Poradniki

Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?

Jesień to czas, w którym wilgotność powietrza znacznie wzrasta. Pogoda niejednokrotnie uniemożliwia jednak stałe wietrzenie pomieszczeń. Co zrobić, aby pozbyć się wilgoci z mieszkania i nie dopuścić do rozwinięcia się w nim pleśni?
Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?
REKLAMA

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu może być wiele. Najczęstszym winowajcą są zbyt szczelne okna i niesprawna wentylacja. Wilgoć wytwarzamy również my sami! Czteroosobowa rodzina wytwarza około 20 litrów wody w postaci pary wodnej. Na szczęście istnieją jednak skuteczne metody na pozbycie się jej nadmiaru z domu. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

1. Regularne wietrzenie
To najlepsza metoda. Niestety jest czasochłonna i wymaga dużego zaangażowania mieszkańców domu. Okno otworzone dosłownie na kwadrans pozwoli na wymianę powietrza w pomieszczeniu na świeże. Następnie nagrzewamy wnętrze i ponownie wietrzymy.

2. Mikrowentylacja
Jeżeli całościowe wietrzenie pokoju jest dla ciebie - z różnych powodów niewykonalne - postaw na mikrowentylację. Ustaw klamkę okna czy balkonu pod kątem 45 stopni. Dzięki temu zapewnisz sobie stały dostęp do świeżego powietrza, bez nadmiernego wyziębiania pokoju.

Stylowe przedpokoje - moc inspiracji

Kliknij, aby przejść do galerii naszych użutkowników

3. Konserwacja przewodów wentylacyjnych
Sprawna wentylacja pomoże pozbyć się nadmiaru pary i tym samym uniemożliwi jej wnikanie w ściany i osadzanie się na oknach. Kratki wentylacyjne powinny znajdować się w kuchniach, łazienkach, toaletach i w innych pomieszczeniach, w których nie ma okien. Koniecznie sprawdzaj ich drożność! Przystaw zapaloną świeczkę do kratek w kuchni i łazience. Jeżeli płomień odchyla się mocno w ich kierunku musisz wezwać kominiarza. Pamiętaj też, by w drzwiach do łazienki wyciąć okrągłe otwory.


4. Ogrzewanie
Nie dopuszczaj do wyziębienia domu. Nawet, jeżeli musisz wyjechać ustaw ogrzewanie na minimum. W zimnych pomieszczeniach para skrapla się szybciej.

5. Cyrkulacja powietrza w mieszkaniu

Dbaj o to, by w twoim domu była stała wymiana powietrza. Szczelne okna i drzwi mogą być zarówno zaletą, jak i wadą! Uchylaj okna podczas gotowania czy zmywania naczyń. Zostawiaj także otwarte drzwi do łazienki, szczególnie po gorącej kąpieli.

  Zobacz najpiękniejsze łazienki użytkowników Deccori! Kliknij>>

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!6. Pochłaniacze wilgoci
Warto rozstawić kilka pochłaniaczy w miejscach, w których zauważamy największą wilgotność powietrza – na przykład w kuchni czy łazience.

Powyższe metody warto stosować w okresie jesiennym także profilaktycznie. Nadmiar wilgoci może bowiem prowadzić do tworzenia się pleśni, którą niezwykle trudno usunąć z mieszkania

Zobacz najpiękniejsze mieszkania Polaków! Kliknij!

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zrób zdjęcia i pokaż nam swoje mieszkanie!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

deboraaa

Może okazać się też, że ozonowanie jest skuteczne. U nas po wizycie Airozone ściany wyglądają dużo lepiej.

adamis

Ciekawe, że ten sensowny tekst stoi w całkowitej sprzeczności z bezsensownym tekstem o oszczędzaniu ciepła, gdzie radzą uszczelnić wszystkie okna i drzwi. Ta sama Deccoria, i dwa sprzeczne ze sobą teksty.

marsss

Całkiem przydatne rady. Wilgoć w mieszkaniu może przysporzyć sporo problemów, głównie powoduje powstawanie grzyba, którego strasznie ciężko się potem pozbyć, także lepiej oczywiście zapobiegać niż walczyć. Ja bym jeszcze dodał, że na powstawanie wilgoci mają wpływ mostki termiczne, które pojawiają się kiedy pomieszczenie jest kiepsko zaizolowane https://youtu.be/VWdT0InNTM4

Jarek22

u nas też był problem z wilgocią i często woda lała się po oknach, jednak od momentu kiedy założyliśmy nawiewniki okna są suche i woda się na nich nie skrapla. Polecam firmę nawiewniki- szczecin, która nam je montowała.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się wilgoci z mieszkania?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.