Okiem eksperta

Zabezpiecz swój dach

Dach chroni nas przed opadami. Deszcz spływa po nim na bieżąco do rynien, które odprowadzają wodę rurami spustowymi poza obrys budynku. Jednak zimą mają one utrudnione zadanie ze względu na śnieg. Czy zdajesz sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą ze sobą opady śniegu?

REKLAMA

Śniegowe zagrożenia

Śnieg zalegający na dachu działa podobnie do tego znajdującego się na stokach górskich. Jeśli podczas mrozów napada kilkanaście cm śniegu, a następnie temperatura wzrośnie do 0 stopni Celsjusza, to pokrywa śnieżna zacznie się topić. Następnie, podczas przymrozków zamieni się ona w twardy lód.

Po paru tego typu cyklach, na dachu pojawi się dobrze przylegająca do niego szata lodowa, która z góry pokryta może być świeżym śniegiem. Nagromadzenie się większej jego ilości staje się bezpośrednim zagrożeniem dla:

  • Dachu budynku.
  • Rynien przylegających do budynku.
  • Mieszkańców budynku (ryzyko zawalenia się dachu).

Dlaczego ta sytuacja jest tak bardzo niebezpieczna? Zalegający śnieg zamienia się w zwartą, ciężką masę. Wystarczy temperatura od 0 stopni wzwyż i jeśli dach jest skośny, to bardzo łatwo o „lawinę”.

Jak zabezpieczyć dach?

By zapobiec lawinowym sytuacjom na przyszłość, warto wyposażyć dach w systemy przeciwśniegowe, takie jak płotki, czy bale przeciwśnieżne. O ile przy bardzo stromych dachach śnieg powinien zsuwać się na bieżąco, to ten przy mniej spadzistych, może mieć utrudnione zadanie.

Zabezpieczenia przeciwśniegowe powinny być zamontowane już na etapie budowy. Jeśli jednak nie miałeś możliwości tego zrobić, bo np. kupiłeś dom z rynku wtórnego, warto uzupełnić to jak najszybciej.

A co zrobić, gdy śniegu zdążyło napadać już na tyle, że jest on bezpośrednim zagrożeniem dla ludzi znajdujących się w pobliżu? Wtedy warto jak najszybciej wezwać profesjonalną ekipę, która usunie niebezpieczeństwo. Takie osoby powinny posiadać odpowiednie doświadczenie, uprawnienia oraz sprzęt ochrony indywidualnej, ponieważ odśnieżanie dachu wiąże się z dużym ryzykiem upadku.

Podwójne zabezpieczenie to podwójny spokój

Zależnie od stanu, w jakim znajduje się dach, warto podjąć się odpowiednich działań. Najlepszą praktyką jest zastosowanie obu wspomnianych wyżej rozwiązań: odśnieżania, a następnie instalacji śniegołapów. Dzięki temu będzie można spać spokojniej w śnieżne dni.


EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

corriade

Dach na pewno musi być co jakiś czas sprawdzany, w jakim jest stanie. Warto też ocieplić poddasze i cały budynek, by uciekało jak najmniej ciepła. Także tutaj http://gawtermizolacje.pl/ można znaleźć dobrej jakości materiały i fachowca, który się tym zajmie.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zabezpiecz swój dach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.