Porady domowe

Jak zabezpieczyć fugi przy wannie przed pleśnią?

Pleśń pojawia się wszędzie tam, gdzie występuje nadmierna wilgoć i zaburzona jest sprawna cyrkulacja powietrza. A właśnie takie warunki często panują w naszych łazienkach. Nic więc dziwnego, że raz na kilka tygodni przychodzi nam się mierzyć z czarnym nalotem w miejscach wokół instalacji sanitarnych, szczególnie na fugach przy wannie czy brodziku. Czy można temu zapobiec?
Jak zabezpieczyć fugi przy wannie przed pleśnią?

Jeśli pleśń porosła fugi wokół wanny, nie ma lepszego sposobu, by się jej pozbyć, niż zerwanie starej warstwy silikonu i położenie nowej. Bez paniki, taką drobną pracę wykonasz sam, bez kosztownego wsparcia fachowców, u których podobna usługa może kosztować nawet do 100 złotych. Co będzie ci potrzebne? Gumowe, mocne rękawice, niewielki, ostry nożyk i silikon wraz z pistoletem ułatwiającym jego nakładanie. Przyda się także wolne popołudnie i odrobina zapału do pracy. Za pomocą nożyka szybkimi pewnymi ruchami delikatnie zeskrob okleinę. Narzędziem staraj się operować precyzyjnie, tak by nie uszkodzić płytek lub co gorsza, akrylowej powłoki wanny. Nie przejmuj się trudnodostępnymi pozostałościami tworzywa krzemoorganicznego — możesz rozpuścić je acetonem lub sklepowym rozpuszczalnikiem przeznaczonym do usuwania tego typu substancji. Kiedy skończysz czyścić spoiny, obmyj je wodą z octem lub innym grzybobójczym detergentem. Po przeschnięciu, fugi znów są gotowe do nałożenia silikonu. Przed naniesieniem świeżej warstwy preparatu dobrze jest zabezpieczyć sąsiadujące z nimi powierzchnie taśmą malarską.

Wymiana silikonu
Z pomocą pistoletu, powolnym, ale płynnym ruchem równomiernie nakładaj na fugę silikon. Wygładź jego warstwę plastikową lub gumową szpachelką albo, jeśli nie masz ich pod ręką, palcem zmoczonym w wodzie z mydlinami. Usuń nadmierną ilość wypełnienia lub uzupełnij ewentualne ubytki. Po skończonym zabiegu szybko zdejmij taśmę malarską. Kiedy silikon zaschnie jej oderwanie może spowodować uszkodzenie misternie nakładanej warstwy spoiwa. Na koniec spryskaj nowe wypełnienie wodą z dodatkiem detergentu i poczekaj, aż substancja utwardzi się. Dopiero wtedy możesz ponownie skorzystać z wanny czy brodzika.

Silikon wymieniony, jak zabezpieczyć fugi przed pleśnią?
Przede wszystkim zwróć uwagę na sedno problemu — jest nią nadmierna wilgoć i brak cyrkulacji powietrza. Jeśli wszystkie instalacje w twoim domu działają poprawnie, wystarczy, że będziesz pamiętał, by po każdej kąpieli przewietrzyć łazienkę. Możesz również sięgnąć po doraźne, domowe metody. Jedną z nich jest nakładanie na miejsca narażone na oddziaływanie wody... świecy parafinowej. Po położeniu nowej warstwy silikonu, przetrzyj nią te powierzchnie, gdzie brud dotychczas pojawiał się najprędzej. Wosk nie dopuści do ich zawilgocenia, zapobiegając tym samym rozwojowi grzyba i gromadzeniu się zanieczyszczeń.

Grzybobójczym działaniem wykazują się też czosnek i ocet. Warto wykorzystywać oba składniki do okresowej „profilaktyki” fug wokół wanny. Przygotuj środek do spryskiwania spoin z 1/2 szklanki octu, 4 zgniecionych ząbków czosnku i 2 łyżeczek czosnku granulowanego. Miejsce zakażone pleśnią lub narażone na jej wykwity obsyp sodą oczyszczoną, spryskaj octowo-czosnkowym preparatem i zostaw na 2 godziny. Po tym czasie dokładnie wyszoruj. Spłukuj wodą i wysusz.



Poza czosnkiem, do czyszczenia spoin przy wannie dobrze sprawdzą się także olejki eteryczne. Przynajmniej raz na tydzień a najlepiej przy każdym sprzątaniu łazienki, przemywaj okolice strefy kąpielowej mieszaniną ciepłej wody, mydła i 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Grzyb przestanie być w końcu utrapieniem.

Zdjęcie główne: 123RF/PICSEL

Deccoria.pl

Zobacz również:

Domowe sposoby na czyste fugi >>

Nietypowe zastosowania paty do zębów >>

Majonez, czyli sprzątanie ze smakiem >>


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.