Porady domowe

Koty i rośliny pod jednym dachem. Które gatunki są dla nich trujące?

Koty uwielbiają podgryzać rośliny uprawiane w domu, co nierzadko spotyka się ze sporą dezaprobatą ich właścicieli. Wiele gatunków zieleni pokojowej może zagrażać życiu i zdrowiu mruczków. Zobacz, które z nich są bezpieczne dla zwierząt.
Koty i rośliny pod jednym dachem. Które gatunki są dla nich trujące?

Koty to niesamowite stworzenia – ich właściciele zgodzą się z tym bez żadnych wątpliwości. Wspaniałe, dumne, niezależne zwierzęta, którym z drobnego gapiostwa zdarza się czasami popełniać różne gafy i głupoty, które tak oglądać ukochał sobie Internet. Dzień bez zabawnego filmiku z mruczkiem, dniem straconym. Kolejnym faktem, z którym zapewne zgodzą się posiadacze miauczących futrzaków, jest to, że uwielbiają one podgryzać uprawiane na parapecie rośliny, doprowadzając niektórych „domowych ogrodników” do szewskiej pasji. Nie powinniśmy jednak karać kotów za zupełnie naturalne dla nich zachowania. Wolnożyjące zwierzęta obgryzają trawę, po to, by oczyścić zęby i uregulować trawienie. Nic więc dziwnego, że będąc zamkniętymi w czterech ścianach, szukają alternatywy dla zielonych źdźbeł i często wybierają parapetowe kwiatki. Ciężko walczyć z naturą zwierzaków, zatem, zamiast skupiać się na odganianiu ich od doniczek, więcej starań przeznaczmy na zapewnianie im bezpieczeństwa. Wiele gatunków roślin domowych jest dla kotów silnie trująca. Część z nich szkodzi już po spożyciu naprawdę niewielkiej ilości.  W skrajnych przypadkach zatrucie może prowadzić do niewydolności organów wewnętrznych, śpiączki a w konwekcji - śmierci.

Szczególnie groźne są popularne gatunki, takie jak:

- gwiazda betlejemska, poinsecja, wilczomlecz (powoduje wymioty, ślinienie, biegunkę; mleczny sok przy kontakcie ze skórą kota podrażnia ją);

- aloes (wymioty, senność, trudności w poruszaniu i oddychaniu, drgawki);

- cyklamen (ślinienie, wymioty, po przyjęciu większej dawki – drgawki, problemy z sercem, w konsekwencji śmierć);

- dracena (problemy z koordynacją, ślinienie, rozszerzone źrenice);

- skrzydłokwiat (wymioty, podrażnienie i pieczenie jamy ustnej, ślinienie i toczenie „piany” z pyszczka, trudności w oddychaniu);

Przeczytaj również: Skrzydłokwiat - jak go pielęgnować? »

- amarylis – wymioty, biegunka, ślinienie, po przyjęciu dużych ilości – zaburzenia pracy serca; szczególnie trujące są cebulki);

- dieffenbachia  (nadmierne ślinienie, wymioty, brak apetytu);

- filodendron (skurcze, ślinotok, utrudnione oddychanie, przy dużych ilościach niewydolność organów wewnętrznych, śpiączka);

- azalia (już niewielkie ilości bardzo szkodzą – problemy z wizją, drgawki, wymioty, biegunka, osłabienie, zaburzenie pracy serca, depresja);

- fikus (brak apetytu, wymioty, biegunka, zaczerwienienie skóry);

- bluszcz (biegunka, wymioty, ślinotok);

- hortensja (biegunka, wymioty);

Szeroką listę szkodliwych roślin znajdziecie tutaj: link


Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą zniechęcać koty do konkretnych okazów, nie warto jednak ryzykować. Odpowiedzialni opiekunowie zapewniają swoim podopiecznym bezpieczne warunki do życia.

Rośliny można umieścić poza zasięgiem kota – np. podwiesić pod sufitem. Niektórzy właściciele proponują też, by obsypywać rośliny ostrym pieprzem lub zraszać je substancjami o odstręczającym dla zwierząt zapachu, to jednak rozwiązania tymczasowe, które nie gwarantują trwałej skuteczności. Pamiętajmy również, by nie odstraszać kotów, spryskując je wodą. Karanie tzw. metodami awersyjnymi  wzbudzi u zwierząt strach przed opiekunem oraz frustrację, która z czasem może przerodzić się w agresję względem domowników.

Poniżej rośliny bezpieczne dla kotów:

- petunie - dostępne są w ponad 30 odmianach. Na balkonach, tarasach i w ogrodach najchętniej uprawiana jest petunia ogrodowa. Jest łatwa w utrzymaniu, nie posiada wygórowanych wymagań względem podłoża, preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w półcieniu. Kwitnie od maja do pierwszych jesienno-zimowych przymrozków.

- cynie - to jednoroczne rośliny z rodziny astrowatych, które wysiewa się wprost do gruntu. Charakteryzują się dużymi kwiatami, występujących w kolorach: żółtym, czerwonym, pomarańczowym lub różowym. Kwitną od lipca do października. Wymaga dobrej gleby, regularnego nawożenia i podlewania. Właściwie pielęgnowane, z pewnością odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


- begonie - ich uprawa nie powinna sprawiać trudności nawet początkującym ogrodnikom. Najczęściej ozdabiają mieszkania, porastają również rabaty ogrodowe i balkony. Większość odmian potrzebuje jasnego stanowiska i żyznego, wilgotnego, dobrze przepuszczalnego podłoża.

- niecierpki - znane są z bujnego kwitnienia. Najpopularniejsze odmiany to niecierpek sułtański oraz niecierpek norweski. Mogą być uprawiane zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Preferują delikatny półcień oraz stale wilgotne, żyzne podłoże. Kwiaty występują w różnych kolorach, bywają również dwubarwne. Ich wyglądem będziemy cieszyć się cały sezon wegetacyjny.

- chaber bławatek - roślina jednoroczna z rodziny złożowych Compositae. Wysiewać ją można wiosną (wtedy kwitną od lipca do końca sierpnia) lub jesienią (zakwitnie w czerwcu). Nadaje się do rabat kwiatowych, kwietników oraz na kwiaty cięte do wazonu. Preferuje stanowisko słoneczne, a glebę żyzną i przepuszczalną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


- bazylia - jest niezwykle prosta w uprawie, bez problemu zaadaptuje się w warunkach domowych. Należy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu i ekspozycji na słońce.

- rumianek pospolity - gatunek ten ma niewielkie wymagania, łatwo przystosowuje się do zróżnicowanych warunków, jeśli jednak zależy nam na jego prozdrowotnych właściwościach, powinniśmy zapewnić mu dobrej jakościowo gleby. Jego nasiona wysiewa się do gruntu we wrześniu i październiku.

- kolendra siewna - powszechnie uprawiana jako zioło i roślina uprawna. Jej owoce, to doskonała przyprawa dla wielu potraw. Powinna być uprawiana w nasłonecznionym miejscu, o lekkim, niezbyt kwaśnym podłożu.

- koper ogrodowy - nie sprawia większych trudności w uprawie. Dobrze rośnie w słonecznym, lekko wilgotnym stanowisku, osłonięty od wiatru. Znajduje szerokie zastosowania w kuchni i ziołolecznictwie, z powodu dekoracyjnego pokroju, może być też niebanalną ozdobą dla ogrodu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.