Piękny trawnik

TOP5 roślin idealnych na obwódkę

Ogrodowa obwódka to nic innego jak miniaturowy żywopłocik – przestrzeń pomiędzy bujną roślinnością rabat a trawnikiem, ścieżką lub inną utwardzoną nawierzchnią. Pełni zatem funkcję nie tylko estetyczną, ale również organizuje przestrzeń.

REKLAMA

Sprawia, że roślinność trzymana jest w ryzach i nie rozrasta się w niekontrolowany sposób. Obwódki mogą być tworzone zarówno z roślin jednorocznych, bylin, jak i krzewów o małej sile wzrostu, lub tolerujących cięcie formujące. Poznajcie subiektywną listę topowych 5 gatunków, które najlepiej nadają się na ogrodowe niewielkie żywopłoty.

Kostrzewa sina – to interesujący gatunek niskiej trawy ozdobnej o sinych, wąskich igiełkowatych liściach. Lubią miejsca nasłonecznione, suche oraz przepuszczalną glebę. Kostrzewy sine posadzone jako obwódka, stanowią przepiękny niebieskawy akcent kolorystyczny. Są również bardzo trwałe, ponieważ nie zamierają na zimę, a pokryte szronem wyglądają wprost bajecznie.

Wilczomlecz pstry – Euphorbia polyhroma to gatunek na wyższe obwódki (ok. 40 cm), który zachwyca swą żywą limonową kolorystyką. Tworzy on regularne, półkoliste kępy. Nie ma wymagań co do gleby, lubi miejsca słoneczne. Po kwitnieniu można ściąć go przy ziemi, wtedy bujnie odrośnie.

Hosta – wśród mnogości odmian wybierajmy te niższe, o zwartym pokroju. Hosty nadają się do nasadzeń w półcieniu i cieniu, na wilgotnych miejscach. Wiosną dość późno rozpoczynają wegetację, można je zatem połączyć w obwódce z roślinami cebulowymi, które przekwitając i zamierając, zrobią miejsce hostom.

Berberys – to idealny gatunek obwodowy, szczególnie odmiany o słabej sile wzrostu, zaokrąglonym i zwartym pokroju tj. Admioration, Atropurpurea nana, Bagatelle, Tiny gold. Berberys doskonale znosi cięcie, w cieplejszych rejonach kraju jest zimozielony. Nadaje się na miejsca słoneczne, ma małe wymagania glebowe. Odmiany o żółtych liściach mogą na pełnym słońcu ulegać popaleniu, jeśli wilgotność podłoża jest zbyt niska.

Lawenda — to zimozielona krzewinka, doskonale znosząca cięcie formujące. Urzeka przede wszystkim kłosowatymi, miłymi w dotyku fioletowymi kwiatostanami, którymi obsypuje się obficie w lecie. Wielką ozdobą są także jej srebrzyste liście. Jej dodatkową zaletą jest to, że część nadziemna tej rośliny nie zamiera na zimę. Lawenda znosi pełne nasłonecznienie – wtedy najlepiej kwitnie. Lubi również przepuszczalną glebę o odczynie wapiennym lub zbliżonym do obojętnego.


mgr inż. Patrycja Lipiec
Lipcowe Ogrody

OGRÓDEK NA BALKONIE: KIEŁKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: TRUSKAWKI I POMIDORKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: SAŁATA

OGRÓDEK NA BALKONIE: RZODKIEWKI

OGRÓDEK NA BALKONIE: PAPRYKA

OGRÓDEK NA BALKONIE: CEBULA

Przeczytaj także:

Pierwsze kwiaty na balkonie

Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Wiosenny balkon – jakie kwiaty wybrać?

Wiosną obudź swój trawnik do życia

Te rośliny odrosną z resztek

Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot

Uprawa budlei – wskazówki, które gwarantują sukces

Pielęgnacja róż bez tajemnic

Nieznana perovskia łobodolistna

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "TOP5 roślin idealnych na obwódkę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.