Porady domowe

Jak pozbyć się wilgoci z domu? 8 naturalnych sposobów, które pokonają grzyba i pleśń

Wilgoć w mieszkaniu to duży problem w wielu domach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Kiedy problem się nasila, przy oknach, na ścianach oraz suficie pojawiają się grzyb i pleśń, które mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Przedstawiamy podstawowe przyczyny pojawienia się wilgoci w mieszkaniu, a także najbardziej skuteczne sposoby pozwalające zapobiec temu problemowi.

Jak pozbyć się wilgoci z domu? 8 naturalnych sposobów, które pokonają grzyba i pleśń
Wilgoć w mieszkaniu najczęściej uwidacznia się jesienią. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Wilgoć w mieszkaniu — przyczyny

Przyczyn nadmiernej wilgoci w domu może być wiele. Najczęstszym winowajcą są zbyt szczelne okna, niesprawna wentylacja oraz brak właściwej izolacji budynku. Skąd się jeszcze bierze wilgoć w mieszkaniu? Wytwarzamy ją również my sami! Czteroosobowa rodzina wytwarza około 20 litrów wody w postaci pary wodnej. Wilgoć powstaje również w wyniku gotowania czy suszenia prania. Przyjmuje się, że właściwy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu powinien wynosić 40-60%.

Nie staraj się ukryć obecności wilgoci w mieszkaniu poprzez zakrywanie jej meblami. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów, ponieważ w ten sposób tylko stwarzasz jej optymalne do wzrostu środowisko. 

Czy wilgoć w mieszkaniu jest szkodliwa?

Jeżeli wilgoć w naszym mieszkaniu przekracza wskazaną wyżej optymalną wartość, to wówczas może być szkodliwa dla zdrowia. Zbyt wysoki poziom wilgoci powoduje namnażanie się grzybów i bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania chorób układu oddechowego, astmy i alergii.

Przeczytaj również: Sprawdzone sposoby na pleśń na ścianie i suficie. Teraz jest dobry czas, by pozbyć się grzyba z domu

wilgoć i pleść w domu Pleśń na ścianach nie tylko brzydko wygląda, ale również jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Fot.123RF.com

Jak sprawdzić wilgoć w mieszkaniu?

Pierwszą wskazówką, która pozwoli nam rozpoznać wilgoć w mieszkaniu, są zaparowane szyby i lustra łazienkowe oraz długo schnące pranie i ręczniki łazienkowe. Czasami na ścianach, sufitach i wokół okien mogą pojawiać się mokre plamy, odchodzące fragmenty farby czy pleśń. Jeśli zauważymy takie symptomy w naszym domu, to powinien być dla nas sygnał, by zacząć działać w kierunku pozbycia się wilgoci. Na szczęście istnieją jednak skuteczne metody, które pozwolą nam zmniejszyć wilgoć w mieszkaniu.

Jak się pozbyć wilgoci w mieszkaniu? 7 domowych sposobów 

W przypadku wilgoci w mieszkaniu można skorzystać ze specjalistycznych środków chemicznych, które nie tylko ją osuszą, lecz także zapobiegną rozwojowi szkodliwych grzybów oraz pleśni. Na szczęście istnieje kilka skutecznych, domowych sposobów, które pozwolą nam zlikwidować wilgoć w mieszkaniu i zadbać tym samym o zdrowie i lepsze samopoczucie. Wypróbuj je, zanim sięgniesz po chemię. 

  • Biały ocet 

Jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów walki z wilgocią w mieszkaniu jest ocet, który oprócz swoich kulinarnych zastosowań posiada również właściwości grzybobójcze. Ponadto doskonale usuwa nieprzyjemny zapach, jaki powoduje wilgoć w domu. Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcji 1:1 i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Wstrząśnij roztwór przed jego użyciem, a następnie spryskaj nim plamy wilgoci. Pozostaw do wyschnięcia.

W przypadku, gdy plamy są trudne do usunięcia, zastosuj ocet bez wstępnego rozpuszczenia go. Powtarzaj ten proces co najmniej kilka razy w tygodniu, dzięki czemu usuniesz wilgoć w mieszkaniu.   

  • Regularne wietrzenie

Chociaż brzmi to banalnie, jest to jeden z najlepszych sposobów na walkę z wilgocią w mieszkaniu. Otwarcie okien sprzyja cyrkulacji powietrza, która osusza wilgoć i utrudnia rozwój grzybom i bakteriom. Dlatego niezależnie od pory roku należy wietrzyć pomieszczenia kilka razy dziennie przez 10-15 minut. 

wilgoć w pomieszczeniu Regularne wietrzenie to sposób walki z wilgocią w mieszkaniu. Fot.123RF.com

  • Nie susz prania wewnątrz  

Unikaj suszenia ubrań i ręczników w domu. Mokre pranie oddaje wilgoć, a to z kolei sprzyja rozwojowi grzybów, zwłaszcza jeżeli w domu pojawiła się już wcześniej pleśń. Jeśli masz taką możliwość, wystaw pranie na balkon lub do ogrodu. 

Przeczytaj również: Suszenie prania w zimie. Te triki sprawią, że będzie świeże i pachnące

  • Soda oczyszczona 

Soda to jeden z najlepszych produktów pomagających poradzić sobie z problemem, jakim jest wilgoć w mieszkaniu. Jej właściwości chłonne pomagają wyeliminować pleśń, a jednocześnie neutralizują nieprzyjemne zapachy. Wcieraj sodę w miejsca, gdzie wilgoć się pojawiła. Zostaw ją tam na dwie godziny, a następnie dokładnie wyszoruj. 

  • Sól morska  

Dzięki właściwościom chłonnym sól morska idealnie nadaje się do tego, aby na stale wyeliminować wilgoć w mieszkaniu. Ten produkt nie tylko doskonale dezynfekuje i pomaga zmniejszyć plamy pleśni, lecz także zwalcza nieprzyjemne zapachy. Wsyp sól do małych płóciennych woreczków i umieść tam, gdzie występuje problem. Pamiętaj, by raz na miesiąc wymieniać sól w woreczkach. 

  • Boraks  

Boraks to naturalny środek czystości, który ma w domu wiele zastosowań. Dzięki właściwościom przeciwgrzybiczym doskonale się sprawdza w usuwaniu wilgoci w domu. Warto też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wybielaczy, jest bezpieczny dla środowiska. Rozpuść łyżkę boraksu w dwóch litrach wody i przelej do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj zawilgoconą powierzchnie i pozostaw na 30-40 minut. Następnie usuń nadmiar produktu za pomocą miękkiej szmatki. Powtarzaj tę czynność przynajmniej raz w tygodniu. 

  • Kwiaty pochłaniające wilgoć

Kwiaty doniczkowe mają zdolność pochłaniania wilgoci panującej w pomieszczeniach i wykorzystywania jej do swoich wewnętrznych procesów fizjologicznych. Do zawilgoconych pomieszczeń najbardziej polecane są: skrzydłokwiat, sansewieria (język teściowej), bluszcz, paproć, zielistka.

Powyższe metody warto stosować w okresie jesiennym także profilaktycznie. Nadmiar wilgoci może bowiem prowadzić do tworzenia się pleśni, którą niezwykle trudno usunąć z mieszkania.

  • Żel krzemionkowy

Żel krzemionkowy to doskonała baza domowego pochłaniacza wilgoci,posiada bardzo wysoką zdolność absorpcji wilgoci. Znajdziesz go w papierowych saszetkach z napisem silica gel, które są zawsze dołączone do nowo zakupionych torebek czy butów. 

Przeczytaj również: 11 powodów, dla których warto mieć w domu te saszetki. Genialne zastosowania

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.