Porady domowe

6 sposobów na zaparowane okna w zimie. Jeden z patentów nigdy mnie nie zawiódł

Zaparowane szyby w domu to częsty widok, szczególnie jesienią i zimą. Skraplająca się woda spływa z okien i gromadzi się na parapetach, tworząc idealne siedlisko dla grzybów i bakterii. Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby okna nie parowały? 

6 sposobów na zaparowane okna w zimie. Jeden z patentów nigdy mnie nie zawiódł
Spray do szyb samochodowych pozwoli pozbyć się wilgoci z okien na kilka tygodni. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zaparowane szyby w domu — co to znaczy? 

Para to woda skondensowana do formy gazowej, która powstaje w wyniku podgrzewania. To, co mamy okazję zaobserwować na okiennych szybach to jej ponownie skroplona forma. Czemu parują okna w domu? Istnieje wiele przyczyn tego zjawiska, chociaż u jego podstaw leży ten sam mechanizm: wilgotne i ciepłe powietrze w kontakcie z powierzchnią o niższej temperaturze — w tym wypadku z szybą — schładza się  i kondensuje, czyli osadza się na oknie w  skroplonej postaci, powodując wrażenie zamglenia. Para osadza się najczęściej w dolnych częściach szyb i na krawędziach skrzydeł okien, które często, mimo bliskości grzejnika ukrytego pod parapetem, są najchłodniejszymi punktami w całym pomieszczeniu.

Zaparowane szyby podczas gotowania 

Często można zaobserwować ten efekt w kuchni, gdy przygotowywane są posiłki. Z gotowanych potraw uwalnia się ciepła para, która nie została zebrana przez okap. Aby zniwelować efekt zaparowanych szyb od wewnątrz, podczas gotowania można uchylić okno. 

Zaparowane szyby — co robić? 

Zaparowane szyby w domu często bywają bagatelizowane. Widoczne zawilgocenia na oknach zazwyczaj zbieramy suchą ściereczką. Tymczasem lepiej do problemu podejść kompleksowo. Powtarzające się „zaparowanie” może być symptomem złej wentylacji w budynku. Warto dodać, że rzadko zdarza się, by przyczyną parowania szyb w mieszkaniu była niewłaściwie wykonana stolarka okienna. Wręcz przeciwnie: mgiełka i ślady wilgoci na oknach zwykle świadczą o ich wysokiej szczelności.

Dlaczego okna parują? 

Zamglenie okien powodowane jest głównie przez występowanie różnic temperatur między ciepłym wnętrzem a chłodnym zewnętrzem, podwyższoną wilgotnością w mieszkaniu lub niesprawnie funkcjonującą wentylację.

wilgoć w mieszkaniu - zaparowane okna Parujące okna mogą być objawem problemów z wentylacją w mieszkaniu Fot. 123RF.com

Zaparowane szyby od wewnątrz

Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie usuwany z pomieszczeń przez wentylację. Jeśli jej praca jest zaburzona, dochodzi do zawilgotnienia powietrza w domu oraz kondensacji pary wodnej, co w praktyce oznacza, że zaczyna być ona widoczna na szybach. Z powodu wysokiej szczelności i izolacyjności okien, „parne” powietrze (z nim mamy do czynienia np. podczas prasowania lub gotowania i innych domowych czynności) nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz, osadza się zatem po wewnętrznych stronach pakietów szybowych. Co robić, gdy parują szyby? W takim przypadku jako środek zaradczy sprawdzi się regularne wietrzenie. Chociaż jesienne i zimowe temperatury do tego nie zachęcają, warto się przemóc: wystarczy już kilkanaście minut wietrzenia w ciągu dnia, by okna więcej nie parowały.

Zaparowane szyby w mieszkaniu — jak zapobiegać?

Efekt zaparowanych szyb może występować przez niewłaściwie funkcjonującą wentylację grawitacyjną. Działa ona dzięki konwekcji, czyli ruchom powietrza na skutek różnic jego ciśnienia i gęstości. Napływające z zewnątrz powietrze o niższej temperaturze, wypycha ku górze i innym ujściom lżejsze, cieplejsze, powietrze „domowe”. Szczególnie zimą ma ona najlepsze warunki do sprawnego działania. Dlaczego więc jest inaczej i widzimy zaparowane szyby w domu?

Problemy z wentylacją grawitacyjną nie wynikają bezpośrednio z jej założeń czy konstrukcji, lecz niewłaściwego zachowania mieszkańców domów, którzy chcąc zapewnić sobie ciepło w pomieszczeniach, nadmiernie uszczelniają okna oraz zatykają nawiewniki powietrza i kratki wentylacyjne. Gwarancją prawidłowego odprowadzania wilgoci są sprawne instalacje nawiewne oraz drożne i szczelne kanały wentylacyjne. Jak zapobiegać parowaniu szyb w mieszkaniu? Recepta wydaje się prosta: okna należy rozszczelniać, a zasłonięte wcześniej otwory: kratki wentylacyjne i nawiewniki — odsłonić. Jeśli takich nie mamy, można również rozważyć instalację specjalnych urządzeń nawiewnych. 

wilgoć na oknach Para może się pojawić po zewnętrznej lub wewnętrznej szybie okna Fot. 123RF.com

Sposoby na zaparowane szyby w domu

W przypadku problemu z wilgotnością i parującymi oknami wewnątrz domu warto rozważyć:

  • Montaż nawiewników, które zapewniają wymianę powietrza bez wychładzania pomieszczeń i utraty ciepła. Dostępne są nawiewniki ciśnieniowe — ich działanie jest oparte na zjawisku różnicy ciśnień oraz nawiewniki higrosterowne, w których przepływ powietrza uzależniony jest od wilgotności powietrza w pomieszczeniu. 
  • Rozszczelnienie okien — większość okien wyposażona jest w tryb mikrouchyłu lub mikrowentylacji. Po ustawieniu klamki w odpowiedniej pozycji dochodzi do zmniejszenia docisku ramy okiennej i co za tym idzie, nieznacznego rozszczelnienia okna. Powstała szczelina umożliwia wymianę powietrza. 
  • Regularne wietrzenie — aby nie tracić ciepła i nie obciążać instalacji grzewczych zaleca się krótkie i intensywne wietrzenie. Okna należy otwierać na oścież na nie więcej niż kilkanaście minut. 
  • Zakup osuszacza powietrza — to urządzenia służące do mechanicznego usuwania wilgoci z powietrza.
  • Sprawdzenie drożności kanałów wentylacyjnychjeśli problem zaparowanych szyb nawraca mimo wietrzenia, zaleca się skontaktowanie się z firmą kominiarską, która sprawdzi działanie przewodów wentylacyjnych.

Domowe sposoby na zaparowane okna

Jeżeli nie chcemy przeznaczać dużych środków na walkę z zaparowanymi oknami, warto sięgnąć po domowe sposoby, które zapobiegną osadzaniu się pary na szybach.

  • Gliceryna i spirytus — zakup gliceryny to niewielki wydatek, ponieważ produkt ten możemy kupić w aptece za około 3 zł. Alkohol też zwykle posiadamy w domu, więc małym kosztem możemy przygotować domowy środek zapobiegający parowaniu okien. Wystarczy połączyć spirytusu i glicerynę w proporcji 1:1. Następnie przelać miksturę do butelki ze spryskiwaczem, nanieść płyn na szyby i dokładnie przetrzeć aż będą suche. Para znacznie mniej będzie się osadzać.

  • Pianka do golenia — pewnie wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pianka do golenia może przeciwdziałać osadzaniu się pary wodnej na oknach? Otóż wypolerowane nią szyby nabierają właściwości hydrofobowych, co sprawia, że odpychają cząsteczki wody. Warto sięgnąć po tę metodę, zwłaszcza że pianka do golenia jest dostępna niemal w każdym domu, a efekty zauważalne są gołym okiem.

  • Płyn do spryskiwaczy — czyszczenie okien płynem do szyb samochodowych to kolejny sposób, by ograniczyć parowanie szyb. Środek ten nie tylko wyczyści brud i wszelkie zanieczyszczenia, ale też pozostawi na oknach warstwę, która zapobiegnie osadzaniu się pary. W sklepach dostępne są też specjalne preparaty do samochodów przeciw parowaniu szyb. Ich ceny są różnorodne i wynoszą od 10 do 40 zł. Ich podstawową zaletą jest to, że zapobiegają parowaniu szyb nawet na kilka tygodni! Można śmiało je zastosować również w domu, szczególnie w przypadku okna kuchennego.

Przeczytaj również: Zaparowane okna jesienią i zimą? Jest na to genialny patent

Pianka do golenia odpycha cząsteczki wody, a przez to okna przestają parować. Fot. 123RF.com

Zaparowane szyby od zewnątrz

Szyby parować mogą również od zewnętrznej strony. Problem ten dotyka najczęściej okien o bardzo dobrych współczynnikach termoizolacyjności. Ponieważ mają niski współczynnik przenikania ciepła, a więc ograniczają jego straty, ich zewnętrzne powierzchnie nie nagrzewają się: są chłodniejsze od wilgotnego i cieplejszego powietrza "na dworze", które się na nich skrapla. 

Zjawisko zaparowanych szyb od zewnątrz występuje sezonowo, w chłodniejszych porach roku, nim w domach zostanie uruchomione ogrzewanie. Uzależnione jest od oddziaływania na siebie różnic temperatur (szyba zewnętrzna i powietrze na zewnątrz) oraz poziomu wilgotności. Dlatego właśnie często widzimy zaparowane szyby po nocy: po zachodzie słońca robi się zimniej, wilgotność jest wyższa, więc na cieplejszych powierzchniach: oknach, samochodach, roślinach osadza się para lub rosa. 

Wilgoć między szybami

Wilgoć widoczna między szybami okien zespolonych sygnalizuje natomiast rozszczelnienie skrzydeł pakietu, czyli obniżenie ich możliwości termoizolacyjnych. W najbliższym możliwym terminie takie okna powinny zostać wymienione na nowe.

Przeczytaj również: Okna parują podczas gotowania? Jest na to prościutki, ale skuteczny sposób

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.