Porady domowe

Czego nigdy nie przechowywać w piwnicy

Piwnice traktujemy zwykle jako składziki na rzeczy sezonowe, o dużych gabarytach, lub tzw. przydasie - przedmioty, z którymi ciężko się rozstać, bo nigdy nie wiadomo, czy nie przydadzą się w przyszłości. Z powodu panujących tam warunków: niższej temperatury, wilgoci, słabej wentylacji, nie wszystko można tam trzymać.

Czego nigdy nie przechowywać w piwnicy

fot. 123RF/PICSELL

Zabawki

Pociechy szybko nudzą się lub wyrastają z ulubionych zabawek. Wiadomo, że kilkulatkom ciężko się z nimi rozstać, dlatego większość nieużywanych przytulanek, zatrzymanych ze względów sentymentalnych, ląduje w składziku lub właśnie piwnicy, gdzie nikomu nie przeszkadzają. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł. Szybko zaczną się na nich rozwijać pleśń i roztocza.

Książki, czasopisma, dokumenty

Dorosłym z kolei czasem ciężko rozstać się z książkami. Przechowywanie ich w piwnicy to również niezbyt udany pomysł — bardzo prawdopodobne, że papierowe zbiory szybko się zniszczą — nie tylko przez specyficzne warunki tam panujące — temperaturę i wilgoć, ale też… żarłoczne szkodniki. W wilgoci i ciemnościach doskonale czują się rybiki, które żywią się m.in. celulozą.

fot. 123RF/PICSELL

Dywany

Wymiana dywanu to jeden z najprostszych i bardziej efektownych pomysłów na szybką metamorfozę wnętrza. Okładziny podłogowe wymieniać można nawet co sezon. Nieużywane dywany lepiej jednak trzymać w miejscu innym niż piwnica. Zatęchły zapach i wilgoć przenikają do ich włosia, przez co ciężko się ich później pozbyć. Poza tym, na powierzchni runa mogą pojawić się dziwne zacieki lub nawet grzyb.

Drewno opałowe i brykiet z trocin

Trzymanie zapasowego opału w piwnicy, pod ręką, a nie drewutni brzmi bardzo kusząco. To wygodne rozwiązanie, jednak zupełnie niepraktyczne. Znów problemem są szkodniki żywiące się celulozą i wilgoć. Namokły opał spala się gorzej i bardziej dymi.

Meble

Drewno, szczególnie takie, które niepoprawnie impregnowano, w piwnicznych warunkach może zapleśnieć. Podobnie jest zresztą z meblami tapicerowanymi — ich wypełnienie, np. piankowe, będzie chłonąć z powietrza wodę, a przy okazji — brzydki zapach. Lepiej trzymać je w suchszych częściach domu.

Zobacz więcej zdjęć

Odzież

Nie inaczej sprawa ma się z ubraniami. Po długotrwałym przechowywaniu w piwnicy zimowe płacze i kurtki będą nieprzyjemnie pachniały. To wina braku odpowiedniej wentylacji. Jeśli już musimy trzymać tam odzież — niech będą zamknięte w plastikowych torbach.

Jedzenie

Co najczęściej przechowujemy w piwnicy? Zapasy! Domowe przetwory, puszki na czarną godzinę, czasem też niektóre warzywa, np. ziemniaki. Nie każdy jednak rodzaj żywności można tam trzymać. Łatwopsujące się produkty lepiej trzymać z dala od piwnicy, ponieważ mogą przyciągać tam myszy, prusaki i inne szkodniki. Najlepiej przenieść je tam, gdzie ich miejsce, czyli do czystej lodówki.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.