Poradniki

Jak czyścimy armaturę?

Pachnąca kąpiel, świece, wino i dobra muzyka... jednym słowem – chwila relaksu w łazience. Każdy z nas marzy o tym, aby po ciężkim dniu się rozluźnić, jeżeli jednak jesteś prawdziwą panią domu, to twój wypoczynek zakłócić mogą takie drobiazgi, jak smugi na kabinie prysznicowej, nalot z kamienia na baterii czy umywalka pozbawiona swojego blasku. Lśniąca armatura jest wizytówką każdej łazienki, oto kilka podpowiedzi jak o nią zadbać.
Jak czyścimy armaturę?
REKLAMA

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką…
…dołączoną do twojego wyposażenia w łazience. Każda powierzchnia ma swoje własne środki, które bezpiecznie można stosować, a zarazem będą skuteczne. Można je nabyć w sklepie lub przygotować własnoręcznie. Powierzchnie z mosiądzu można wyczyścić mieszanką mąki, octu i soli. Baterie chromowane najlepiej potraktować spirytusem salicylowym – nie zostawi smug, gdyż alkohol szybko paruje, a dodatkowo powierzchnia będzie zdezynfekowana. Armatura ceramiczna jest niekiedy wyposażona w specjalne systemy zapobiegające powstawaniu osadu, jeżeli jednak zauważymy pierwsze ślady kamienia, jednym z najbezpieczniejszych środków jest kwasek cytrynowy rozcieńczony wodą. Decydując się na środki chemiczne, zwróć uwagę na odczyn preparatu – najlepsze będą te o neutralnym lub lekko zasadowym charakterze. Pamiętaj, że dobór odpowiedniego środka czyszczącego, zapobiega ewentualnemu odbarwieniu się baterii!

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Pod prysznicem
Szczęśliwców posiadających w domu kabinę prysznicową zamiast wanny, także nie ominą troski. Woda z prysznica sprzyja dwóm podstawowym problemom: powstawaniu zacieków na kabinie prysznicowej i osadzaniu się pleśni pomiędzy kafelkami. Kabiny prysznicowe najlepiej polać gorącą wodą i od razu wytrzeć do sucha. Przydatna będzie ściągaczka do wody, gazety, także środki do mycia okien. Pleśń, tu już nie ma ratunku, traktujemy silnym preparatem grzybobójczym, następnie ścieramy naloty. Brodzik należy porządnie wypłukać bieżącą wodą, a następnie przewietrzyć łazienkę.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Silne zabrudzenia
Aby ich uniknąć należy systematycznie czyścić naszą armaturę. Zaleca się, aby baterie łazienkowe i kuchenne były przecierane co dwa dni. Jeśli pomimo tego bateria pozostaje oporna naszym zabiegom, należy obwinąć ją ściereczką nasączoną odpowiednią substancją – tutaj czas zadziała na naszą korzyść. Na cięższe przypadki zabrudzeń nie ma innych cudownych środków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Najczęściej popełniane błędy
Czasami wydaje nam się, że stosując silniejszy środek, dokładniej zdezynfekujemy miejsce i zapobiegniemy przyszłym zabrudzeniom. Każda powierzchnia rządzi się innymi prawami, jednak w każdym przypadku zabrania się stosowania silnych kwasów, takich, jakie znajdziemy np. w preparatach do czyszczenia toalet. Gdy zauważymy naszą pomyłkę, natychmiast należy wypłukać to miejsce dużą ilością wody!

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Powierzchnia porządnie wyszorowana będzie lśnić – to kolejny mit. Zwłaszcza dla powierzchni chromowanych. Stosując twarde szczotki lub zmywaki do szorowania zdzieramy warstwę ochronną baterii, tworzymy rysy i zadrapania, które doprowadzić mogą do nieestetycznych odprysków! Do czyszczenia używajmy miękkiej szmatki.


Magdalena Kościelniak Deccoria.pl

Przeczytaj również:

10 sposobów na sprzątanie za grosze >>
Jak pozbyć się rybików z łazienki? >>
Porządek w łazience >>

Biała łazienka - jak ją urządzić? >>
Jak urządzić małą łazienkę? >>
Jak odnowić stare płytki w łazience? >>
Jak wybrać płytki do łazienki >>

Zobacz najpiękniejsze łazienki Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak czyścimy armaturę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.