Okiem eksperta

Wybór działki pod budowę domu

Coraz więcej osób zamiast mieszkania wybiera dom. Podpowiadamy, jak kupić właściwą działkę pod budowę.

REKLAMA

Najważniejszy jest dobór właściwej wielkości działki. Musi ona pomieścić wasz dom, zapewne chcecie mieć też ogródek. No i pamiętajcie, zaraz wejdą w życie przepisy, które spowodują, że jeśli zabetonujecie ponad 50 procent działki to będziecie płacić podatek od odprowadzenia wód deszczowych. W praktyce, żeby spełnić ten warunek, działka nie może mieć mniej niż 6 arów. W wielu gminach taka wielkość działki jest minimalną, by otrzymać pozwolenie na budowę. Zacznijcie od tego, by opisać sobie to, o czym marzycie. Ile ma być pokoi, jakie ułożenie wnętrza no i oczywiście, jaki metraż. Potem spróbujcie znaleźć odpowiadający waszym wymaganiom projekt. Każdy projekt będzie zawierał opis ile metrów kwadratowych po powierzchni zajmuje dom. Zazwyczaj jest to około 100 metrów. Jednak do tej powierzchni musicie dodać kilka wielkości.

Po pierwsze podjazd

Jeśli decydujecie się na tłuczeń, to będzie on traktowany jako powierzchnia wchłaniająca deszcz. Inaczej jest z kostką brukową. To już niestety powierzchnia nieprzepuszczalna. Im więcej kostki, tym gorzej. Warto więc wybrać działkę taką, by droga dojazdowa do garażu była jak najkrótsza. W praktyce architekci zalecają jednak by odległość od wjazdu do drzwi garażowych była nie mniejsza niż 7 metrów. Pozwala to na swobodne zaparkowanie samochodu przed domem. Jeśli myślicie, że zawsze będziecie parkować w garażu to jest to nieprawda, czasem zdarzy się, że przyjedziecie tylko na chwilę. A nawet jeśli, to przecież zawsze może zdarzyć się, że przyjadą do was goście i wtedy muszą mieć miejsce do parkowania.

Osobną kwestią jest opaska wokół domu

Nikt nie bierze jej pod uwagę, a jednak, by woda nie chlapała na elewację, warto ją wykonać. Teraz coraz częściej zamiast kostki stosuje się wąskie pół metrowej szerokości opaski żwirowe z kamienia ozdobnego, wtedy nie musimy liczyć tej części domu do powierzchni nieprzepuszczającej wody. Oczywiście każdy chce mieć wyjście na taras. Wcześniej często budowano wielkie 100-metrowe tarasy, czasem wykładane kostką a czasem płytami. Teraz moda na duże, zabetonowane tarasy minęła. Liczy się jak największa powierzchnia zielona, to ona daje nam oddech i komfort. Coraz częściej robi się więc mniejsze tarasy o powierzchni około 20 metrów kwadratowych. Nie zapominajmy jednak by te 20 metrów doliczyć do całości.

Najważniejszy jest plan

Jeśli macie już wybrany wstępny projekt i znaleźliście działkę, najbezpieczniej jest kupić ją w terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania terenu. Określa on dokładnie co można na danej działce posadowić, jaka może być wysokość budynku, jaki dach i jakie ogrodzenie. Pamiętajcie o przepisach. Prawo budowlane jasno określa co nam wolno a co nie.

Jeśli macie już wybrany projekt to koniecznie trzeba sprawdzić, czy dom zmieści się na działce. Tam, gdzie są drzwi lub otwory okienne odległość od granicy nie może być mniejsza niż 4 metry, tam, gdzie jest lita ściana 3 metry. Do szerokości i długości domu trzeba więc doliczyć te wielkości. Każdy dom musi mieć doprowadzone media. Najlepiej, kiedy już są na działce, ale taka sytuacja zdarza się rzadko. Będziecie musieli doprowadzić wodę, prąd czy gaz. Do ceny działki trzeba więc będzie doliczyć kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Działka na pochyłym terenie

Kiedy działka nie jest na terenie równym, prawdopodobnie trzeba będzie zrobić mur oporowy, często zdarza się, że konieczne jest zrobienie drenażu opaskowego. To kolejne tysiące, które powinniśmy brać pod uwagę kupując działkę. No i na koniec tereny zalewowe. Zapewne usłyszycie od sprzedającego następujące zdanie – podniesie sobie pan teren to pana nie zaleje. Może tak było kiedyś. Teraz najczęściej osoby mieszkające na takich terenach wnoszą do gminy o zakaz podnoszenia gruntu, i klops. Działkę kupicie, a gmina nie pozwoli wam na podniesienie terenu, wtedy trzeba liczyć, że nie spadnie dużo deszczu. Spadnie, nie łudźcie się.

 

 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

gregXI

Tematy nawierzchni, planowania i aranżacji ogrodu oraz przestrzeni przydomowej obszernie poruszane są w artykułach w Poradniku na stronie Buszremu

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wybór działki pod budowę domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.