Poradniki

Jak samodzielnie oczyścić laptopa? Oto kilka sprawdzonych metod

Zabrudziłeś laptop i przestał poprawnie funkcjonować? Nie ma powodów do zmartwień! Czyszczenie laptopa nie należy do najtrudniejszych czynności, ponieważ oczyścić z kurzu możesz go samodzielnie. Regularne czyszczenie notebooka jest bardzo ważne, jeżeli ma on pracować zgodnie z przeznaczeniem. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

REKLAMA

Fot.123RF.com

Bezpieczne usuwanie kurzu z laptopa

Oczywiście, należy sięgnąć po sprawdzone metody. Laptop można, chociażby… przedmuchać. Jednak, jak to zrobić?

  1. Odłącz urządzenie, a z gniazdka wyjmij wtyczkę. Od laptopa odepnij akcesoria jak np. pendrivy czy głośniki.
  2. Odwróć laptop do góry nogami – ważne, żeby był otwarty. Potrząśnij nim delikatnie tak, by wyleciały okruszki. Uważaj, tylko żeby nie wypuścić z rąk urządzenia!
  3. Możesz przedmuchać kurz sprężonym powietrzem. Lepiej nie odkurzać laptopa odkurzaczem, ponieważ jest to dość niebezpieczne!
  4. Wyczyść ekran odpowiednim płynem. Staraj się nie pryskać na niego bezpośrednio, a skropić ścierkę bardzo delikatnie – inaczej możesz uszkodzić laptop i jego matrycę!
  5. Możesz, zamiast pianki użyć też alkoholu – jednak nie pryskaj bezpośrednio na ekran. Będzie bowiem problem, jak alkohol wejdzie pod obudowę urządzenia! Zawsze dobra jest też zwilżona nim ściereczka. Niestety, ale woda nie usunie tłustych zabrudzeń i śladów.

Odkurzanie laptopa sprężonym powietrzem

Czyszczenie wentylatora w laptopie jest równie ważne, co czyszczenie samego urządzenia – niestety, ale wentylatory przyciągają brud tak szybko, jak klawiatura. Kiedy nawarstwi się za dużo kurzu, laptop może przestać poprawnie działać. Nie odkurzaj jednak wentylatorów odkurzaczem – to niebezpieczne i może spowodować poważne uszkodzenia w urządzeniu. Zdecydowanie lepiej będzie sięgnąć po sprężone powietrze! Czyszczenie notebooka z jego pomocą będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Sprężone powietrze to puszka z powietrzem jakie sprężono w niej, zachowując odpowiednie ciśnienie. Puszka przypomina nieco tą na spray. Jak wygląda czyszczenie wentylatora w laptopie i jego pozostałych elementów?

  1. Nie rozpylaj powietrza nad otwartym ogniem, nie czyść sprężonym powietrzem gorącego laptopa i nie stosuj przy urządzeniach pod napięciem. Należy przed rozpoczęciem czyszczenia wyłączyć laptop od zasilania. Koniecznie zaczekaj, aż urządzenie wystygnie!
  2. Otwarty laptop wynieś w miejsce, w którym swobodnie możesz rozpylić gaz. Pamiętaj, że rozpylając powietrze możesz wzniecić kurz w górę! Nie wynoś jednak laptopa, gdy pada deszcz – wówczas mogłoby się przypadkowo zrobić… spięcie, gdy włączysz ponownie laptop!
  3. Rozpyl sprężone powietrze w dobrej odległości – nie ciągiem, a seriami. Wydmuchaj kurz z obudowy laptopa, wentylatorów i pozostałych elementów. Możesz przytrzymać wentylatory patyczkami, aby nie obracały się zbyt prędko. Nie kieruj strumienia sprężonego powietrza wprost na wentylatory, aby siła podmuchu nie była w stanie zepsuć laptopa.
  4. Przeczyść płytę główną, pomijając elektroniczne elementy. Upewnij się, że nie ma brudu już nigdzie i sprawdź, czy wentylatory mogą się normalnie obracać. Później wystarczy już tylko podpiąć laptop do zasilania i… czyszczenie laptopa zakończone! Jak widzisz, wcale niekonieczne jest od razu rozkręcanie całego sprzętu. Sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia monitora komputera.

A może płyn do mycia naczyń

Pamiętaj, że czyszczenie laptopa wiąże się nie tylko z doprowadzeniem do ładu ekranu i wentylatorów. Trzeba bowiem wyczyścić również klawisze urządzenia – zaniedbane, mogą bowiem przestać poprawnie działać. Rozkręcanie klawiszy będzie więc tutaj jak najbardziej konieczne. Możesz je po kolei ściągnąć z laptopa, a następnie przygotować im półgodzinną kąpiel w wodzie, zmieszanej z płynem do naczyń. Każdy klawisz wytrzyj i zostaw do wyschnięcia.

Nie zostawiaj jednak klawiszy na słońcu, ponieważ mogą się przypadkowo odbarwić! Jeżeli posiadasz klawisze czarne, łatwiej będzie je umyć. Niestety, ale białe klawisze, które stały się już żółte, ciężko będzie uratować jakimkolwiek preparatem.

Sprężone powietrze

Poplamiłeś klawiaturę napojem czy ubrudziłeś resztkami jedzenia? Zwykła ścierka to może być za mało. Jeżeli klawiatura ma posłużyć przez jeszcze wiele kolejnych lat, warto będzie wyłączyć laptop i wyczyścić! Na jeszcze mokrej klawiaturze rozłóż papierowy ręcznik – dzięki temu wchłonie on wilgoć, jaka znajduje się na klawiszach i między nimi. Przydadzą się również nawilżane ściereczki antybakteryjne.

Jeżeli kurz wdarł się głęboko w szczeliny między klawiszami, trzeba go będzie… wydmuchać. Dmuchanie ustami czy odkurzaczem nie będzie jednak ani skuteczne, ani bezpieczne. Dmuchając ustami możesz bowiem zaszkodzić sobie, a odkurzacz nie wydmucha brudu – tylko wepchnie go głębiej. Zdecydowanie lepiej skorzystać ze sprężonego powietrza, a plamy zaschnięte między klawiszami doczyścić patyczkami do uszu. Oczywiście, uprzednio możesz je nieco zwilżyć wodą – jednak tak, by woda nie ściekała z patyczków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak samodzielnie oczyścić laptopa? Oto kilka sprawdzonych metod"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.