Poradniki

Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej

Węgiel aktywny to niezawodny środek na zatrucia i problemy trawienne. Mało kto wie, że ma znacznie więcej praktycznych zastosowań, zarówno w domu, jak i w ogrodzie.
Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej
REKLAMA

Węgiel aktywny
Węgiel aktywny znalazł szerokie zastosowanie jako skuteczny środek na zatrucia, filtr wody, a także jako naturalny kosmetyk. Składa się on z węgla pierwiastkowego w postaci sadzy oraz drobnokrystalicznego grafitu. Dzięki porowatej powierzchni charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami absorpcyjnymi. Sprawdź, jak jeszcze można go wykorzystać.

Na pleśń
Pleśń rozwija się w wilgotnych i umiarkowanie ciepłych miejscach, które nie są dostatecznie dobrze wentylowane.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Z tego powodu najczęściej znaleźć ją można w łazienkach, gdzie porasta fugi między płytkami oraz sylikon przy sanitariatach. Niezwykle trudno się jej pozbyć, a samo czyszczenie spoin nie zawsze wystarcza. Przede wszystkim należy wyeliminować wilgoć, bo to ona jest źródłem problemu. Grzyba usuniesz z zastosowaniem octu lub alkoholu, węgiel natomiast wykorzystaj jako pochłaniacz wody zwartej w powietrzu. Przełóż kilka jego pastylek do plastikowego pudełka, a następnie umieść je w niewidocznym miejscu w łazience.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Śmierdzący kompost
Jeśli z kompostownika wydobywa się brzydki zapach np. amoniaku, to znak, że coś złego się z nim dzieje. Zamiast pożądanej tlenowej fermentacji, cała nagromadzona materia organiczna zaczyna gnić. W takim przypadku dodaj do „gnojówki” kilka, kilkanaście tabletek węgla, zmielonych na pył — wszystko wróci do normy.

Chwasty
Rozdrobniony węgiel można również wysypywać w ogrodzie, pod roślinami, wokół których rozwijają się uciążliwe do wyplewienia chwasty.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kuracja dla zielni pokojowej
Uprawiasz rośliny w domu? Przy kolejnym przesadzaniu dodaj do ziemi w doniczce parę tabletek węgla – sprawdzi się on jako „filtr” absorbujący zanieczyszczenia i odkwaszający podłoże. Taka kuracja jest szczególnie polecana dla storczyków, czyli roślin zasadolubnych – węgiel zapewni im najlepsze warunki do dobrego wzrostu.

Filtr wody do podlewania
Węgiel wychwytuje wiele zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie, zatem jeśli nie masz pewności co do jej jakości, możesz odfiltrować ją z użyciem kilku pastylek węgla. Pamiętaj jednak, że w ten sposób nie pozbędziesz się z niej bakterii czy wirusów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Przeczytaj: Domowe sposoby na ślady po ugryzieniu komara »

Ukąszenia owadów i wysypka po kontakcie z parzącymi roślinami
Lato to szczyt aktywności „gryzących” owadów, takich jako komary, czy meszki. Nie sposób się przed nimi uchronić, można jedynie łagodzić skutki nieprzyjemnych ukąszeń. Rozgnieć węgiel aktywny i zmieszaj go z oliwką dla dzieci lub olejem kokosowym. Pastę wsmaruj w podrażnioną skórę. Opuchlizna i swędzenie szybko ustąpią. Tą samą mieszanką możesz łagodzić ślady poparzeń pokrzywy.

Konserwacja narzędzi
Narzędzia ogrodowe mają to do siebie, że szybko pokrywają się rdzą. Zapobiegniesz temu, czyszcząc je po każdym użyciu, dokładnie susząc i przecierając węglem. Kilka drażetek schowaj w skrzynce, w której przechowujesz przybory ogrodnicze.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Brzydkie zapachy
Z pomocą węgla wyeliminujesz także problem nieprzyjemnych zapachów w domu. Schowaj go wszędzie tam, gdzie pojawia się ten problem: w szafie, w lodówce, a nawet w butach.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne 123RF/PICSELL

Uratowane przed wysypiskiem śmieci, odnowione i przemienione w unikalne meble


Przeczytaj także:

Elektrośmieci. Daj im drugą szansę!

Odpocznij od zgiełku – poznaj styl eko

Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nietypowe zastosowania węgla aktywnego. Pożałujesz, że nie znałeś ich wcześniej"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.