Poradniki

Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą

Czujesz, że w twoim mieszkaniu robi się niepokojąco zimno, mimo, że kaloryfery grzeją na pełną moc? Jeśli nie planujesz zamontowania lodowiska ani stoku narciarskiego w domu, sprawdź przed sezonem zimowym szczelność okien! To właśnie przez nie tracimy najwięcej ciepła i płacimy więcej za ogrzewanie.
Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą
REKLAMA

Sprawdź, czy twoje okna mają możliwość regulacji docisku skrzydła do ramy okna

Większość nowoczesnych okien jest produkowana tak, abyśmy zależnie od pory roku mogli samodzielne regulować stopień ich szczelności. Jeśli masz zamontowane w domu takie okna, przestaw (przekręć) specjalny przycisk na ustawienie "zima". Dzięki temu, okno będzie ściślej przylegać do ramy, co automatycznie zwiększy jego szczelność. Należy jedynie pamiętać, że domykanie takiego okna może być nieznacznie trudniejsze - klamka może być nieco bardziej oporna.

Sprawdź wszystkie uszczelki

Ich stan ma kolosalny wpływ na przepuszczalność powietrza przez nasze okna. Pamiętajmy, by dbać o ich stan, smarując je specjalnie przeznaczonymi do tego produktami (np. smarem silikonowym lub wazeliną techniczną). Dzięki temu zachowają swoje właściwości na długi czas. Jeśli jednak zauważymy, że są one odkształcone, popękane lub "odchodzą" od okna, należy je koniecznie wymienić na nowe! Można zaopatrzyć się w samoprzylepne uszczelki piankowe lub gumowe. Należy zrobić to jak najszybciej - nie wolno zakładać ich w trakcie mrozów.

Trzeba także pamiętać, że przed każdym zabiegiem uszczelniającym okna, należy je dokładnie umyć specjalistycznym produktem do pielęgnacji okien oraz usunąć wszystkie nierówności (np. odchodzącą farbę). Uszczelkę należy pociąć na odpowiednie kawałki i dokładnie przykleić do ościeżnic.

Zadbaj o okucia okienne

Są kluczowym elementem w każdym oknie, choć na pierwszy rzut oka mało widoczym. Warto sprawdzić przed zimą ich stan techniczny. Jeśli te nieco się poluzowały, należy je dokręcić. Trzeba też pamiętać, że mogą wymagać nasmarowania (do tego celu najlepiej nadaje się wazelina techniczna).

Uważaj na szpary między ramą a szybą oraz futryną a ścianą

Stamtąd też ucieka ciepło z naszego domu! Do uszczelnienia tego typu miejsc najlepiej użyć elastycznego silikonu (koniecznie odpornego na działanie warunków atmosferycznych). Używa się go jednak tylko do okien drewnianych. Należy aplikować go na czyste powierzchnie, wyciskając go z tubki lub specjalnego pistoletu.

Aby pozbyć się nieszczelności między futryną a ścianą lub parapetem, najlepiej zaaplikować piankę uszczelniającą. Tę należy wycisnąć w odpowiedniej ilości w nieszczelnym miejscu i pozostawić do stwardnięcia. Nadaje się ona do wszystkich rodzajów okien.

Pamiętaj, że wszystkie zabiegi uszczelniające są jedynie pomocą doraźną. Jeżeli twoje okna są stare i przepuszczają zimno, musisz wymienić je najszybciej, jak to możliwe. W przypadku nowych okien, warto o nie dbać, aby mogły nam służyć przez lata. Warto sprawdzić ich stan techniczny szczególnie przed zimą, kiedy ich ewentualna nieszczelność będzie nam dokuczać najbardziej.

Dorota Śmietana/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze przedpokoje Polaków! Kliknij!

 
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.