Poradniki

Jak uchronić się przed meszkami?

W miesiącach letnich na naszą krew czyhają nie tylko komary i kleszcze, ale również meszki. Chociaż są małe i zupełnie niepozorne, żadne inne owady nie są w stanie zakłócić wypoczynku w plenerze tak, jak one.
Jak uchronić się przed meszkami?
REKLAMA

Meszki to rodzina niewielkich owadów. Spośród znanych 1750 gatunków, 18 występuje na terenach Polski (szczególnie w jego północno-wschodniej części), ale jedynie siedem z nich żeruje także na ludziach. Najczęściej spotkać je można w pobliżu zbiorników wodnych oraz podmokłych terenów; coraz powszechniej pojawiają się jednak nawet w przydomowych ogrodach. Ich niewielkie ciała są ciemno ubarwione. Podobnie jak komary, wyposażone są w aparaty gębowe zdolne do nacinania skóry ssaków. Ze zrobionych za ich pomocą ran samice meszek wysysają krew, z której pozyskują niezbędne do życia składniki pokarmowe. W ich ślinie znajdują się białka i peptydy odpowiedzialne za powstawanie reakcji zapalnych. Pokojowe samce żywią się nektarem.

Po ugryzieniach meszek pozostają krwawiące ślady i zaognione obrzęki, a w przypadku alergii – pojawia się gorączka i osłabienie organizmu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

fot. Meszki atakują wyprawę kajakową na rzece Dubawnt, Nanavut, Archipelag Arktyczny, lipiec 2015. Wikimedia Commons, CC0.

Samice składają od 200 do 500 jaj w miejscach o podwyższonej wilgotności, chociażby w pobliżu oczek wodnych. Z nich po paru tygodniach wylęgają się larwy, które dojrzałość osiągają po 6-8 tygodniach. Nastanie zimy, nie rozwiązuje problemu występowania owadów – ostatnie, najmłodsze pokolenie larw zimuje, po czym w kwietniu przepoczwarza się w osobniki dorosłe.

Co ciekawe, meszki pełnią ważną funkcję w ekosystemie: jako filtratorzy do łańcucha pokarmowego przywracają drobnoszczątkową materię organiczną, są także bioindykatorami – ich obecność w zbiornikach wodnych wskazywać może na podwyższony poziom fosforanów i azotanów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię


Jak się chronić przed pogryzieniem?
Najskuteczniejszą formą ochrony będzie unikanie miejsc, w których meszki występują. Jest to jednak utrudnione, coraz częściej bowiem można się na nie natknąć w dużych miastach. Dobrze też nosić ubrania zakrywające ciało, z drugimi rękawami i nogawkami. Nieosłonięte części skóry warto zabezpieczyć repelentami przeciw owadom. Domowy środek odstraszający insekty przygotujemy na bazie oleju kokosowego lub jojoba z dodatkiem aromatu waniliowego, lub olejków eterycznych z eukaliptusa, cytryny, lawendy, czy goździków.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

fot. Przedstawiciel meszkowatych, Wikimedia Commons, Tompiast. CC by 3.0

Jeśli meszki pojawiły się w przydomowym ogrodzie, w pobliżu okien i na tarasie umieścić można świece zapachowe lub spirale owadobójcze. Pomocne będą także niektóre gatunki roślin uprawiane w pojemnikach lub pobliżu domowych sadzawek. Taką zieloną barierę stworzymy z:

- bazylii – to jedno z najbardziej popularnych ziół, które wymaga minimalnej pielęgnacji. Do dobrego wzrostu potrzeba jej lekko wilgotnej, przepuszczalnej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Pięknie się rozkrzewi dzięki częstemu obrywaniu aromatycznych liści. Jeśli zależy nam na estetycznym walorze ziołowej plantacji, wybierajmy bazylię purpurową – nie tylko odstraszy meszki, ale też będzie piękną ozdobą ogrodu;

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

- melisy – herbatka z jej liści nam przyniesie ukojenie, a meszki zatrzyma przed lataniem w pobliżu domu. Roślina preferuje miejsca nasłonecznione, ale poradzi sobie w cienistych oraz wilgotnych zakątkach;

- tymianek – podobnie jak melisa, wydziela cytrynowy zapach, który odstrasza nie tylko meszki, ale większość uciążliwych owadów;

- plekantrusa koleusowtego – popularnej „komarzycy”. Dobrze rośnie w słońcu, jak i pół cieniu. Wymaga regularnego podlewania;

- kocimiętki — to bylina o pięknych kwiatach, kwitnących przez całe lato;

- mirtu pospolitego – latem można uprawiać go na zewnątrz, jednak kiedy temperatury spadają, trzeba przenieść ją do domu. Lubi jasne stanowiska i regularne zraszanie.

Aby pozbyć się meszek z ogrodu (jest to tym bardziej istotne, jeśli mamy oczko wodne lub małą sadzawkę), wypróbować możemy chemicznych środków owadobójczych, które niestety są szkodliwe dla innych, pożytecznych dla środowiska organizmów. Zamiast nich wybierajmy biopreparaty działające selektywnie. Zwykle zawierają one bakterie niszczące larwy meszek.

Jeśli nie chcemy, by meszki – tak jak inne wody, takie jak komary czy ćmy, wdzierały się do wnętrza domów, dobrze zamontować na oknach moskitiery.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

fot. 123RF/PICSELL

Obrzęki po ugryzieniu meszek należy dobrze odkazić. Aby złagodzić obrzęk i swędzenie, dobrze przykładać do niego kostki lodu. Warto też nasmarować go sokiem/żelem aloesowym lub na ok. 20 min obłożyć pastą z sody oczyszczonej.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: kolaż; 123RF/PICSELL, Wikimedia Commons Domena publiczna

Przeczytaj: Domowe sposoby na komary


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uchronić się przed meszkami? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.