Okiem eksperta

WOKÓŁ STOŁU, czyli jak urządzić jadalnię?

Potoczna nazwa „jadalnia” pochodzi od podstawowej czynności, jaką wykonujemy przy stole – czyli spożywanie posiłków. Współcześnie jednak funkcja pokoju jadalnego czy strefy jadalnianej kryje w sobie więcej głębi. Przestrzeń wokół stołu jest miejscem spotkań całej rodziny, spajania więzi, podtrzymywania przyjaźni, wspólnej pracy i rozrywki. Nikt chyba nie wyobraża sobie prawdziwego domu bez stołu i ciepłego miejsca przy nim.
REKLAMA

Przy stole w jadalni nie tylko konsumujemy, ale także pracujemy, odrabiamy lekcje z dziećmi, przyjmujemy znajomych, a nawet i osoby postronne, urządzamy przyjęcia — te wystawne i te bardziej swobodne, czytamy książki, popijając kawę lub surfujemy po internecie. Jak funkcjonalnie urządzić jadalnię, abyśmy w niej chętnie i wygodnie spędzali czas? Oto kilka wskazówek.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


WYGODA TO PRZESTRZEŃ
Podstawą urządzania jadalni będzie funkcjonalność i wygoda. We współczesnych domach czy mieszkaniach jadalnia często bywa wydzielona jako aneks z innych pomieszczeń, zwykle kuchni lub salonu. Często to ona stanowi strefę podziału pomiędzy tzw. częścią roboczą, trochę mniej uporządkowaną, jaką jest kuchnia, a salonem — częścią dzienną i elegancką. Nawet w wielkich metrażach odchodzi się od wydzielania jednego pomieszczenia na jadalnię. Zazwyczaj urządzamy ją jako wydzielony obszar, co nie zmienia faktu, że i przy takiej formie obowiązują pewnie zasady jej aranżacji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Aby wygodnie można było korzystać z uroków spędzania czasu przy stole, musimy wokół niego pozostawić wolną przestrzeń, najlepiej po 100 cm z każdej strony. Jest to absolutne minimum, abyśmy mogli swobodnie odsunąć krzesło i jeszcze za naszymi plecami zmieściła się osoba, która akurat chcę podać posiłek do stołu. Natomiast najbardziej ergonomiczne warunki uzyskamy, ustawiając stół w odległości ok. 120 centymetrów od najbliższej przeszkody tj. ściany, komody czy lady. Na jedno krzesło przyjmuje się średnio pole kwadratu o wymiarach 70x70cm, dotyczy to zarówno miejsca na szerokość, jak i odsunięcia krzesła w tył, nieskrępowanym ruchem. Zatem jeśli planujemy ustawienie stołu dla sześć osób siedzących w układzie wzdłuż dłuższego boku, wybierzmy stół o długości m.in. 200 cm i szerokości 90 cm. Optymalna szerokość stołu w jadalni to 90-100 cm, co pozwoli pomieścić na środku półmiski i dekoracje.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeśli nie mamy na tyle miejsca, aby umieścić stół w wersji zupełnie komfortowej, możemy jednym bokiem dosunąć go do ściany – jednak zawsze powinien to być krótszy bok, lub umieścić stół jako przedłużenie wyspy kuchennej. Ważne jest jednak to, aby tam, gdzie mamy przy nim siedzieć, zapewnić odpowiednie miejsce dla swobodnego użytkowania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

DOBRE ŚWIATŁO
W jadalni zaplanuj dobre oświetlenie i doświetlenie. To drugie oczywiście zależeć będzie od usytuowania pomieszczenia względem stron świata. Urządź jadalnię możliwie w części przy oknie, niech będzie jasna i przestronna, powinna być dobrze doświetlona światłem dziennym.
Jeśli pomieszczenie jadalni wychodzi na północ, będzie w niej jaśniej głównie rano, dlatego do popołudniowego korzystania z jadalni, konieczne będzie dobrze dobrane światło sztuczne. Jadalnia wychodząca na stronę południową lub zachodnią z widokiem na ogród zapewni nam przyjemne biesiadowanie przy promieniach zachodzącego słońca. Dłużej będzie w niej widno, ale jednocześnie będzie się bardziej nagrzewać.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W zakresie światła sztucznego w jadalni obowiązkowo centralnie nad stołem musi się znaleźć lampa wisząca. To ona ma nam efektywnie oświetlić cały blat stołu, najlepiej na całej długości. Dodatkowo w jadalni na ścianach zastosuj boczne oświetlenie w formie kinkietów, aby nadać nastrój pomieszczeniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jeśli wybierasz na co dzień stół mniejszych gabarytów, za to z funkcją rozkładania do większego rozmiaru w razie przybycia gości i nie możesz do końca ustalić kierunku jego ustawienia, dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie nad stołem lampy na ruchomym ramieniu. Obrotowy wysięgnik pozwoli ustawić oświetlenie idealnie nad stołem, nawet przy jego przestawieniu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


NIEKŁOPOTLIWE WYKOŃCZENIE
Jeśli chodzi o wykończenie ścian, podłóg czy samych mebli w jadalni, kwestia bywa sporna – ma być pięknie czy praktycznie? Myślę, że bez problemu może być i tak, i tak. Wybór wykończenia należeć będzie tylko do nas samych, podyktowany naszymi upodobaniami i marzeniami. Należy wziąć pod uwagę to, że jednak wokół stołu odbywać się będzie spory ruch, a codzienne manewrowanie krzesłami, może pozostawić ślad na posadzce. Podobnie ma się sprawa z zabrudzeniami wynikającymi ze spożywania posiłków, prędzej czy później posadzka, czy nawet ściana potraktowane zostaną wylanym napojem, czy rozsypanym jedzeniem. Dobrze zatem, aby podłoga w jadalni była wysokiej klasy odporności na zarysowania i zabrudzenia. I tutaj absolutnie nie jesteśmy skazani, tylko i wyłącznie na płytki. Wybierając podłogę z naturalnego drewna, wybierzmy tą z twardszego surowca, a także zadbajmy o jej odpowiednią impregnację. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykończenie podłogi nowoczesnymi wykładzinami w typie linoleum czy zastosowanie posadzki żywicznej. Ta ostatnia, będzie odporna na wilgoć i zabrudzenia, nie sprosta jednak zarysowaniem powstającym po przesuwaniu krzeseł. Ściany wykończmy farbą plamoodporną, wysoko zmywalną. Na rynku bez problemu dostaniemy takie we wszystkich możliwych kolorach i wykończeniach, od połyskującej satyny po głęboki mat. Lepiej zadbać na samym początku o dobre i funkcjonalne wykończenie ścian i podłóg, a będziemy pewni, że ich użytkowanie nie sprawi nam kłopotu przez kilka najbliższych lat.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

UMEBLOWANIE
Ergonomiczny i skrojony na wymiar stół oraz komfortowe krzesła to podstawa wyposażenia jadalni. Generalną zasadą będzie to, aby, wybór mebli był spójny z całością aranżacji mieszkania, w szczególności, jeśli jadalnia, stanowi otwartą strefę na kuchnię czy salon. Kształt i rozmiar stołu, zależeć będzie już tylko od gabarytów pomieszczenia. Jeśli mamy taką możliwość, najkorzystniej będzie wybrać stół, przy którym swobodnie usiądzie minimum sześć osób, w innym wypadku zainwestujmy w stół rozkładany.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Absolutnie nie szukamy i nie skupiajmy się na tym, aby krzesła i stół wybrać „od kompletu”. Stwórzmy własną oryginalną kompozycję. We współczesnej wnętrzarskiej stylistyce nikogo już chyba nie dziwi połączenie drewnianego stołu z plastikowymi krzesłami. A może każde krzesło będzie jak z innej bajki? To dopiero będzie niebanalne zestawienie. Ważne, aby meble do jadalni były przyjazne w odbiorze, no i przede wszystkim wygodne. Szklany zimny blat w dodatku na chromowanych nogach, połączenie rodem z lat 90., zastąpmy jednak czymś bardziej „ludzkim” i naturalnym. Doskonałym rozwiązaniem będą stoły z drewnianymi blatami, te minimalistyczne, bogate i rustykalne czy z te z odzysku. Przy wyborze krzeseł, pamiętaj, aby ich forma nie zdominowała komfortu i wygody siedzenia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Jadalnię warto uzupełnić o kilka innych ciekawych wolnostojących mebli jak wysoki lub niski kredens z witryną eksponujący odświętną zastawę, lub po prostu będący regałem na książki. Zupełnie przyjemną atmosferę uzyskamy, ozdabiając ściany obrazami lub fotografiami z rodzinnych podróży.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kropką nad „i” będzie również dekoracja stołu. W wersji wystawnej nie zapominamy o nakryciu stołu oryginalnym obrusem i reprezentacyjną zastawą, dla zwolenników ascezy doskonałą dekoracją okażą się żywe kwiaty w kompozycji z designerskimi naczyniami.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W pięknym i funkcjonalnym pomieszczeniu nie tylko jedzenie smakuje nam lepiej, z doskonale urządzonej jadalni nie będziemy chcieli wychodzić, a po spożytym posiłku zagościmy tu na dłuższy czas.

arch. Monika Wolska - Gan
www.archiego.com

Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska - Gan odpowie na każde twoje pytanie!

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii (kategoria Wnętrza: Pomoc) przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić . Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco?

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię?

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać?

Prysznic czy wanna? Co wybrać?

Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek

Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy

Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze

Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy

Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz

Jak wybrać płytki na taras?

Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły!

Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?

Aranżacja wnętrza ze skosami. O czym należy pamiętać?

Wnętrze w pastelowej palecie

Okiem eksperta: Dekoracje w łazience – dodatki, akcesoria, gadżety… Jak je wybrać?

Okiem eksperta: Czy mała łazienka może być wygodna?

Tajemniczy ogród we wnętrzach, czyli tapety we florystyczne wzory

Pomysły na parapet wewnętrzny

Urządzanie kuchni - najczęściej popełniane błędy

Płytki cementowe z wyrazistymi motywami na podłogi i ściany – wady i zalety

Okiem eksperta: na jakie akcesoria i dodatki do wnętrz nie warto szczędzić pieniędzy

Drewno jako element dekoracyjny. Jak stosować drewno we wnętrzach?

Otwarta strefa dzienna. Jak symbolicznie ją podzielić, gdy nie ma ścian?

Styl Fusion we wnętrzach. Czym się charakteryzuje

Ekspert radzi, jaki blat kuchenny wybrać

Lustro - dekoracja zawsze na czasie

Modne materiały wykończeniowe

Styl vintage, czym się charakteryzuje?

Ekspert radzi, jak rozplanować elektrykę w domu

Ciemne ściany w mieszkaniach. Hit czy prosty sposób na zaciemnienie wnętrza?

Okiem eksperta: Styl retro we wnętrzach

Wielki powrót mozaiki. W jakich wnętrzach się sprawdzi?

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie! 


 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

aldoonna

Piękne są te wszystkie aranżacje! ja mam teraz manię na punkcie krzeseł bo sama ostatnio miałam dylematów co niemiara z wyborem odpowiednich. podobają mi się zwłaszcza te z proszkowanymi nogami kupilam dokladnie takie same ale biale w salonie agaty. dodaja lekkosci meblowi i towarzyszacemu mu stolowi w jadalni

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "WOKÓŁ STOŁU, czyli jak urządzić jadalnię?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.