Porady domowe

Dlaczego z szafy brzydko pachnie?

Zdarza się, że ubrania, które przez długi czas trzymane były szafie, zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach stęchlizny. Winne są temu bakterie, mnożące się na tkaninach i w zakamarkach mebla. Ich rozwojowi sprzyja również brak cyrkulacji powietrza. Jak temu zaradzić? Oto kilka sposobów.
Dlaczego z szafy brzydko pachnie?

Co robić, kiedy ubranie wyjęte z szafy brzydko pachnie?
Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowych zasadach higieny osobistej, a także kilku regułach dobrego przechowywania ubrań. W szafach nie należy upychać zbyt dużej ilości odzieży. Nadmiar tkanin blokuje przepływ powietrza w i tak już nieco zatęchłym miejscu, w którym na co dzień brakuje swobodnej wentylacji. Dobrze jest też zadbać o to, by ubrania sezonowe chować dopiero po wcześniejszym upraniu i dokładnym wysuszeniu, nigdy „zdjęte z ciała".
Równie ważne jest okresowe porządkowanie wnęki i wyczyszczenie jej, tak by nie gromadził się w niej kurz.

Za nieprzyjemny zapach w szafie odpowiadają nie tylko źle przechowywane tekstylia, ale też roztocza bytujące w ich połach. Ludzki pot, kurz, ciepło tworzą wręcz wymarzone warunki do ich rozwoju.

Czasem w zaniedbanej przez właścicieli bieliźniarce lub takiej, która była nieprawidłowo trzymana przed zakupem (bo np. pochodzi z targu staroci), może pojawić się również pleśń. Zdarza się to niezwykle rzadko, ale jeśli zauważymy już ślady grzyba w jej wnętrzu lub na ubraniu, musimy zareagować.

Jeśli przyjdzie nam mierzyć się z tym problemem, porządki powinniśmy zacząć przede wszystkim od wyjęcia z szafy wszystkich elementów garderoby i wyprania lub wyczyszczenia jej. W międzyczasie możemy przystąpić do czyszczenia wnętrza mebla. W pierwszej kolejności przemywamy je wodą z dodatkiem octu (2 łyżki na 1 l wody) i dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego herbacianego, szałwiowego lub lawendowego.

Aby usunąć nieprzyjemną woń naftaliny, stosowanej niegdyś do odstraszania moli, warto przetrzeć szafę spirytusem z domieszką soku cytrynowego.

Zapachu stęchlizny, charakterystycznego dla części antyków i mebli z odzysku pozbędziemy się z pomocą gorącego mleka. Zagotowany napój wstawiamy w garnuszku do wnęki i trzymamy w niej, dopóki płyn nie wystygnie. W razie konieczności zabieg ten powtarzamy, do czasu całkowitego ulotnienia się smrodu.

W szafie utrzymamy piękny zapach, stosując nie tylko chemiczne odświeżacze powietrza, które zawierają szkodliwe i rakotwórcze substancje, ale wykorzystując domowe sposoby, wypróbowane przez nasze babcie i mamy.



Ziarna kawy
Do muślinowego woreczka przesyp kilka ziaren kawy i zawieś go w szafie. Kawa jest niezwykle aromatyczna, wypełni wnętrze mebla przyjemną, bogatą nutą zapachową.

Woreczki z herbatą

Susz herbaciany odznacza się świetnymi właściwościami chłonnymi — doskonale absorbuje brzydkie zapachy. Skrapiając suszone liście olejkiem eterycznym, uzyskamy całkiem skuteczny odświeżacz powietrza.



Zioła

W walce z nieprzyjemnymi aromatami w sukurs przychodzą nam zioła. Kilka ziaren goździków, połączonych z suszoną miętą, rutą, bylicą i rozmarynem stworzą bardzo rześką i odświeżającą mieszankę. Jak w przypadku kawy, przesyp ją do bawełnianego woreczka i umieść wewnątrz komody.

Mydełka

Kiedy sklepowe półki świeciły pustkami i ciężko było o zapachowe substancje, ci, którzy mogli sobie na to pozwolić, używali mydełek do naperfumowania ubrań. W szafie, między poszczególnymi elementami odzieży dawniej umieszczało się kostkę pachnącego środka myjącego. Także i dziś dobrze wypróbować ten trik.

Perfumy
Płatki kosmetyczne nasączone ulubionymi perfumami lub olejkami zapachowymi są niezwykle trwałe — miły zapach roztaczają długo, bo przez kilka kolejnych miesięcy. Łatwo i tanio je wykonać, bo wszystkie niezbędne składniki masz już najpewniej w domu.

Sól zapachowa

Sprawdzi się nie tylko jako urozmaicenie kąpieli, ale także pochłaniacz brzydkich zapachów. W szafie trzymaj ją w słoiczku z dziurkami w nakrętce. W podobny sposób stosować można sodę oczyszczoną z dodatkiem ulubionych substancji zapachowych.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Sprawdź również, jak szybko można złożyć prześcieradło z gumką!

Przeczytaj więcej:

Otul się ciepłem - najcieplejsze koce, pledy i narzuty

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą

Jak odpowietrzyć grzejniki w domu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.