Poradniki

Aranżacja ściany: Co zamiast gwoździ i wkrętów?

Obrazy to jedna z tych niewielu dekoracji, która sprawdzi się w każdym wnętrzu. Niezależnie od aranżacji, stylowe akcesoria dodadzą pustym ścianom klasy i charakteru. Jak wieszać dzieła sztuki, bez konieczności wwiercania się w ściany lub wbijania w nie gwoździ? Jak tworzyć domowe galerie sztuki? Praktyczne porady.
Aranżacja ściany: Co zamiast gwoździ i wkrętów?
REKLAMA

Jeszcze jakiś czas temu, zanim urządzanie i dekorowanie wnętrz stało się popularne, obowiązywała w większości mieszkań pewna aranżacyjna stałość. Jeśli przeprowadzano już jakieś remonty, to z konieczności, a jeśli mocowano na ścianie obraz lub inne akcesorium, to na stałe. Czasy się jednak zmieniły i liberalniej podchodzimy do wystroju naszych domów – nie trzymamy się kurczowo jednego układu mebli, eksperymentujmy z formą, kolorami, wykończeniami, stale zmieniamy drobne dekoracje. Nie chcemy już wieszać półek, szafek i obrazów na haczykach zaczepionych na wkrętach umieszczonych w murze. Celowe dziurawienie ścian też nie wchodzi już w grę – nikt nie ma na to ani czasu, ani ochoty, nie wspominając o niskiej praktyczności tego rozwiązania. Podpowiadamy, w jaki sposób mocować obrazy i stelaże, tak by cieszyć się pięknymi galeriami i gładkimi ścianami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać te sposoby również do zawieszenia za ich pomocą półek czy kwietników.

Co poza wkrętami i gwoździami?

Rynek wnętrzarski oferuje szereg alternatywnych i wygodnych rozwiązań, które umożliwiają wieszanie zdobnych ram, obrazów, półek i doniczek na ścianach, bez potrzeby ingerowania w strukturę muru.

Masy mocujące i kleje montażowe
Specjalne kleje to jedne z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań. Szybko zasychają, są mocne, odporne na zmiany temperatur i działanie wody. W zależności od pojemności produktu, na przedmioty, które chcemy złączyć, nanosi się je ręcznie, np. przy pomocy szpatułki lub z użyciem pistoletu do wyciskania. Wybierać możemy spośród substancji przeznaczonych do łączenia zróżnicowanych powierzchni: drewna, ceramiki, betonu, plastiku, tkanin – sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Masy montujące, występujące w różnych formach i proporcjach (najczęściej plastycznych pasków i kostek) należy każdorazowo dopasowywać do rozmiaru i wagi mocowanego elementu – najlepiej używać ich do niewielkich przedmiotów. Ich zaletą jest możliwość wielokrotnego użycia. Masy te rzadko zasychają i twardnieją.

Taśmy i plastry
To jedno z prostszych rozwiązań, dzięki któremu można uniknąć niszczenia gładkiej płaszczyzny ściany. Dwustronne taśmy mają dużą siłę spojenia, a po zdjęciu ze ścian, nie pozostawiają po sobie żadnych zabrudzeń czy lepkich osadów. Różnica między produktami sprowadza się do sposobu ich sprzedaży – taśmy występują w rolkach, a plastry to często taśmy w postaci kawałków gotowych do użycia – nie trzeba ich dodatkowo przycinać. Utrzymują ciężary do 6 kg i 10 mm grubości. Wadą niektórych plastrów jest brak trwałości na działanie słońca i wilgoci. Informacja o tym powinna być zamieszczona na opakowaniu produktu.

W sprzedaży występują również plastry wodoodporne, których rozciągliwa struktura nie tylko nie jest podatna na wodę, ale także umożliwia wielokrotny montaż.

Magnesy i rzepy
Drobne elementy dekoracyjne możemy zawiesić na ścianie przy użyciu specjalnych rzep. Zwykle występują one w podwójnych zestawach – jedną część przykleja się do wybranej płaszczyzny, drugą do przedmiotu, który chcemy na niej zamieścić. Rynek oferuje rzepy o różnej wytrzymałości i sile spoinowej – w sklepach dostaniemy więc także modele zdolne do utrzymania nawet bardzo dużych obrazów z ramą. W podobnej roli wykorzystać można także magnesy.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domuPrzeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Aranżacja ściany: Co zamiast gwoździ i wkrętów? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.