Poradniki

Jak się pozbyć moli odzieżowych?

Mól włosienniczek, zwany także molem odzieżowym lub ubraniowym to niewielki motyl nocny o długości ciała nie przekraczającej 11 mm. Larwy żywią się materiałami bawełnianymi, futrzanymi, moherowymi, a nawet piórami i tkaninami sztucznymi. Mole mogą być prawdziwym utrapieniem. Zobacz, jak się ich pozbyć!
Jak się pozbyć moli odzieżowych?
REKLAMA

Posprzątaj

Aby pozbyć się problemu nieproszonych lokatorów musisz przede wszystkim znaleźć jego źródło i zlokalizować gniazdo. Możesz sobie ułatwić to zadanie poprzez wyjęcie wszystkich ubrań z szaf i komód i dokładne umycie ich wodą z octem. Przy okazji warto wytrzepać dokładnie wszystkie tkaniny. Dobrym pomysłem jest wietrzenie ich na mrozie. Niska temperatura niszczy jaja moli. Układając ubrania z powrotem w szafach nie upychaj ich. Dobrze, żeby wisiały luźno i mogły "oddychać".

Postaw na zapach

Mole nie akceptują silnych zapachów. Dlatego najlepszą metodą walki z tymi szkodnikami będzie umieszczenie w szafie ich źródła. Najbardziej popularna jest naftalina, jednak nie każdy odważy się na ten wybór ze względu na jej uciążliwy aromat. Poniżej przedstawiamy listę zapachów, które pomogą ci w walce z molami:

- Lawenda - Skutecznie odstrasza odzieżowe szkodniki. Możesz użyć zawieszek, suszonych kwiatów, mydła czy zapachu w areozolu. Warto stosować lawendę także zapobiegawczo, w miejscach, w których przechowujemy ubrania, a nigdy nie będziemy musieli zmagać się z problemem moli odzieżowych.

- Cytryna - Jej kwaskowy aromat to coś, czego odzieżowe szkodniki wprost nie znoszą. Zainwestuj w zawieszki o tym zapachu lub umieść w szafie skórki z cytrusa.

- Przyprawy i zioła - Liść laurowy, goździki czy ziele angielskie  Aromatyczne zapachy włożone do szafy skutecznie odstraszą odzieżowe szkodniki.

- Gazety - Mole nie lubią zapachu farby drukarskiej, dlatego warto umieścić w różnych zakątkach szafy stare, czarno- białe gazety.

- Mięta - Jej orzeźwiający zapach odstraszy nieproszonych gości. Połóż świeże listki mięty w szafie lub zastosuj aromatyzujące zawieszki.

Wietrz szafy i ubrania

Raz na miesiąc wyjmij wszystkie ubrania z szaf i komód i wywietrz je. Pozostaw na kilka godzin otwarte drzwi i szuflady żeby dotarło do nich świeże powietrze. W ten sposób zapobiegniesz nieproszonym wizytom moli.

Mole odzieżowe mogą pojawić się nawet w najczystszym domu. Przylatują od sąsiadów przez okna czy klatkę schodową. Jeżeli zareagujesz szybko i będziesz konsekwentny w swoich działaniach możesz być pewien, że pozbędziesz się nieproszonych gości i ochronisz swoją garderobę. Jeżeli jeszcze nie masz tego problemu warto działać zapobiegawczo. 

Ewa Krzempek/ Deccoria.pl

Zobacz najpiękniejsze sypialnie Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak się pozbyć moli odzieżowych?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.