Poradniki

Charakterystyczny pies dla bardzo aktywnych ludzi

Chart arabski to pies, który swoje korzenie ma w historii starożytnej. Psy arabskie z rodowodem zdecydowanie odróżniają się na tle innych ras. Sloughi, jak inaczej bywa nazywany pies, posiada bardzo specyficzny zarówno wygląd, jak i charakter. Co powinieneś wiedzieć o rasie chart arabski? Dowiedz się więcej. Chart arabski, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o sloughi.

REKLAMA

fot. 123RF/PICESL

Jak wygląda chart arabski? Cena za psa

Według klasyfikacji FCI, chart arabski zaliczany jest do grupy 10 (charty), sekcji 3 (charty krótkowłose). Suczki mierzą ok. 61-68 cm, a samce ok. 66-72 cm. Waga psów waha się między 19, a 25 kilogramów – przy czym suczki są nieco lżejsze. Chart arabski nazywany jest też zamiennie sloughi. Jest to pies krótkowłosy, którego sierść wyróżnia się miękkością i delikatnością w dotyku. Kolor sierści psów to zazwyczaj:

- odcienie piaskowego,
- jasny rudy,
- rudy,
- rudy z czarnym nalotem,
- pręgowany.

FCI nie uznaje białych znaczeń na sierści chartów arabskich. Budowa ciała chartów afgańskich jest elegancka i zwarta, ale jednocześnie delikatna – zupełnie, jak ich sierść. Sloughi mają dużą i szczupłą głowę, ciemne oczy, czarny i duży nos, uszy w trójkąty i cienki ogon, który zakręca się do góry. Chart arabski nie jest w Polsce rasą popularną podobnie, jak hawańczyk, pies whippet, saluki czy chart węgierski. Jeżeli chodzi o cenę charta arabskiego, uzależniona będzie ona od hodowli. Zazwyczaj wycenia się szczeniaki według:

- wieku,
- płci,
- ilości szczeniaków w miocie,
- zbliżenia do wzorca ras FCI,
- renomy hodowli.

Hodowla psów nie tylko arabskich, ale i takich jak whippet, chart węgierski, hawańczyk lub saluki zawsze wycenia szczeniaki na podobnych zasadach. Cena za charta arabskiego z rodowodem osiąga tym samym średnio pomiędzy 3000, a niekiedy 4000 złotych.

Charakter charta arabskiego

Charty arabskie są wierne swojemu opiekunowi, będąc czułe i wpatrzone w niego. Perski piesek nie jest typem psa leżącego na kanapie, ale czasami lubi tulić się do właściciela. Charty arabskie to aktywne psy, lubiące spędzać czas aktywnie. To wulkany energii, jednak bez problemu można zapanować nad charakterem psa – głównie dzięki socjalizacji psów w szczenięcym wieku. Nie powinno to sprawić większego problemu zwłaszcza, że charty arabskie szybko uczą się nowych komend i poleceń. Perski pies jest typowym myśliwym, stworzonym do polowania. Wobec tego, jest pewny siebie i często niezależny. Psu nie są wrogie osoby nieznajome – jednak, nie będzie potrafił obdarzyć ich pełnym zaufaniem. Jeśli nie poznasz swojego psa z nieznajomą osobą, będzie traktował go jak intruza i trzymał mocno na dystans.

Psy arabskie mogą bez problemu zostać same w domu. Jednak w momencie, gdy zostaną do tego dobrze przygotowane – czyli nauczone samotności. To inteligentna rasa, szybko przyswajająca nową wiedzę. Musisz tylko pamiętać o tym, że z natury psy bywają niezależne – więc możesz mieć kłopot z ich całkowitym posłuszeństwem. Ku zaskoczeniu, charty arabskie są dość hałaśliwymi psami. Dużo szczekają, zatem warto je nauczyć posłuszeństwa w tej kwestii. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chartach miniaturowych?

Gdzie i z kim może żyć chart arabski?

Chart arabski najlepiej będzie się czuł w domu na wsi. Nie jest mu straszne mieszkanie w bloku wielorodzinnym jednak pod warunkiem, że codziennie będziesz zapewniał mu dużą dawkę aktywności wszelakiego rodzaju. Charty arabskie muszą się wybiegać i są bardzo aktywne, wobec czego nie jest zalecane pozostawianie psów samych sobie na wiele godzin (np. gdy idziesz do pracy). Psy mogą żyć z kotami, jednak muszą się z nimi wychowywać od szczeniaka. W przypadku życia pod jednym dachem z innymi psami, również muszą być spełnione podobne warunki.

Chart arabski może mieszkać w rodzinie z dziećmi, jednak powinny się one nauczyć szanowania pieska. Rasa może również towarzyszyć życiu codziennemu osób starszych – jednak tych, które nadal są aktywne fizycznie. Jeżeli nigdy nie miałeś okazji do wychowywania żadnego psa, lepiej zdecyduj się jednak na inną rasę. Wbrew pozorom, chart arabski jest dość wymagający i potrzebuje „odpowiedniej ręki”.

Pielęgnacja, żywienie, zdrowie i hodowla

Nie musisz poświęcać wielu godzin na pielęgnowanie sierści psa. Wystarczy, że regularnie będziesz ją szczotkował i przecierał (np. wilgotną ściereczką). Dbaj też o stan pazurów, oczu i uszu pupila. Możesz żywić charta arabskiego karmą suchą wysokiej jakości, a także dietą z domowych składników – jednak, wyłącznie po konsultacji z dietetykiem weterynarii.

Psy żyją ok. 14 lat, będąc odporne na upały – pod warunkiem, że zapewnisz im cień i dostęp do świeżej wody. W czasie zimy, chart arabski musi mieszkać w domu, bo nie lubi niskiej temperatury. Rasa nie miewa chorób genetycznych jednak wyłącznie wtedy, gdy psy pochodzą ze sprawdzonej hodowli.

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Charakterystyczny pies dla bardzo aktywnych ludzi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.