Porady domowe

Jak optycznie powiększyć pokój? Dobieramy kolory do specyfiki pomieszczenia

W procesie urządzania domu czy mieszkania jedną z głównych ról bez wątpienia odgrywają kolory dominujące we wnętrzach. I choć ich wybór determinowany jest głównie przez nasze subiektywne odczucia, to nie powinniśmy przy tym całkowicie pomijać kilku stałych zasad dotyczących odpowiedniego doboru barw. Podpowiadamy, na co w tym względzie należy zwrócić szczególną uwagę.
Jak optycznie powiększyć pokój? Dobieramy kolory do specyfiki pomieszczenia

Wybór koloru farb, jakimi pomalujemy nasz dom, z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych zadań. Niewielu bowiem z nas posiada umiejętność wyobrażenia sobie, jak finalnie będzie prezentował się np. dekorowany pokój jedynie na podstawie niewielkiej próbki danej barwy.

- Dodatkowo nie możemy przy tym zapominać, że wygląd wnętrza to nie tylko kolorystyka samych ścian. O ostatecznym wizerunku pomieszczenia zadecydują przecież także kolory pojawiające się w pozostałych elementach wyposażenia – mówi Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane w Białymstoku.
 
Warto zatem już na samym początku drogi, wybierając kolor farby, uwzględnić przy tym wszystkie, zarówno te posiadane już przez nas, jak i dopiero zaplanowane do zakupu meble, podłogi czy artykuły dekoracyjne.
 
 
W poszukiwaniu inspiracji
 
Inspiracji, jak ciekawie łączyć ze sobą wszystkie te elementy wnętrz, poszukać możemy sami. W tym celu powstało przecież wiele witryn internetowych oraz magazynów i katalogów branżowych. 
 
Dobrym pomysłem są także odwiedziny którejś z galerii wnętrz – niekiedy znajdziemy tam gotowe pomysły na aranżacje, którym dodatkowo możemy przyjrzeć się z bliska. 
 
- Oprócz tego przy okazji takiej wizyty możemy zasięgnąć fachowej porady u pracowników sklepu. W niektórych przypadkach ich doświadczenia mogą się okazać dla nas bezcenne – dodaje przedstawicielka Iguane.
 
 
Teoria, o której należy pamiętać
 
Niezależnie jednak od tego, czy i z jakiej formy pomocy skorzystamy, przy urządzaniu wnętrza powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich zastosowanie w głównej mierze wynika z faktu, że każdy kolor posiada określone i wyróżniające go na tle innych właściwości.
 
- Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że na dobór kolorystyki ogromny wpływ ma zarówno przeznaczenie, jak i wielkość danego pomieszczenia. Nie małą rolę odgrywa tu także natężenie oraz barwa użytego w nim światła – wyjaśnia mgr inż. architekt wnętrz Izabela Boublej z Boublej Design.
 
Umiejętne zastosowanie koloru w dużej mierze wpływa zatem na charakter danego wnętrza. To właśnie dzięki barwom możemy dowolnie modelować naszą przestrzeń i tworzyć pomieszczenia dopasowane do naszych upodobań i indywidualnych potrzeb.
 
 
Rady na małe, duże, niskie i wysokie wnętrza
 
Jak zatem owe zasady doboru kolorystyki wyglądają w praktyce? Wyobraźmy sobie, że naszym celem jest aranżacja małego pomieszczenia. W tym wypadku bez wątpienia powinniśmy skupić się na jasnych kolorach, które odbijają światło, przez co optycznie znacznie powiększają dane wnętrze.
 
- Odwrotnie możemy postąpić zaś przy dekorowaniu np. dużego, nasłonecznionego pokoju. Tu dobrym pomysłem będzie użycie nieco ciemniejszych, tworzących wrażenie przytulności i pochłaniających światło barw – dodaje Izabela Boublej.
 
 
Z kolei próbując wizualnie podwyższyć niskie pomieszczenie, sufit należy pomalować jasnym a najlepiej białym kolorem i dodatkowo zastosować pionowe podziały na ścianach czy wydłużające elementy wyposażenia (takie, jak tapety w pionowe pasy czy lustra). 
 
Kolor użyty na tych ścianach powinien dochodzić do samej krawędzi sufitu, bowiem nawet najmniejsza „odcinka” optycznie obniży pomieszczenie – tą, w połączeniu z ciemnymi kolorami stosujemy zatem w przypadku pokoi naszym zdaniem zbyt wysokich.
 
Zmagając się zaś z długim, ale wąskim korytarzem, ściany krótsze powinniśmy pomalować barwą ciemną, co optycznie przybliży ścianę a dłuższe – jasną. Na tych drugich powiesić możemy także lustra, bowiem umieszczenie ich na ścianie krótkiej podwójnie wydłuży naszą przestrzeń.
 
 
Ciepła kuchnia, przytulny salon
 
Dekorując pomieszczenia powinniśmy także pamiętać o kilku właściwościach wynikających z samej struktury np. tynku. Ten sam kolor położony bowiem na powierzchnię gładką sprawi wrażenie jaśniejszego, niż na podłożu chropowatym. Dodatkowo, barwy jasne na powierzchni gładkiej i błyszczącej optycznie powiększą nam przestrzeń.
 
Mając na uwadze te kilka podpowiedzi, śmiało możemy przystąpić do procesu dekoracji naszego mieszkania. Tu, w zależności od naszych potrzeb, możemy zastosować kolory poprawiające koncentrację: stonowaną zieleń, pistacja czy błękit, które sprawdzą się np. w domowym biurze lub uspokajające, idealne do pokoi dziennych, barwy pastelowe.
 
 
- Miejmy przy tym na uwadze, że kolory określane jako ciepłe (np. czerwień, pomarańcz, żółć) mają za zadanie pobudzać – dobrym miejscem na ich użycie jest zatem kuchnia czy jadalnia. Z kolei barwy z palety zimnej (niebieski lub fioletowy) mogą sprawiać wrażenie braku przytulności wnętrza – zauważa na koniec Marta Kwaśniewska z Iguane.
 
Materiały prasowe
fot. autorstwa Izabeli Boublej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.