Osobowości

Poznajcie POLtwora

Zlotowe warsztaty z recyklingu poprowadzi Kasia Dorota i Agata Kramarz z projektu POLtwor. Pokażą, jak własnoręcznie zrobić kalejdoskop. Chyba każdy z Was pamięta tę zabawkę z dzieciństwa, która dziś przeżywa swoją drugą młodość. Niezależnie od wieku z przyjemnością wraca się do kolorowych, mieniących się obrazów, które nigdy się nie powtarzają.
Poznajcie POLtwora
REKLAMA

Projekt POLtwór realizowany jest przez krakowskie Stowarzyszenie To.pole. Zainicjowany został w 2010 roku przez Kasię Dorotę i Agatę Kramarz. Jego nazwa zainspirowana została została sposobem nazewnictwa polskich przedsiębiorstw typu Polbud, Janinex czy Złomrex.

(fot. Mieszko Stanisławski)

Celem inicjatywy POLtwór jest zwrócenie uwagi na globalny problem, jakim jest nadmiar produkowanych śmieci w naszych gospodarstwach domowych. Cel ten realizujemy przywracając odpadom rangę surowca, z którego tworzona jest sztuka użytkowa oraz autorski dizajn.

(fot. Beata Motuk)

Ponadto inspirujemy do zmiany konsumpcyjnych przyzwyczajeń, zachęcamy do większej wrażliwości na otaczającą nas rzeczywistość oraz problemy środowiska naturalnego. Cele realizujemy poprzez organizowanie warsztatów, wystaw oraz akcji artystyczno – edukacyjnych. Ponadto włączamy się w działania różnych organizacji non profit oraz firm, które zapraszają nas do współpracy.

(fot. Agata Kramarz)

Inicjatywa POLtwór czerpie inspirację z filozofii głębokiej ekologii (twórcą tego nurtu jest norweski filozof Arne Naess). Pojęcie to mówi o naturze i relacji człowieka do niej w sposób, który zwraca szczególną uwagę na społeczne zaangażowanie ekologiczne. Jest to propozycja relacji człowieka z naturą opartej na przekonaniu, że wszystkie byty posiadają równe prawo do życia i rozwoju. Dla twórcy tej idei określenie „bytów” dotyczy wszelkich elementów ekosystemu. Głęboka ekologia zwraca uwagę na zagrożenie jakie niesie ze sobą konsumpcyjne podejście do życia, zakładające ciągłe gromadzenie dóbr.

(fot. Agata Kramarz)

Inicjatywa POLtwór to nasza odpowiedź na zalewanie rynku masową produkcją popędzającą konsumpcję. Kształtujemy społeczeństwo świadome i wrażliwe na zagrożenia płynące z nieodpowiedzialnego korzystania z zasobów środowiska. Dzięki temu zachowania ekologiczne mają szansę stać się naszymi nawykami a nie tylko sezonową fanaberią.

(fot. Agata Kramarz)

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest dla nas pojęcie „Cradle to cradle” – „od kołyski do kołyski”. Jest to zjawisko podejścia do projektowania łączące aspekty ekonomiczne, przemysłowe i społeczne, tak aby tworzone przedmioty były bezodpadowe. Już na etapie projektowania uwzględniane są kolejne formy życia danego produktu – dzięki temu ulegnie biodegradacji i/lub recyklingowi w 100%.

(fot. Beata Motuk)

W naszym projekcie angażujemy różne środowiska oraz podmioty, które mają duży wpływ na kształtowanie postaw społecznych. Dzięki temu tworzy się przestrzeń do współpracy dla wszystkich, którym znaczenie głębokiej ekologii jest bliskie. Przede wszystkim łączymy ekologów, artystów oraz przedstawicieli nurtu społecznej odpowiedzialności biznesu.

(fot. Beata Motuk)

Projekt POLtwór to również świetna zabawa formą: jak zrobić dywan ze starych ubrań? Co można wyczarować ze starej płyty winylowej? Jak można urządzić mieszkanie żeby nie przypominało witryny sklepowej? Do tworzenia naszego projektu zaproszone zostały osoby, które w swojej twórczości sięgają po surowce wtórne. Obok znanych nazwisk pojawiają się również początkujący artyści. Dla nas najważniejsze jest aby wszystkie prace powstające podczas projektu tworzone były na bazie surowców wtórnych, były estetyczne oraz miały charakter użytkowy.

(fot. Marcin Hernik)

POLtwór to polska specyfika artrecykling’u, który dopiero zaczyna się nieśmiało rozwijać i zdobywać miłośników. To dopiero początek! Zachęcamy do współpracy wszystkich, którym nie jest obojętne środowisko naturalne oraz tych, którzy czerpią przyjemność z obcowania z oryginalnymi przedmiotami oraz cenią sobie świadomą konsumpcję.

 

(fot. Beata Motuk)

 

Koordynatorki projektu:

Agata Kramarz

(fot. Ania Onopiuk)

Krakowianka. Absolwentka Zarządzania Kulturą na UJ oraz Zarządzania Organizacją Pozarządową na UŚ. Uczęszczała na różne kursy fotograficzne, ale najbardziej ceni wiedzę przekazaną przez dobrych ludzi oraz nabytą w drodze eksperymentu. O fotografii cyfrowej nie ma pojęcia. Fascynuje ją ruch, przede wszystkim połączenie teatru z formami takimi jak taniec współczesny, akrobatyka czy butoh. Ciągle pracuje nad świadomością ciała. W wolnej chwili szyje, przerabia, haftuje, skleja.. różne rzeczy. Aktywistka społeczna. Pracowała jako streetworkerka przy projekcie Mobile School. Należała do Grupy POZA pracującej metodą teatru społecznego (Teatr Forum) wypracowaną przez Augusto Boal’a. Razem z Grupą Patefon animuje przestrzeń pomiędzy FAMĄ a mieszkańcami Świnoujścia. Swoimi działaniami, w 2009 i 2011 roku, zostali wyróżnieni za najbardziej kreatywną i nieszablonową postawę festiwalu nagrodą im. Maxa Szoca. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu To.pole jako członek zarządu. Jest współorganizatorką projektu POLtwór – Kreatywna Forma Recyklingu.


Katarzyna Dorota

Urodzona w Lublinie, obecnie mieszka w Krakowie. Animatorka kultury z zamiłowania i wykształcenia (studia na UMSC w Lublinie oraz UJ w Krakowie). Podczas studiów uzyskała również uprawniania instruktora fotografii. Skończyła studia podyplomowe z Zarządzania Organizacją Pozarządową na UŚ w Katowicach. Zajmuje się prowadzeniem warsztatów z zakresu artrecyklingu, fotografii i plastycznych technik tradycyjnych. Współzałożycielka i wiceprezes stowarzyszenia To.pole gdzie rozwija swoje pasje łączenia działań społecznych, ekologicznych i artystycznych w projekcie POLtwór – Kreatywna Forma Recyklingu.
Jej pasją jest również kultura tradycyjna – muzyka, taniec, śpiew i wzornictwo. Pomaga przy realizacji projektu Pa-da-rach-CACH!, który łączy w sobie wszystkie te elementy. Obecnie jest także słuchaczem projektu realizowanego przez Uniwersytet Ludowy w Woli Sękowej. Jako trenerka, w projekcie Theodor-Heuss-Kolleg programu Fundacji Boscha, prowadzi warsztaty dla młodych ludzi z Polski i Ukrainy mające na celu stworzenie możliwości i pobudzenie kreatywności do działania na rzecz społeczności lokalnych. W wolnych chwilach przerabia ubrania, meble, robi biżuterię oraz ucieka z miasta na wycieczki po lesie.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

alfia

piękna torba, a co z tych kawałków lusterek?

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Poznajcie POLtwora"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.