Porady domowe

Jak usunąć kamień w łazience domowymi sposobami? Bateria, prysznic, wanna i toaleta będą lśnić!

Zastanawiasz się, jak usunąć nieestetyczny kamień w łazience z wykorzystaniem tanich produktów, dostępnych w każdym domu? Przedstawiamy nasze sprawdzone sposoby na pozbycie się kamienia z baterii łazienkowej, prysznica, wanny i toalety!

Jak usunąć kamień w łazience domowymi sposobami? Bateria, prysznic, wanna i toaleta będą lśnić!
Domowe środki czystości są w stanie skutecznie poradzić sobie z kamieniem w łazience. Fot.123RF/PICSEL/Pexels

Z artykułu dowiesz się:

Co to jest i skąd bierze się osad z kamienia?

Łazienki to miejsca, o które dbamy w najdrobniejszym szczególe. Regularnie je sprzątamy, równie dużą uwagę poświęcamy oprawie tych pomieszczeń. Muszą być nie tylko czyste i funkcjonalne, ale też estetyczne, bo to w nich oddajemy się odświeżającym i relaksacyjnym zabiegom. Jedyną rzeczą, która jest w stanie zaburzyć odprężające chwile, jest brud a dokładniej, uporczywy kamień na baterii łazienkowej i kabinie prysznicowej.

Kamienny osad zbierający się na kranach, bateriach, kabinach prysznicowych, płytkach i w odpływach rur to prawdziwy koszmar każdej łazienki. Przyczyną jego powstawania jest twarda woda, która charakteryzuje się wysoką zawartością soli wapnia i magnezu. Pod wpływem temperatury z wody wytrąca się węglan wapnia, czyli kamień, który następnie nawarstwia się na armaturze, tworząc niezbyt estetyczny widok.

Przeczytaj również: Postaw te rośliny w łazience. Nie pożałujesz

kamien na baterii Fot. Wystarczy kilka chwil i kamień na baterii zniknie. Fot.123RF.com

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia w łazience?

Rynek oferuje wiele detergentów umożliwiających szybkie usunięcie uciążliwego nalotu. Niestety w większości przypadków ich skład pozostawia wiele do życzenia. Znajdziemy w nich silne kwasy, m.in. kwas chlorowodorowy, które mogą uszkadzać powierzchnię sprzętów sanitarnych. Ich nieroztropne stosowanie może zakończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami. Poza tym mają one negatywny wpływ na środowisko.

Skuteczną alternatywą dla komercyjnych odkamieniaczynaturalne środki czyszczące, takie jak:

  • ocet,
  • soda oczyszczona,
  • kwasek cytrynowy
  • coca-cola.

Są nie tylko bezpieczniejsze, ale też bardziej ekologiczne i tańsze. Poniżej przedstawiamy sprytne sposoby na szybkie pozbycie się kamienia. Zanim zabierzemy się za czyszczenie armatury łazienkowej, upewnijmy się, z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia. Niektóre preparaty mogą uszkodzić delikatne wykończenia.

Domowe sposoby na kamień w łazience

Poniżej przedstawiamy sprytne sposoby na szybkie pozbycie się kamienia. Zanim zabierzemy się za czyszczenie armatury łazienkowej, upewnijmy się, z jakim rodzajem powierzchni mamy do czynienia. Niektóre preparaty mogą uszkodzić delikatne wykończenia.

  • Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej?

Zamiast zajmować miejsce w kuchni, ocet powinien na stałe trafić do łazienki, gdzie doskonale odnajdzie się w gronie preparatów, których zwykle używamy do sprzątania. Z jego pomocą rozprawimy się z większością problematycznych zanieczyszczeń. Możemy go stosować do czyszczenia stali nierdzewnej oraz mosiądzu (po uprzednim rozcieńczeniu wodą). Baterie chromowane najlepiej potraktować spirytusem salicylowym – nie zostawi smug, gdyż alkohol szybko paruje, a dodatkowo powierzchnia będzie zdezynfekowana.

Autor: TakeLook

Jedyne co potrzebujesz do przygotowania octowego kompresu:

  • ocet,
  • waciki,
  • rękawiczki. 

Waciki nasączone octem nałóż na miejsca z osadem kamiennym. Dobrze je dociśnij do zabrudzenia i pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie powierzchnia będzie jak nowa. 

Ten sam sposób możesz wykorzystać do usunięcia kamienia ze słuchawki prysznica czy deszczownicy.

Czas stosowania octu należy dobrać indywidualnie, ponieważ zależy od grubości kamienia oraz ilości chromu, jaką pokryta jest bateria. Pamiętajmy również, że taki rodzaj czyszczenia baterii należy stosować bardzo rzadko, tylko na silne zabrudzenia.  

  • Jak usunąć kamień z wanny?

Podobnie jak w przypadku baterii, nasączone octem waciki rozłóż na miejsca, na których pojawił się osad. Po ok. ośmiu godzinach plamy powinny zniknąć. Jeżeli jednak tak się nie stanie, proces należy powtórzyć.

Autor: TakeLook

  • Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Aby usunąć kamień w kabinie prysznicowej, wcale nie musisz inwestować w specjalistyczne detergenty, ponieważ produkty, które znajdziesz w swojej kuchni, są równie skuteczne. Oto sprawdzone rozwiązania:

  • ocet kuchenny i woda utleniona - te produkty potrafią zdziałać cuda. Ocet połączony z wodą utlenioną błyskawicznie usunie kamień oraz osad z mydła z kabiny. Do butelki ze spryskiwaczem wlej: 2 szklanki wody, łyżkę octu, pół szklanki alkoholu, łyżkę płynu do mycia naczyń, pół szklanki wody utlenionej. Tak przygotowaną mieszankę nanosimy na zabrudzone miejsca i przecieramy je miękką ścierką.

  • soda oczyszczona - pomoże pozbyć się zacieków z kabiny prysznicowej. Sodę połącz z wodą, tak aby powstała gęsta papka. Następnie mieszankę nałóż za pomocą gąbki na zabrudzony brodzik i płytki. Soda zadziała jak peeling, usuwając osad i zacieki.

  • kwasek cytrynowy - oprócz octu i wody utlenionej z kamieniem w kabinie prysznicowej świetnie poradzi sobie też kwasek cytrynowy. Do spryskiwacza wlej szklankę ciepłej wody i dodaj dwie łyżki kwasku. Dokładnie wymieszaj, następnie nanieś roztwór na zabrudzone miejsca, odczekaj chwilę, a następnie wyczyść ściereczką.

Przeczytaj również: Sposób na tanie sprzątanie. 17 genialnych właściwości octu

  • Jak usunąć kamień z szyby prysznica?

Skoro wyjaśniliśmy, czym umyć kabinę, czas na podpowiedź, jak wyszorować kamień zgromadzony na drzwiach kabiny prysznicowej. Przygotuj:

  • roztwór wody z octem w proporcji 1:1 - namocz gąbkę w roztworze i wymyj dokładnie drzwi wewnątrz kabiny. Ocet powinien szybko poradzić sobie z nieestetycznymi zaciekami i osadem. Na koniec opłukaj szybę wodą.

W przypadku trudnego brudu wystarczy trochę podgrzać ocet - zadziała wtedy ze zdwojoną siłą. Warto podkreślić, że ocet ma też świetne właściwości dezynfekujące. Jeśli jednak nie mamy go w domu, możemy użyć kwasku cytrynowego. Wystarczy, że nasypiemy niewielką ilość produktu na zwilżoną gąbkę i umyjemy nią kabinę. Efekt powinien być równie dobry, jak w po zastosowaniu octu.

Ocet skutecznie usuwa zacieki z kabiny prysznicowej. Fot. 123RF/PICSEL

  • Jak usunąć kamień z toalety?

Aby skutecznie wyczyścić wc z kamienia poniżej linii wody z wykorzystaniem produktów dostępnych w każdym domu, należy przygotować:

  • Ocet spirytusowy
  • Plastikową butelkę
  • Ręcznik papierowy
  • Miskę
  • Szczotkę i drewnianą szpatułkę

W pierwszej kolejności konieczne będzie usunięcie wody z syfonu toalety. W tym celu w plastikowej butelce nacinamy jeden z boków, tak by powstał jednorazowy czerpak. Z jego pomocą pobieramy wodę z sedesu i wylewamy ją do wanny czy umywalki. Gdy opróżnimy odpływ z wody, na jej miejsce wlewamy dużą ilość octu spirytusowego, który zmiękczy kamień, dzięki czemu będzie go łatwiej usunąć.

Na zabrudzony kołnierz sedesu układamy „octowe kompresy”, wykonane z ręczników papierowych nasączonych wodą. Kawałki papieru powinny być starannie podwinięte, by dobrze przylegały do powierzchni pokrytej osadem.

Tak przygotowaną toaletę zostawiamy na kilka godzin, a optymalnie na całą noc — wówczas kamień namoknie się i rozpuści. Po upływie tego czasu papier ręcznikowy zdejmujemy i wycieramy nim resztki osadu, który został pod kołnierzem muszli. Następnie szczotką i drewnianą szpatułką, która nie uszkodzi delikatnej ceramiki, zdrapujemy kamień z odpływu.

W tak dogłębny sposób miskę ustępową warto myć dwa razy w roku. Częściej przeprowadzamy oczywiście regularne czyszczenie. Do rutyny sprzątania łazienki warto włączyć kilka działań mających na celu zapobieganie osadzaniu się kamienia w sedesie. 

Przeczytaj: Poradnik remontowy: jak wyremontować łazienkę?

Ocet rozmiękczy kamień i pozwoli łatwo go wyczyścić. Fot. 123RF/PISEL

Pozostałe metody usuwania kamienia z łazienki

Skuteczne w walce z kamieniem łazienkowym są również inne naturalne produkty. Poniżej przedstawiamy, jak pozbyć się nieestetycznych zacieków z kamienia z wykorzystaniem kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i szarego mydła oraz coli.

  • Kwasek cytrynowy

Możemy wykorzystać go dwojako, do przyrządzenia:

  • pasty (proszek łączymy z niedużą ilością wody), 
  • płynnego roztworu (2 łyżeczki kwasku rozpuszczamy w szklance ciepłej wody).

Działa tak, jak ocet, więc stosujemy go podobnie – aplikujemy go na pokryte kamieniem miejsca i zostawiamy na dłuższy czas. Mieszanina kwasku i wody jest jednym z najbezpieczniejszych środków do konserwacji armatury ceramicznej.

  • Soda oczyszczona i szare mydło

Urządzenia sanitarne skutecznie i szybko wyczyścimy, używając sody oczyszczonej i szarego mydła. Oba składniki należy rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie nanieść na kłopotliwy osad. Po przetarciu gąbką wanna i umywalka będą czyste jak nowe. Sodę możemy też nałożyć na szczoteczkę do zębów i wyszorować nią trudno dostępne miejsca.

  • Napoje typu cola

Ten gazowany napój sprawdza się nie tylko jako odrdzewiacz, ale również środek na osad z kamienia. Wlej puszkę coli do muszli, odczekaj kilka godzin i spuść wodę. To dwie korzyści w jednej – wyeliminujesz kamień i nie wypijesz słodkiego, wysokokalorycznego płynu. Twoje zdrowie i figura podziękują ci za to.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.