Poradniki

Jak pozbyć się rybików z łazienki?

Co widzisz, gdy zapalasz w nocy światło w łazience? Jeśli są to małe, srebre robaczki to znaczy, że masz problem z rybikami. Nie martw się - są niegroźne i stosunkowo łatwo je wytępić. Nie wiesz, jak to zrobić? Przeczytaj kilka naszych rad i sama przekonaj się jakie to proste.
Jak pozbyć się rybików z łazienki?
REKLAMA

1. Dbajmy o suchość w łazience - jeśli mamy okno, otwierajmy je po każdej kąpieli, nie zostawiajmy też zamkniętych drzwi. Rybiki bardzo lubią wilgoć, w tych warunkach rozmnażają się najszybciej. Możemy także zakupić pochłaniacz wilgoci. Pamiętajmy też o jak najszybszym osuszaniu ręczników po kąpieli.

2. Wypróbuj środki owadobójcze - najlepiej użyj ich wieczorem. Zaaplikuj je na kafelki zarówno na ścianach, jak i na podłodze. Rano dokładnie zmyj produkt i osusz czyszczone powierzchnie.

3. …lub sposoby naszych babć - rozłóż na noc w łazience warstwę tektury, posmarowanej miodem lub słodkim i klejącym się syropem. Rybiki, żywiące się zarówno cukrami, jak i celulozą, zwabione w taką pułapkę nie będą mogły się ruszyć. Rano spal tekturę lub polej ją wrzątkiem. Nie wyrzucaj jej bez zabijania rybików! W ten sposób nie eliminujesz problemu, a jedynie go przenosisz.

4. Uważaj na tapety i naklejki - jeśli twoje meble i dodatki łazienkowe są oklejone tapetą lub innym materiałem, sprawdź, czy nie zadomowiły się tam rybiki. Często żywią się one klejem, a więc mogą być w najdrobniejszych szczelinach lub miejscach odklejania się tapety.

5. Zamiataj podłogę - rybiki żywią się także produktami skrobiowymi i resztkami. Uważaj więc wszędzie, gdzie te mogłyby się znaleźć. Zawsze zamiataj łazienkę, nawet, jeśli jesteś pewna, że nie znajdowały się tam żadne produkty spożywcze (mogły przenieść się np. na podeszwie kapcia).

6. Użyj chemii - wymieszaj kwas borowy lub tetraboran sodu z cukrem pudrem. Mieszanką wysmaruj wszystkie miejsca, które mogą być odwiedzane przez rybiki. Za każdym razem dokładnie zmywaj ten specyfik.

Walcząc z rybikami musimy mieć świadomość, że mogą one przetrwać bez pożywienia nawet do roku. Musimy więc być cierpliwi i powtarzać nasze zabiegi, aż nie będziemy pewni, że w pełni się ich pozbyliśmy. Wszystkie czynności eliminujące rybiki najlepiej wykonywać wieczorem - owady te są najaktywniejsze nocą. Co najważniejsze, nawet jeśli się ich pozbędziemy, musimy mieć oczy szeroko otwarte - problem zawsze może powrócić!

Dorota Śmietana/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze łazienki Polaków!

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

Jan24

Zaproponuję skuteczny i jakże prosty sposób na pozbycie się tych niechcianych "maleństw". Posypałem w kątach, za szafkami i wanną proszek na mrówki. Doszedłem bowiem do wniosku że skoro mrówki ten środek niszczy, to i na rybiki powinien pomóc. No i miałem rację, po dwóch dniach w łazience CZYSTO, żadnego robactwa, żadnych rybików. Tyle tylko, że raz na jaki czas należy powtórzyć całą operację, gdyż prawdopodobnie przechodzą od sąsiadów! Jan

Rybiki

Co widzimy, gdy nocą zapala się światło w naszym świecie? Wielkiego potwora ze ścierą, środkami owadobójczymi i tekturą posmarowaną miodem. Na szczęście ma na kapciach resztki jedzenia. Trzeba by się go jakoś pozbyć. Interio, prosimy o paradę. Rybiki

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się rybików z łazienki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.