Polecane książki

Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody

Określenie „shinrin-yoku” wydaje się obce i co za tym idzie – odległe. Nic bardziej mylnego -to temat nam bliski, bo związany nie tylko z naszymi korzeniami, ale także z obecnymi trendami. „Kąpiel leśna”, bo o niej mowa, ma zachęcać nas do bratania się z przyrodą np. poprzez długie spacery wśród drzew. Po prostu. Brzmi banalnie, bo to banalny sposób na poprawę jakości życia. Trzeba tylko poznać parę prostych zasad rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.
REKLAMA

Sztuka Shinrin-yoku od stuleci stanowi fundament filozofii i medycyny japońskiej, ale dopiero niedawno, poparta naukowymi dowodami, zaczęła fascynować ludzi Zachodu. Uczy, jak obcować z przyrodą tak, by wyciszyć myśli, wzmóc koncentrację, poprawić kondycję fizyczną, a przede wszystkim odzyskać radość i witalność.

Książka ma bardzo praktyczny wymiar; dowiemy się z niej m.in.:

- jakie miejsca wybrać, by znaleźć ukojenie i spokój, a jakie by odzyskać energię i witalność;
- dlaczego warto spacerować bez celu i zgubić się w lesie;
- co zrobić, aby wracając do normalnego życia, utrzymać stan „leśnej duchowości”;
- jakie rośliny doniczkowe nadają się najlepiej do domowego shinrin-yoku.

Autorzy bestsellerowego IKIGAI tym razem zabierają nas w niezwykłą podróż w głąb lasu.
Wyprawę, z której wrócimy pełni siły i wewnętrznej mocy.

Shinrin-yoku czyli japońska sztuka czerpania mocy z przyrody
Określenie „shinrin-yoku” wydaje się obce i co za tym idzie – odległe. Nic bardziej mylnego -to temat nam bliski, bo związany nie tylko z naszymi korzeniami, ale także z obecnymi trendami. „Kąpiel leśna”, bo o niej mowa, ma zachęcać nas do bratania się z przyrodą np. poprzez długie spacery wśród drzew. Po prostu. Brzmi banalnie, bo to banalny sposób na poprawę jakości życia. Trzeba tylko poznać parę prostych zasad rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Leśna kąpiel dla ciała i dla umysłu
Shinrin-yoku to określenie, o którym dzisiaj przeczytacie i o którym… szybko nie zapomnicie. Opisuje filozofię od dziesiątków lat wyznawaną przez Japończyków. Cały świat dowiaduje się o tym nurcie dopiero teraz, bo sam dojrzał do tego, by coraz bardziej doceniać naturę – czerpać pełnymi garściami z dobra roślin. Nie o niczym innym traktuje właśnie shinrin-yoku, co dosłownie oznacza leśną kąpiel (shinrin – las; yoku – kąpiel). Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody – to bardzo trafna definicja tego zjawiska i jednocześnie tytuł książki Wydawnictwa Znak, która pojawiła się na półkach polskich księgarni. Czas na to, by na dobre odbudować więzi z naturą – przynajmniej raz w tygodniu udać się na spacer do lasu, posłuchać śpiewu ptaków i… przytulić drzewo. Brzmi absurdalnie, a nawet… śmiesznie? Może i tak, ale autorzy książki o shinrin-yoku, zresztą nie tylko oni, bardzo poważnie przekonują do zbawiennych dla naszego ciała i umysłu kąpieli leśnych.

Shinrin-yoku bez recepty
W latach 80. XX wieku w Kraju Kwitnącej Wiśni wykonano jedno z pierwszych badań dotyczących wpływu natury na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Wyniki dowodziły, że „leśne kąpiele”, a co za tym idzie – wdychanie świeżego powietrza, czyli nic innego jak leśna aromaterapia, realnie poprawia zdrowie – tj. obniża ciśnienie krwi, redukuje stres, dodaje sił witalnych oraz pobudza układ odpornościowy (silne działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze). Dzisiaj shinrin-yoku uznawane jest w Japonii za niezwykle istotny element licznych programów profilaktyki zdrowotnej.

Sekret długowieczności Japończyków z Ogimi
Autorzy „Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” w swojej poprzedniej książce opisali sekret długowieczności Japończyków. Udali się do wioski stulatków w Okinawie. Ogimi znajduje się w bujnej, zielonej dżungli. To właśnie życie w sercu przyrody okazuje się kluczem do długiego i dobrego życia. W dzisiejszych czasach większość ludzi żyje w miastach, wśród betonowych murów, rzadko kiedy bratając się z przyrodą. To wbrew naszej naturze, ale czegóż dzisiaj nie robimy, by poprawiać swój komfort i doskonalić rzeczywistość, w której żyjemy. Oczywiście ogromnym nadużyciem byłoby przyznanie, że to właśnie przyczyny problemów ze zdrowiem fizycznym i przede wszystkim psychicznym (załamanie, depresja, wahania nastrojów). Zdaje się jednak, że jako osoby wyrwane ze środowiska naturalnego i niemal uwięzione wśród betonowych miast, znajdujemy się tak naprawdę w więzieniu nie zdając sobie sprawy, że odsiadujemy wyrok.

Shinrin-yoku w wydaniu zachodnim
Ale czy nie jest tak, że im więcej dowiadujemy się o shinrin-yoku, tym coraz bardziej COŚ nam to przypomina? Slow life, slow food, weekendy spędzane na cichych, spokojnych gospodarstwach agroturystycznych, przeprowadzki z miast na wsie, coraz większa świadomość na temat dobroczynnych właściwości ziół i innych roślin itd. Długo jeszcze można by wymieniać to, co dzisiaj robimy, by zwolnić, odetchnąć i zdać sobie sprawę z tego, co w życiu jest najważniejsze. Niedaleko stąd do shinrin-yoku, prawda? Warto wejść w temat jeszcze głębiej, tak jak powinniśmy czasem głębiej udać się do lasu – bez planu, bez limitu czasowego i bez głowy wypełnionej po brzegi mniej lub bardziej błahymi zmartwieniami.

Niespieszny spacer po ścieżkach filozofii shinrin-you
Japończycy są przekonani, że wielu zdrowotnych problemów można uniknąć regularnie spędzając czas na terenach zielonych. To sposób na, jak piszą w swojej książce Héctor García i Francesc Miralles, naładowanie baterii naszej duszy. Spokojnie, nie musimy od razu „rzucać wszystkiego i wyjeżdżać w Bieszczady” (z drugiej strony, któż z nas o tym nie marzy, ale ciągle nie starcza odwagi?) czy wędrować codziennie kilka godzin po lesie. „Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody” zabierze nas na niespieszny spacer po ścieżkach filozofii rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Podpowie, jak czerpać samo dobro z natury tak, by „zakwitła w naszym życiu i naszym sercu zielona gałązka”.

Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody

Héctor García i Francesc Miralle

premiera 9 maja

Wydawnictwo ZNAK

Materiały prasowe
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.