Polecane książki

1001 pomysłów. Kolor i farba

Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko to co chcę – jako dzieci taką piosenkę śpiewaliśmy w przedszkolu. Mimo że te czasy już dawno minęły, to jednak nie minęła chęć upiększania i kolorowania świata. Ta ochota nasila się przede wszystkim podczas jesiennej aury, kiedy świat za oknem jest szary, bury i aż prosi się o zmianę. Ale skoro świat pomalować może być ciężko, to czemu nie zacząć od własnego domu? Z pomocą przychodzi nam Anne Justin, która radzi jak dobrać kolor farby i sprawić, żeby nasze mieszkanie nabrało zupełnie nowego wyrazu.
REKLAMA

We wprowadzeniu autorka przedstawia nie tylko pomysły kolorystyczne, ale również szczegóły techniczne – czym jest koło barw, jak łączyć ze sobą kolory podstawowe i drugorzędne, czym są różnią się barwy kontrastowe od harmonizujących, jak budować układy kolorystyczne. Wstęp ten jest napisany przystępnym językiem, a jednocześnie zawiera wiele szczegółów, co ułatwia orientację w temacie. Mimo że zagadnienia te opisowe są w sposób dość skrótowy, to jednak w zupełności wystarczają.

Książka został podzielona na trzy części – pomysły teoretyczne, praktyczne i techniczne. Na tę pierwszą składa się opis jak wybierać kolory wraz z podziałem na odcienie, ale również Justin proponuje jak pomalować nowoczesne czy egzotyczne wnętrza. Każdy rozdział zawiera krótki wstęp omawiający kolor oraz dużo zdjęć przedstawiających pomieszczenia urządzone w omawianej kolorystyce. Oprócz zdjęć w każdym rozdziale znajdują się też palety harmonizujących ze sobą barw i szkice, jak można w jednym pomieszczeniu wykorzystać różne zestawy kolorów.

Pomysły techniczne to przedstawienie różnych technik malarskich – od bordiury, przez freski,  postarzanie, aż po trompe l’oleil. Ta część jest szczególnie interesująca – brakowało mi tu jednak – wyjaśnienia, jak można samemu posłużyć się daną techniką. Mimo że ich opis był dość szczegółowy i przystępny, to jednak Justin nie uwzględniła chęci samodzielnego użycia omawianych metod przez czytelnika. To właściwie jest jedyna wada książki.

Ostatnią częścią, jaką przedstawia Justin są porady praktyczne. Znajdują się tutaj uwagi jak wybrać farbę, przygotować plan malowania, jakich używać narzędzi, czym kierować się podczas wyboru profesjonalnych malarzy. Objętościowo jest to najmniejsza część książki, jednak nie najgorsza. Widać, że autorka jest przede wszystkim teoretykiem i jej porady są dość oczywiste.

Na koniec parę słów o technicznych szczegółach. Książka jest wydana na bardzo dobrym papierze, zdjęcia prezentują się bardzo realistycznie. Ma to duże znaczenie i tutaj wydawcy zasługują na dużego plusa. Nieco obaw może budzić format – A5, który jest nieco niewygodny w korzystaniu. Jednak książka jest szyta, co sprawia, że na pewno nie będą wypadać strony podczas czytania a to ma ogromne znaczenie. Dużą zaletą jest również szata graficzna – każdy rozdział jest zaznaczony innym kolorem na marginesach, jednak strony są białe, przez co zdjęcia są mocno wyeksponowanie i nie giną na kartach. 

Jednym słowem – bardzo dobra pozycja, powinna znaleźć się na półce każdego, kto planuje odmalowywanie lub remont mieszkania.

Tytuł: 1001 pomysłów. Kolor i farba.
Autorzy: Anne Justin
Wydawca: Arkady
Data wydania: 2009
Liczba stron: 240
Oprawa: miękka
Cena: ok. 50 zł
Ocena recenzenta: 9/10


Autor: Agata Biały

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

MajkaMar

Kupiłam, rzeczywiście warto

gosia4777

chcieliśmy urządzić nowoczesny dom, ale nieco inny niż wszystkie. zainspirowaliśmy się podróżami i dodaliśmy dużo kolorów: fuksja, turkus i fiolet. http://deccoria.pl/galeria,id,69147,1,kolorowy-dom.html info@crazy-baby.pl

REKLAMA
agata_bialy

To prawda, mój błąd. Dziękuję za zauważenie. Pozdrawiam.

frezja56

zgadzam się z Dominiką...słowa ktoś zmienił ???

dominika1707

namalują wszystko , to co chcę !!!

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "1001 pomysłów. Kolor i farba"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.