Polecane książki

Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody - Rośliny we wnętrzu

Określenie „shinrin-yoku” wydaje się obce i co za tym idzie – odległe. Nic bardziej mylnego -to temat nam bliski, bo związany nie tylko z naszymi korzeniami, ale także z obecnymi trendami. „Kąpiel leśna”, bo o niej mowa, ma zachęcać nas do bratania się z przyrodą np. poprzez długie spacery wśród drzew. Po prostu. Brzmi banalnie, bo to banalny sposób na poprawę jakości życia. Trzeba tylko poznać parę prostych zasad rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.
Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody - Rośliny we wnętrzu
REKLAMA

Shinrin-yoku: Rośliny we wnętrzu
Mówimy o zieleni w domowym wnętrzu, choć powinniśmy powiedzieć o „roślinach dla naszego wnętrza”,ponieważ to, co rośnie w doniczkach, przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i osobistej harmonii. O pierwszym dobrodziejstwie wspomnieliśmy już na początku tego rozdziału. Barwa zielona ma moc uspokajającą i umożliwia wypoczynek. To oczywiste, że roślinność w czterech kątach polepsza powietrze poprzez błogosławieństwo fotosyntezy, dzięki której przedstawiciele królestwa roślin pobierają dwutlenek węgla, a oddają potrzebny nam tlen, tym samym oczyszczając środowisko.

W książce Paradise Is Your Home (Twój dom jest rajem) autorka ze Stanów Zjednoczonych o chińskich korzeniach, Diana Quan, wymienia dodatkowe zalety posiadania roślin w domu: „Dowiedziono, że usuwają z powietrza toksyny, tak zwane lotne związki organiczne, które – choć niewidoczne dla oka ludzkiego – znajdują się wszędzie: w śmietnikach, na dywanach, obrazach, winylach, włóknach syntetycznych, w dymie papierosowym, a nawet farbach i barwnikach”. Przeprowadzono wiele badań, które wykazały dobroczynny wpływ roślin pod naszym dachem. W większości prac naukowych podkreśla się – co już wspomnieliśmy – uspokajające działanie zieleni.

W innych opracowaniach wykazano, że roślinność w środowisku pracy obniża liczbę dni przebytych rocznie przez zatrudnionych na zwolnieniu, poza tym poprawia koncentrację i redukuje poziom stresu. Jednak najbardziej zapierającymi dech w piersiach wynikami może się poszczycić NASA. Agencja kosmiczna w różnych doświadczeniach dowiodła, że rośliny przechwytują drobiny pyłów zawieszonych (wiele z nich to dla nas nowość, przykładowo cząsteczki benzenu) i ugruntowują je w ziemi pod swoimi korzeniami, po czym przekształcają je w pożywienie. To znaczy, że rośliny doniczkowe nie tylko usuwają CO2 z powietrza, ale także eliminują wszelkie inne cząstki zanieczyszczające atmosferę! Wszystkie rośliny mają zdolność pochłaniania szkodliwych molekuł z powietrza, jednak wyniki eksperymentu przeprowadzonego przez NASA dowodzą, że jedną z najbardziej mocarnych jest Sansevieria trifasciata, czyli sansewieria gwinejska potocznie zwana wężownicą lub językiem teściowej. Wyjątkowo skutecznie usuwa z powietrza toksyny benzenu, tlenku azotu i trichloroetenu.

W Tokio to najczęściej spotykana roślina doniczkowa, widuje się ją zarówno na stacjach metra, jak i w biurach. Kolejną interesującą zaletą posiadania roślin w domu jest to, że nasi zieloni sprzymierzeńcy chronią przed hałasem, dlatego jeśli mieszka się w mieście, warto zastawić parapet doniczkowymi okazami. Wprowadźmy odrobinę lasu do domu, a jak zdążyliśmy się już dowiedzieć, czekają na nas same korzyści. Wiedzieli o tym już mieszkańcy starożytnych Indii, którzy od tysięcy lat wykorzystywali się bazylię przy okazji porządków domowych lub hodowali ją pod domową strzechą, by wprowadziła odrobinę spokoju. Także odziedziczone po przodkach feng shui, jak potwierdza Diana Quan, ceni sobie moc roślin domowych w podtrzymywaniu chi, energii ogniska domowego, oraz korzystny wypływ wnętrzarskiej zieleni na nasz stan ducha i ciała. Według tej chińskiej metody: „Nie wszystkie rośliny uznać możemy za dobrodziejskie; tak jest przykładowo z drzewkami bonsai, gdyż symbolizują one energię, której rozwój został zahamowany, oraz z suszonymi kwiatami, których chi umarło. (…) Wszystkie rośliny powinny być zadbane, zdrowe i ustawione tak, by nie zaburzać harmonii. Nie poleca się, aby rosły, jak im się żywnie podoba, lub by więdły, ponieważ to wprowadza do otoczenia negatywną energię”.

INNE UZDROWICIELSKIE ROŚLINY
Naukowcy z NASA nie tylko odkryli niezwykłą moc gatunku Sansevieria trifasciata, ale też ustalili listę innych roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze z toksyn.
Oto ona:
- Dracaena reflexa, czyli dracena odwrócona, pochodząca z Mozambiku.
- Epipremnum aureum – epipremnum złociste.
- Chryzantema.
- Spathiphyllum, czyli skrzydłokwiat, znany w różnych krajach pod popularnymi nazwami: kosz Mojżesza, skrzydłolist, kwiat pokoju lub żagiel na wietrze.

Cytowany fragment pochodzi z książki "Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody" autorstwa Héctor García i Francesc Miralle. Wydawnictwo Znak.

Przeczytaj więcej o książce, kliknij!

Materiały prasowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Shinrin-yoku. Japońska sztuka czerpania mocy z przyrody - Rośliny we wnętrzu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.