Poradniki

Jak odnowić stary mebel? Instrukcja krok po kroku

Retro, vintage, mid-century – te hasła nie schodzą z ust topowych stylistów wnętrz. Po latach dominacji surowizny stylu skandynawskiego, na nowo odkrywamy urok starych mebli. Z racji wieku ich stan często pozostawia wiele do życzenia. Jak efektownie odnowić leciwe wyposażenie?
Jak odnowić stary mebel? Instrukcja krok po kroku
REKLAMA

Nastała moda na rzeczy nieoczywiste, a takie są właśnie stare meble poddane metamorfozie. Trendem, który ostatnio podbija serca projektantów wnętrz i entuzjastów dekoratorstwa jest styl retro, bazujący na wzornictwie z 2. połowy XX w. Oryginalne wyposażenie z tamtego okresu, o ile wejdziemy już w jego posiadanie, nierzadko wymaga większych lub mniejszych prac naprawczych i renowacyjnych. Chociaż ogólnie może się podobać (bo ma np. ciekawą konstrukcję), stan czy estetyka jego wykonania często bywają niezadowalające. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Odnawianie mebli wcale nie jest takie trudne, jak się zdaje. Jak odnowić wysłużone drewniane wyposażenie?

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Przeczytaj: Kompendium wiedzy o farbach do malowania drewna

W pierwszej kolejności należy wykonać podstawową stolarkę. Skontroluj stan sprzętu, który chcesz odmienić. Sprawdź uchwyty, stabilność mocowania nóżek, naprężenie zawiasów. Przygotuj nowe części, którymi zastąpisz wadliwe elementy. W celu ułatwienia dalszych prac warto częściowo rozmontować dany sprzęt – odkręcić drzwiczki, wyjąć szuflady.

Dobrze zapoznawszy się ze stanem mebla i naprawiwszy jego największe mankamenty, można przejść do kolejnego etapu prac, czyli gruntownego oczyszczania: zdjęcia lakieru, starej farby i pozostałych powłok konserwujących drewno. Usunięcie zniszczonych warstw jest konieczne, jeśli chcesz odsłonić rysunek drewna odnawianego przedmiotu, lub nowe kolory i okleiny mają dobrze przylegać do jego powierzchni.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Na początku postaraj się ocenić, jaką substancją zakonserwowano odnawiany przedmiot: lakierem, politurą, woskiem, czy samą farbą. Przeprowadź dwa testy: bawełnianą szmatkę nasącz w spirytusie i potrzyj nią mebel. Jeśli tkanina pozostanie czysta (lub pokryje się czarnym brudem), najprawdopodobniej masz do czynienia z lakierem. Jeśli powłoka zacznie się lepić, sprzęt został pokryty politurą. Powierzchnię woskową rozpoznasz dzięki użyciu benzyny lakowej – niewielką jej ilość wylej na wacik, przetrzyj nim sprzęt. Wosk pozostawi na nim tłustawy w dotyku osad.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Cienkie warstwy lakieru można zdjąć nawet z użyciem papieru ściernego czy szlifierki. W przypadku powierzchni lakierowanych na wysoki pomysł, pokrytych grubą powłoką lakierów poliestrowych, bardziej pomocna będzie cyklina – stalowa płytka służąca stolarzom do wygładzania powierzchni drewna, która umożliwia skuteczne, mechaniczne zdjęcie lakierowej skorupy. Występuje w dwóch kształtach – wykorzystywanym przez profesjonalistów prostokątnym i polecanym dla początkujących owalnie wygiętym (tzw. łabędzia szyja). Oba narzędzia są bardzo precyzyjne, jednak łabędzia szyja jest delikatniejsza, nie stwarza zagrożenia odrapania drewna lub warstwy forniru pokrywającej płyty meblowe.

Równie użyteczna będzie opalarka – urządzenie podobne do suszarki, wytwarzające silny, gorący strumień powietrza, pod którego wpływem usuwana powłoka zaczyna pęcznieć i pękać, co ułatwia jej zeskrobywanie. Nadaje się do zdejmowania warstw emulsji, farby olejnej, lakieru i lakierobejcy.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Na rynku dostępne są również chemiczne środki do usuwania starych powłok. Są to żelowe substancje, które rozpuszczają warstwy lakieru lub wosku. Po kilku minutach od nałożenia należy zeskrobać je cykliną lub papierem ściernym. Są całkiem skuteczne, jednak nie dają sobie rady ze wszystkimi rodzajami materiałów wykańczających, np. lakierem chemoutwardzalnym. Co ważne, używając ich, trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Emitują one opary szkodliwe dla zdrowia, dlatego prace dobrze przeprowadzać z maseczką na twarzy, najlepiej na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu z pootwieranymi oknami.

Po zdjęciu starych powłok oczyść mebel i papierem ściernym wyrównaj ewentualne nierówności. Najpierw używaj arkuszy o niższej gramaturze, a później stopniowo zmieniaj je na bardziej delikatne, o mniejszym ziarnie. Pamiętaj, by szlifować zgodnie z kierunkiem słojów, dzięki temu unikniesz zarysowania drewna.

Zarejestruj się! Dodaj galerię!

Po wygładzeniu, oczyszczeniu i ponownym skręceniu komponentów, mebel jest gotowy do „przyozdobienia”. Dostępnych opcji jest wiele – można go pomalować (niekoniecznie na jednolity kolor!) farbami akrylowymi kredowymi lub, jeśli zależy ci na zachowaniu naturalnego rysu słojów – bejcą lub lakierobejcą, obkleić specjalną folią, tapetą lub innym tworzywem – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Potrzebujesz inspiracji? Zobacz pomysły naszych użytkowników!Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odnowić stary mebel? Instrukcja krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.