Piękny trawnik

Kilka pomysłów na ścieżki ogrodowe

Sezon ogrodowy już za progiem! Wszelkie prace związane z modernizacją zielonych terenów przy domu warto zaplanować z wyprzedzeniem. Elementem aranżacji ogrodu, o którym warto pomyśleć zawczasu, są ścieżki. Dobrze, by były one dopasowane do jego metrażu, charakteru, roślin go porastających, a także ładnie komponowały się z wyglądem pobliskiego budynku. Paleta materiałów, z których stworzymy, alejki jest ogromna - oto kilka z nich.

REKLAMA

Ścieżki są różne, a łączy je zazwyczaj to, że prowadzą do jakiegoś celu — warto uwzględnić ten ogólny zamysł, projektując alejki ogrodowe. Mogą być one proste lub kręte. Ich długość nie zawsze powinna być dziełem przypadku lub fantazji – poświęćmy zatem czas na właściwe zaplanowanie ich przebiegu. Dróżka, poza tym, że estetyczna i dodająca uroku ogrodowi, musi spełniać praktyczne cele – ułatwienie poruszania się po zieleńcu, bez konieczności skracania sobie objętej trasy przez trawnik.

Niezależnie od tego, na jaki materiał zdecydujemy się, tworząc ścieżkę ogrodową, dobrze zwrócić uwagę na jej stabilność – część surowców wymagać będzie odpowiedniej impregnacji i zabezpieczenia, by zapobiec np. poślizgnięciom. Równie ważne jest zachowanie odległości od krzewów i drzew, zwłaszcza tych, których systemy korzeniowe są płaskie – z czasem mogą one naruszyć konstrukcję alejki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Drewno
Do domów, których elewacja zawiera wiele drewnianych elementów, lub ogrodów o wiejskim, naturalistycznym charakterze, dobrze pasować będą ścieżki z bruku drewnianego lub drewna pociętego w formy grubych klocków. Przed ich wyłożeniem nie można pominąć impregnacji, która przedłuży ich trwałość. Drewnianą alejkę układa się na drenażu — podłożu usypanym z kilkucentymetrowej warstwy żwiru i dodatkowej, cieńszej warstwy drobniejszego piasku. Takim miałem wypełnia się również przestrzenie między budulcem dróżki. Co ważne elementów nawierzchni nie można kłaść ciasno, blisko siebie. Pod wpływem warunków atmosferycznych drewno pracuje, pęcznieje i obkurcza się. Spośród drewnianych propozycji, do wyboru mamy jeszcze specjalne podesty do układania na tłuczniu. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kamienie
Ścieżki z kamieni wyglądają naturalnie i są uniwersalne. Bez większych zgrzytów dopasujemy je do każdego rodzaju ogrodu.

Wśród zieleni traw ciekawie prezentują się ścieżki ułożone z kamiennych płyt o nieregularnych kształtach. Często do ich budowy wykorzystuje się np. piaskowiec. Układamy go w nierównomierny sposób, ale tak, by odległość między kolejnymi elementami ścieżki wynosiła mniej więcej tyle, ile mierzy ludzki krok. Pewną trudność sprawić może konieczność ułożenia kamieni o różnych wysokościach tak, by tworzyły w miarę płaską nawierzchnię.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

W ogrodach rustykalnych dobrze wyglądać będą otoczaki. Ich zaletą jest dostępność — jeszcze w wielu miejscach w Polsce znaleźć i zebrać je można właściwie z polnych dróg. Wymagają one jednak bardzo precyzyjnego przygotowania podłoża, składającego się z maks. kilkucentymetrowej warstwy ubitego piasku i cementu rozmieszanego z miałem.

Alejki stworzyć można także z użyciem trwałego i twardego granitu (płytki najczęściej występują w kolorach szarawym, rudym i czerwonym), czarnego bazaltu, porfiru i sjenitu. Regularne kamienne nawierzchnie znajdą zastosowanie w ogrodach stylizowanych na japońskie, gdzie dróżki płynnie przechodzą w stopnie, prowadzące na mostki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Kostka brukowa i cegła
Popularnymi rozwiązaniami do ogrodu są kostki brukowe i cegły klinkierowe. Są one długotrwałe i odporne na działania zróżnicowanych czynników atmosferycznych. Dobrze wizualnie grają z roślinami i zielenią, tworzą z nią spójną, zwartą całość. Klasyczny układ w jodełkę przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie porządek i ład w ogrodzie. Zadowoleni będą również zwolennicy romantycznych ogrodów, w których wpasuje się ścieżki z cegieł o rdzawym kolorze.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

W sklepach dostaniemy również cegły elewacyjne i brukowe, które ułożone pośród traw złączą wizualnie elewację domu wraz z przestrzenią ogrodu. Miłośnicy niebanalnych i unikatowych rozwiązań powinni zainteresować się utwardzeniem dróżek z użyciem cegieł porozbiórkowych.

Podłoże dla brukowych i cegielnianych ścieżek wysypujemy warstwą grubego piasku, tłucznia lub żwiru z dodatkowym pokładem z drobnego żwiru.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Żwir i kora
Żwir to bodaj najprostsze, ale i najtańsze rozwiązanie. Poza przygotowaniem podłoża z tłucznia okrytego agrowłókniną oraz podsypki ze żwiru i piasku należy odpowiednio trasę ścieżki zabezpieczyć — krawężnikiem czy ogranicznikiem w dowolnie innej formie, dzięki czemu kamyczki nie będą roznosiły się po działce. Wadą tego rozwiązania jest to, że łatwo porasta chwastami i jest niewygodna w chodzeniu.

W podobny sposób ścieżki usypać można z odpadów kory drzewnej. Jej zaletami są: zdolność do ograniczania wzrostu chwastów, wyrównanie i poprawa jakości podłoża. Pewną niedogodnością jest natomiast konieczność częstego usypania nowej warstwy ściółki.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

karina97

my mamy ścieżki ogrodowe z takiego drobnego żwirku, do tego oddzieliliśmy je od trawnika obrzeżami z cellfastu, bardzo ładnie to wygląda.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kilka pomysłów na ścieżki ogrodowe"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.