Porady domowe

Muszki owocówki - jak się ich pozbyć?

Chociaż nie kłują jak komary i nie kąsają jak kleszcze, muszki owocówki to jedne z najbardziej uciążliwych owadów, z jakimi mamy do czynienia latem. Zwykle pojawiają się one w pobliżu źle przechowywanych owoców. Jak z nimi walczyć? Oto garść skutecznych porad.

Muszki owocówki - jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki, a właściwie wywilżny karłowate są niewielkim kilkumilimetrowym owadem z rzędu muchówek. W naszych domach pojawiają się „nagle” – wystarczy jeden dzień, by przy owocu nieprzechowywanym w lodówce zalęgła się cała chmara owadów. Dzieje się tak na skutek szybkiego rozmnażania tego gatunku. Samice jednorazowo są w stanie złożyć ok. 50 - 60 jaj, które już po 12 godzinach przeistaczają się w larwy, a po kolejnych czterech dniach w dorosłe osobniki zdolne do rozrodu. Cykl ich życia wynosi ok. 10 dni. Żywią się produktami fermentacji zachodzącej w owocach. Przyciąga je mdławy zapach etanolu i octanu metylu, które są w stanie wyczuć już z kilkunastu metrów. Do naszych domów trafiają najczęściej przyniesione ze sklepów, wraz z zakupionymi warzywami i owocami.

Jak pozbyć się muszek owocówek? Skuteczne sposoby

Muszki owocowe, zwane też potocznie owocówkami wbrew pozorom nie biorą się znikąd. Ich larwy i jajeczka przynosimy do domu na owocach i warzywach. Dorosłe owady z kolei zwabiamy intensywnymi zapacham, które wydobywają się przez otwarte okno. Jeżeli zauważymy, że w naszej kuchni pojawiło się już kilka tych stworzeń - reagujmy od razu. Najlepiej uciec się do naturalnych metod, ponieważ chemiczne, pomimo, że skuteczne to wciąż pozostają niebezpieczne dla naszego zdrowia. 

Pułapki

Muszki przyciąga nie tylko zapach psujących się owoców, ale też wino, ocet czy dżemy. Tę wiedzę warto wykorzystać do skonstruowania pułapek na niesforne owady.

Pułapka z wina

Do szklanki wlejcie niewielką ilość trunku, a następnie zakryjcie ją folią spożywczą. Widelcem albo innym ostrym narzędziem z wąską końcówką nakłujcie celofan. Wodzone drożdżowym zapachem wina muszki wpadną do szklanki, jednakże już się z niej nie wydostaną. Napój można zastąpić także octem jabłkowym zmieszanym z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Warto uprzednio go podgrzać, by wzmocnić jego zapach.

Ocet jabłkowy i płyn do naczyń

Wlej do miseczki łyżkę octu jabłkowego i łyżkę płynu do mycia naczyń. Taki roztwór zwabi te owady i unieruchomi.


Fot. 123RF.com 

Słoik z kawałkami owoców

Wrzuć do słoika niewielkie kawałki owoców. Słoik zawiń w folię i zrób w niej otwory. Muszki wlecą do środka i już stamtąd nie wyjdą.

Lep na muchy

Tego typu lep można kupić w sklepie. Należy go przykleić w niedalekim sąsiedztwie miejsca, w którym przechowujemy owoce. Możemy także wykonać go samodzielnie.  Wystarczy kawałek papieru technicznego. Należy zrobić w nim dziurę, przewlec przez nią sznurek i nasączyć w słodkim roztworze - miodu lub syropu klonowego. Czekamy aż wyschnie, a następnie zawieszamy go w miejscu, w którym owadów jest najwięcej.

Pomocnik
 
Pomyśl o zakupie roślin owadożernych, które wyręczą Cię w tym boju. Idealnie sprawdzi się np. rosiczka. Kot jest również nieocenionym pomocnikiem – nie tylko w walce z muszkami owocówkami, ale również ze zwykłymi muchami i pająkami. 

Pułapka ze skórką po bananie

Zasadzkę na muszki można przygotować z użyciem skórek po bananach. Woń rozkładających się obierek zwabi owady do środka użytego naczynia. Takie łapki należy ustawiać w miejscach, w których ich obecność  jest najbardziej uciążliwa. Aby dobrze spełniały one swoją funkcję, warto zadbać, by w pobliżu nie znajdowały się inne „smakowite kąski”, które swoją wonią mogłyby przywabiać owady. Po wyłapaniu wszystkich osobników wynosimy je do kosza poza domem lub do kompostownika.


Fot. 123RF.com

Przeczytaj: Nie wyrzucaj skórek po bananach - mogą się jeszcze przydać »

Odstraszające właściwości mięty

Mięta pieprzowa to niezawodny, naturalny środek odstraszający wiele owadów odwiedzających nasze progi. Nie przepadają za nią nie tylko muszki owocówki, ale również pająki i komary. To chyba wystarczająco przekonywający powód, by uprawiać ją jako roślinę doniczkową w kuchni na parapecie? Jeśli jednak taka metoda nam nie odpowiada, dobrze sięgnąć po olejek z mięty pieprzowej. Aplikujmy go np. na ściereczkę, którą przecieramy blaty i meble kuchenne.

Wszystkie pułapki i specjalne środki na nic się jednak zdadzą, jeśli nie będziemy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad:

- regularnie sprzątajmy kuchnie i spiżarnie;
- owoce i warzywa przechowujmy w lodówce;
- nie zostawiajmy resztek pożywienia na wierzchu;
- systematycznie opróżniajmy kosz na śmieci.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.