Porady domowe

Poradnik: Jak czyścić przedmioty z wikliny?

Wiklina to bardzo popularny materiał, z którego wyplata się piękne wyposażenie do domu. Jest ekologiczna, dlatego chętnie wybieramy ją również do ogrodu. Atrakcyjnie prezentuje się także w mieszkaniu. Największą zaletą wiklinowych akcesoriów jest ich lekkość – bez problemu przeniesiemy je z miejsca na miejsce. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, inaczej szarzeją i tracą połysk.
Poradnik: Jak czyścić przedmioty z wikliny?

Konserwacja wiklinowych plecionek jest bardzo prosta, wystarczy pamiętać o dwóch głównych zasadach: nie można ich przesuszać ani zalewać wodą, bo to doprowadzi do ich niszczenia. Dodatki i meble trzymane w suchych pomieszczeniach, nienarażone na czynniki atmosferyczne, dłużej zachowają ładny wygląd. Wszystkie wyplatane przedmioty warto pomalować bezbarwnym lakierem, to ochroni je przed odbarwianiem i wilgocią.

Jak czyścić wiklinowe dekoracje i meble?
Nie potrzebujesz do tego żadnych sklepowych środków – wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w swoim domu. Do mycia wikliny można zastosować roztwór wody oraz amoniaku i soli (na litr ciepłej wody 4 łyżki amoniaku i 1 łyżeczkę soli) lub wody i kwasku cytrynowego (łyżeczka kwasku na litr wody). Możesz wykorzystać także wodę utlenioną lub ocet (w proporcjach 1 łyżka płynu na litr wody).

Nie używaj mydła! Przez nie wiklina ciemnieje. Wyplatane przedmioty oczyszczaj zwilżoną ściereczką. Przy większych zabrudzeniach, możesz użyć także szczotki ryżowej. Nie szoruj jednak zbyt mocno, aby nie zarysować powierzchni surowca. Umytą plecionkę odstaw w ciepłe miejsce (nie na słońce!) do wysuszenia. Aby nadać blask przedmiotom wykonanym z wikliny, przecieraj je co pół roku olejem lnianym lub oliwą z oliwek.

Jak odświeżyć zniszczoną wiklinę?
Z niewielkimi zniszczeniami bez problemu poradzisz sobie sam! Potrzebne będą: drobnoziarnisty papier ścierny, szczotka ryżowa, klej do drewna, młotek i gwoździki, kolorowy lakier do drewna i pędzel. Przyda się także odrobina wolnego czasu.

Zacznij od zeszlifowania papierem ściernym pozostałości po poprzednim lakierowaniu. Szczotką oczyść wszelkie zabrudzenia. Użyj kleju, aby przyczepić obluzowane elementy plecionki, a później umocuj je gwoździkami, aby nie rozłączyły się ponownie. Odnowioną rzecz umyj według powyższych rad, a następnie pomaluj wybranym lakierem. Nałóż dwie warstwy – drugą nanieś dopiero wtedy, kiedy wyschnie pierwsza.

Użyj dodatków!
Odrestaurowane wiklinowe akcesoria możesz kolorowo przyozdobić. Na twarde siedziska krzeseł i foteli połóż poduszki lub podkładki w modne wzory. Do stolików i komód dopasuj barwne obrusiki albo serwetki. Odświeżone wiklinowe koszyczki możesz wykorzystać w kuchni lub łazience – sprawdzą się jako kwietniki lub pojemniki na bibeloty. Popuść wodzę fantazji!

Przeczytaj również:

10 nietypowych zastosowań wody utlenionej

TOP10 najtrudniejszych plam i 10 sposobów, by się ich pozbyć

Nietypowe zastosowanie herbaty ekspresowej

8 nietypowych zastosowań… starych rajstop

Zobacz najpiękniejsze sypialnie Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.