia się w nich”. Na łóżkach i kanapach znajduje się mnóstwo poduszek i koców – oczywiście im ich więcej, tym lepiej. Całość uzupełniają dywany o grubych splotach.

fot. materiał partnera

W jakich pomieszczeniach?

Zastosowanie stylu dark nordic możliwe jest niemal w każdym pomieszczeniu, zarówno w małych domach i mieszkaniach, jak i tych o większym metrażu. Wszystko zależy oczywiście od intensywności aranżacji poszczególnych mocniejszych elementów we wnętrzu. Jeśli przestrzeń jest mała, zaleca się umiar w stosowaniu ciemnych kolorów. Wtedy można postawić np. na jedną ciemniejszą ścianę, na której tle znajdą się jasne meble. To wpłynie na to, że nie zmniejszysz optycznie powierzchni pomieszczenia, a w dodatku nastrojowa kolorystyka stworzy z nimi ciepłe i zachęcające do odpoczynku wnętrza. A samo pomieszczenie  zdecydowanie rozjaśni zastosowanie powierzchni odbijających światło jak lustra czy okładzina podłogi i ścian z polerowanego na błysk kamienia.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.