Porady domowe

Co robić, gdy stłucze się żarówka energooszczędna?

Popularne żarówki energooszczędne, czyli świetlówki kompaktowe (a dokładniej: kompaktowe lampy fluorescencyjne) weszły do powszechnego użycia, gdy obowiązywać zaczęły regulacje Unii Europejskiej, wycofujące z rynku żarówki tradycyjne. Chociaż promowane są one jako produkty eko, bezpieczne i o dobrych parametrach świetlnych, wiele można im zarzucić. Ich wadą między innymi jest zawartość toksycznej rtęci – składnika niezbędnego do ich prawidłowego działania. Co robić, kiedy rozbijemy żarówkę energooszczędną?
Co robić, gdy stłucze się żarówka energooszczędna?

Świetlówka kompaktowa to jeden z wariantów alternatywnego, energooszczędnego oświetlenia, które wybrać możemy do naszego domu. Stosowana bywa zarówno w instalacjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, oświetla mieszkania, biura, miejsca użyteczności publicznej. Występuje w różnych kształtach, ale najbardziej rozpowszechnione są te o kształcie spirali i zwężonej litery „u”. Uważane są za trwałe (mogą świecić nawet przez 10 lat, o ile będą odpowiednio używane: nie służą im bowiem częste włączanie i gaszenie) i bardzo oszczędne – zużywają do 5 razy mniej energii, niż stare, tradycyjne żarówki. Dodatkowo wytwarzają znacznie więcej światła, a decydując się na nie, mamy również większy wybór barwy światła. Umiejętnie wykorzystywana i odpowiednio zabezpieczona świetlówka, powinna posłużyć nam przez długi czas.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Świetlówka należy do kategorii lamp wyładowczych: jest pokryta luminoforem i wypełniona gazami szlachetnymi (argonem, neonem) oraz rtęcią, która niezbędna jest w procesie wytwarzania światła. Jej zawartość szacuje się na ok. 5mg (to maksymalny limit wyznaczony przez Unię Europejską). Chociaż nie jest to duża wartość – dla porównania: rtęciowe termometry zawierały nawet 2 g -  powoduje to jednak konieczność poddawania ich recyklingowi. Świetlówek nie można wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci — grozi nam za to wysoki mandat. Kiedy się zużyją lub ulegną zniszczeniu, należy oddać je do najbliższego punktu odbioru elektrośmieci, gdzie zostaną przekazane do dalszej utylizacji.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Przeczytaj: 10 zasad oszczędzania energii

Potłukła się żarówka energooszczędna – co robić?
Rtęć jest bardzo toksyczną substancją, zagrażającą naszemu zdrowiu. Jeśli przedostanie się do organizmu, który nie wydala jej samoczynnie, może poczynić nieodwracalne szkody w układzie nerwowym, a w konsekwencji śmierć. Warto jednak podkreślić, że źródłem największego zagrożenia są opary rtęci i sole rtęciowe.

Sama świetlówka, emitując światło, nie wydziela „płynnego srebra”. Na kontakt ze szkodliwą substancją w normalnych warunkach narażeni jesteśmy w przypadku gdy „żarówka” stłucze się.

Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, nie wpadajmy w panikę. Z pomieszczenia, w którym zdarzył się wypadek, wyprowadzamy dzieci i zwierzęta. Aby pozbyć się oparów, trzeba gruntownie przewietrzyć mieszkanie. Minimalny sugerowany czas wietrzenia to ok. 5-6 godzin, ale im trwa ono dłużej, tym lepiej.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Przeczytaj: Ekspert radzi, jak rozplanować elektrykę w domu

Po rozbiciu rtęć zawarta w świetlówce może rozprzestrzenić się na względnie dużą odległość. Stosunkowo szybko zaczyna ona parować, zatem czym prędzej powinniśmy ją pozbierać i dostarczyć do punktu zbierania elektrośmieci lub utylizacji odpadów chemicznych.

Wszystkie następujące czynności wykonujemy w gumowych rękawiczkach i w miarę możliwości w masce ochronnej. Do uprzątnięcia toksyny nie używamy odkurzacza, ponieważ urządzenie dodatkowo rozpyli ją w powietrzu. Najlepiej zagarnąć ją za pomocą tektury lub zwilżonego papierowego ręcznika na szufelkę, a następnie przełożyć do szklanego słoika wypełnionego wodą i szczelnie zakręcić. W kolejnym kroku należy dokładnie oczyścić miejsca, gdzie osiadła substancja – narzędzi użytych do sprzątania również należy się pozbyć. Po zakończeniu tych działań dokładnie obmywamy ręce.

Pamiętajmy, że bardziej niebezpieczne jest rozbicie świecącej żarówki, niż tej chwilowo niewłączonej.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Nietypowe zastosowania coli w twoim domu

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Najbardziej nietypowe zastosowania szarego mydła

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Genialne pomysły na nietypowe zastosowanie gąbki

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowanie... skorupek po jajkach

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu

22 powody, dla których WD-40 powinno być w każdym domu



Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.