Okiem eksperta

Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?

Świat pokryty białym puchem. Piękne czapy bieli, które przejęły nasze dachy. Tak może wyglądać zima w tym roku, mimo że w poprzednich latach nie rozprzestrzeniała ona przed nami bajkowych widoków. W tak magicznym klimacie warto pamiętać o tym, że ze względu na łagodny charakter zim w ostatnich latach, nasza czujność została uśpiona. A zima, tak jak i piękna, może być niebezpieczna.

REKLAMA

Czy niebezpieczeństwo związane z zimą może kryć się w naszym domu?
Jesteśmy bardziej skłonni stwierdzić, że może ono się kryć na dachu. Piękny, puszysty i biały śnieg znajdujący się na naszych dachach, w wyniku zmian temperatury dnia i nocy, ulega cały czas zmianom. W jego górnych warstwach widzimy uroczy puch, lecz w dolnych partiach możemy znaleźć ciężką lodową powierzchnię.

Tworzenie się takich naprzemiennych warstw jest przyczyną powstawania lawin w górach. Na naszych dachach zjawisko to może doprowadzić do zsuwania się śniegu z połaci dachowej. Dzieje się tak wskutek ogromnego ciężaru śniegu lub jego rozmarzania.Jak się zabezpieczyć przed spadającym śniegiem z dachów?
Do najpopularniejszych zabezpieczeń należą tzn. śniegołapy. W Polsce te zabezpieczenia montuje się najczęściej na dachach powyżej 45 stopni nachylenia połaci. Dodatkową opcją jest systematyczne odśnieżanie dachów. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, aby wykonywali je specjaliści, którzy nie zniszczą łopatami dachu.

Gdzie najczęściej montuje się śniegołapy?

Śniegołapy powinno się montować w przestrzeniach, gdzie spadający śnieg może zagrażać osobom tam przechodzącym. Najczęściej umieszcza się je nad wejściem do domu i do garażu.Śniegołapy powinny być zamontowane już w trakcie prac budowlanych, a nie po ich zakończeniu. Jednak obecnie wiele osób tknie koszty budowy, poprzez drobne oszczędności, a śniegołapy montuje dopiero wtedy, gdy coś się stanie. Jak to mówią „Polak mądry po szkodzie”. Przestrzegamy, by jednak rozważyć taką opcję dużo wcześniej.

Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcia w tekście: 123RF

Ekspert na wysokości 

EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

waszka870

My nie mamy ani sprzętu a ni doświadaczenia dlatego wolę skorzystać z pomocy fachowców. Tu http://www.wysokosciowe-prace.pl/ na pewno swietnie poradzą sobie ze śniegiem.

EHCpogotowieWysokosciowe

Zrób to sam! :) Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Zima tuż, tuż... Jak zadbać o to, by z dachu na naszą głowę nie zsunął się śnieg?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.