Poradniki

Błędy w układaniu płytek i jak ich uniknąć

Instalacja z płytek to pożądana dekoracja, szczególnie w kuchniach i łazienkach. Ma szereg zalet — kafelki są trwałe, łatwe w utrzymaniu, nie tracą walorów estetycznych pod wpływem działania czynników takich jak woda czy temperatura, są też odporne na zadrapania. Aby jednak służyły nam przez długie lata, należy odpowiednio je wpierw ułożyć. Kiedy sami zabieramy się do prac montażowych, nie jest trudno o popełnienie podstawowych błędów.
Błędy w układaniu płytek i jak ich uniknąć
REKLAMA

Błędy w klejeniu płytek wynikają zazwyczaj z braku wiedzy, pośpiechu, niewystarczającego doświadczenia, niechlujności. Co wcale nie jest pocieszające, nawet profesjonalistom zdarza się je popełniać. Jakich praktyk unikać, by poprawnie ułożyć kafelki? Oto kilka często zdarzających się gaf.

1. Podłoże
Pierwszym, niemal kardynalnym błędem, jaki można popełnić jeszcze przed pokryciem ściany okleiną, jest brak właściwego przygotowania podłoża. Zaniedbane, nieoczyszczone z kurzu i innych warstw zabrudzeń (tłuszczu, wapna, smarów, żywic) będzie miało zdecydowanie niższą przyczepność. A stąd droga już prosta do odspajających się płytek.

Równie istotna, co przyczepność podłoża jest jego stabilność — skuwamy zatem kruszące i łuszczące się warstwy powierzchni, na którą chcemy nałożyć płytki. Ewentualne niewielkie ubytki uzupełniamy zaprawą wyrównawczą lub pokrywamy tynkiem. W przypadku gdy okleinę chcemy nanieść na nową powłokę z tynku lub betonu, nie możemy zapomnieć o sezonowaniu podłoża — okresy wiązania dla tych metriałów powinny trwać kolejno 1 oraz 3 miesiące.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

2. Mieszanie zaprawy klejowej
Wśród wielu z nas pokutuje przekonanie o własnej nieomylności, co sprawia, że rzadko kiedy kierujemy się precyzyjnymi wskazówkami zamieszczonymi przez producentów na opakowaniach produktów do samodzielnego przygotowania. Dotyczy to także instrukcji na zaprawach. Proporcje często dobieramy na oko, skracając lub modyfikując poszczególne etapy przygotowania masy klejącej wg własnych kaprysów. To ewidentny błąd, który może mieć dotkliwe konsekwencje i skutkować np. koniecznością skuwania ścian i okładania ich płytkami od nowa. Rozcieńczenie warstwy klejącej zbyt dużą ilością wody nie tylko wydłuża czas jej zawiązywania, ale też zmniejsza przyczepność. Istotne jest także dokładne rozmieszanie produktu z kilkuminutowymi przerwami.

3. Klejenie płytek
Sprawdzonym sposobem na klejenie kafelków jest nakładanie warstwy spoiwa zarówno na oklejaną powierzchnię, jak i na spód płytki. Klej, który po dociśnięciu kafelka wychodzi bokami, zapobiegnie pozostawieniu pustych przestrzeni pod okładziną. Warto pamiętać o równomiernym naniesieniu zaprawy na „flizie”. Pokrycie tylko przestrzeni docisku również prowadzi do tworzenia się przerw. Ich wyeliminowanie ma szczególne znaczenie dla podłóg w łazienkach i na balkonach — jeśli pod kafelki będzie dostawać się woda, szybko zaczną odpadać i kruszeć. Jeszcze jedno: metoda układania płytek po wcześniejszym zamoczeniu ich w wodzie jest już przestarzała i raczej odchodzi się od jej stosowania.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


4. Rozplanowanie
Przed rozpoczęciem prac montażowych, dobrze jest rozplanować układ kafelek. Sprawdźmy, jak prezentuje się wzór w danym ułożeniu, gdzie należy specjalnie przyciąć kafelki (docinki powinny znajdować się w miejscach najmniej eksponowanych), i czy na pewno mamy wystarczającą ilość glazury. Pozwoli nam to uniknąć braków zasobowych już na etapie klejenia okładziny.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

5. Rozmieszczenie
Płytki zazwyczaj układa się od centralnej części oklejanej powierzchni do ewentualnych granic, nigdy na odwrót, np. od drzwi czy sąsiedniej ściany. Po czym poznać dobrą ekipę glazurniczą? Poproszona o ułożenie kafelek „na sucho” postąpi dokładnie z tym schematem. Układając płytki, pilnujmy odstępów między nimi, kontrolujmy też piony i poziomy.

6. Kiedy kłaść fugi?
Nie można się zabrać za fugowanie, dopóki zaprawa klejąca całkiem nie wyschnie, inaczej spoiny zaczną się przebarwiać. Cierpliwie zatem należy odczekać tyle, ile zaleca producent spoiwa.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Dlaczego okna parują zimą i jak sobie z tym radzić?

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (5)

NEWpicadoor

Do CeeGee Nie wyobrażam sobie innej wersji. A tak zupełnie poważnie, to żelazna reguła wynikająca z optyki. Kiedy spoglądasz w dół, a płytka ścienna "stoi" na podłogowej NIE wypatrzysz tak łatwo niedociągnięć. Ale...jeśli płytka podłogowa została przyłożona do ściennej, z góry widzisz KAŻDĄ niedokładność. Do Mag22 Minęły się te czasy, że glazurnik NIE musiał "się znać" na zasadach. Ale....apropo's szkolenia przez fabryki, tu trzeba być również krytycznym. I warto czytać "innych" niż fabryczne. Bo może się okazać, że fabryczka łatwo takiego fachowca zaszufladkuje w kręgu "jej" metod i materiałów. Ja osobiście lubiłem pytać, czytać i rozmawiać z innymi fachowcami. Naprawdę można poznać zaskakujące sposoby, które będą nie mniej skuteczne od tych fabrycznych. A bywa, że łatwiejsze, szybsze czy tańsze.

NEWpicadoor

Oczywiście w uzupełnieniu - zaczynamy od montażu instalacji (różnych), przygotowanie "wyjść", dalej ściany przygotowujemy pod każdym kątem. Zatem: w płaszczyźnie, piony, narożniki (kąty narożników) regipsy, tynki czy ubytki i gruntujemy wszystko.

NEWpicadoor

Oj, oj znowu na Decorii ktoś wie że dzwoni, tylko nie do końca gdzie ma to miejsce. Zacznę od mieszania zaprawy. Przed rozpoczęciem układania: BEZWZGLĘDNIE gruntujemy ściany czy podłogi właściwym gruntem na 24 godziny przed rozpoczęciem prac! I go NIE rozcieńczamy!!!! Chyba, że mamy koncentrat. Producenci piszą w jakiej proporcji woda - zaprawa ale podczas prac należy głównie MYŚLEĆ. Warunki podczas prac są niejednokrotnie skrajnie różne i "sztywne" trzymanie się "przepisów producenta" może również szkodzić. Po drugie jeśli kładzie się kafle ileś tam lat, to najczęściej fachowiec używa "swojej ulubionej" zaprawy, tej na której polega i uznaje ją za sprawdzoną i dobrą. A taką po takim czasie użytkowania może mieszać z zawiązanymi oczami. On po prostu to czuje! Przerwę w mieszaniu robi się jedną, ponieważ zaprawa poddana działaniu wody - jak mawiają fachowcy – musi zapracować. Po kilku minutach trzeba zaprawę przemieszać dla nadania jej właściwej konsystencji, odpowiedniej do warunków pracy. Klejenie: podstawą jest zapewnienie płytom "pełnego" tzw. podparcia klejem, to zn. po dociśnięciu nie może być sytuacji, gdzie pod płytką są zbyt duże - podkreślam - zbyt duże, czyli większe niż bruzda po pacy zębatej wolne przestrzenie. Uwagę należy zwrócić na narożniki, ponieważ brak podparcia klejem może być powodem pękania nawet przy lekkim stuknięciu w to miejsce. I nie ma żadnego znaczenia czy nakładamy na ścianie, na płytce czy też tu i tu. Musi być zrealizowany ten warunek! Planowanie: Nikt się nie bawi w rozkładanie na sucho – no chyba, że z płytek MUSI wyjść jakiś wzór, wtedy to konieczne, bo służy to orientacji. Podstawową zasadą (kluczową) jest żeby ścinka NIE BYŁA mniejsza niż połowa płyty. Kardynalne błędy widać na "kiszkach" (wąskie ścinki-paski) podoklejanych - bez znaczenia - w widocznych czy mało widocznych miejscach. Takich "kiszek" NIE powinno być!!! Układanie: Punkt rozpoczęcia wybiera się taki, który umożliwia powodzenie na całości. Więc raz będzie to środek ściany, raz jedna skrajnia, a raz druga skrajnia. W łazienkach z wanną powinno dążyć się do tego, aby płytka nad wanną widoczna była w całości. Najpewniej zatem zacząć od ściany do której dolega wanna. W łazienkach z kabiną powinno dążyć się do symetrycznego rozkładu płytek widocznych w kabinie. Chyba, że inwestor zarządzi inaczej. Nie ma żadnego znaczenia w którą stronę się kładzie - podstawa, to dobre narzędzia i umiejętność korzystania z nich. Przez 30 lat NIE zdarzyło mi się "NIE ZAMKNĄĆ" prawidłowo rzędów na obwodzie - zawsze trafiałem w punkt. Spoinowanie: większość producentów klejów dopuszcza spoinowanie już po 24 godzinach od położenia. Ale tak, jak wspominałem wpływ mają warunki pracy. Jeśli jest wilgotno i chłodno, bezpieczniej będzie spoinować po 48 godzinach a nawet później, a dobrym testerem będzie próba oczyszczenia przestrzeni międzypłytkowych z resztek kleju. Ona pokazuje czy klej jest wystarczająco obeschnięty czy też warto poczekać.

mag22

jest tylko jeden dobry sposob w lazience przygotowanie podłoża zagruntowanie przyklejenie izolacji (maty uszczelniające) lub nałożenie izolacji pędzlem, wałkiem lub pacą(izolacja jako masa) zastosowanie taśm w narożnikach i mankiety na bateriach i odpływach przyklejenie płytek ( odpowiedni klej i po problemie ) od moczenia płytek się odchodzi bo coraz częściej płytki są płytkami gresowymi a co za tym idzie ta płytka jest sucha ma do 3% nasiąkliwości czyli musi być klej elastyczny który ją będzie potrafił zassać. klej na podłogę powinien być klejem rozpływnym lub płytki powinne być kładzione metodą kombinowaną czyli klej na płytkę i na podłoże. fugowanie (fuga cementowa lub epoxydowa) i silikonowanie. co do jakości położenia wymierzenia i detali to już całkiem inna historia. Tarasy to dla ludzi nie szkolonych przez fabryki czarna magia także napewno lepiej zainwestujecie jak zapłacicie za dobrego płytkarza z certyfikatem fabryki, wtedy macie spokój conajmniej na parenaście lat.

CeeGee

Nalezy rowniez pamietac zeby plytki kladzione na scianie nakladaly sie na te na podloze. To zapobiega gromadzeniu wody pod plytkami podlogowymi.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Błędy w układaniu płytek i jak ich uniknąć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.